DOLAR 17,2371
EURO 17,575
ALTIN 963,411
BIST 2408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

CHP’den Erdoğan’a İmralı ve MİT sorusu:

07.03.2013
A+
A-

CHP’den Erdoğan’a İmralı ve MİT sorusu:,PKK’nın kaçırdığı öğretmene maaş ve prim cezası!,110 savaş pilotu istifa ettimi

 

CHP’den Erdoğan’a İmralı ve MİT sorusu:

Görüşmeler için MİT Kanunu 4/f maddesini mi uyguluyorsunuz?

MGK hangi tarihte Öcalan’la görüşme için MİT’i görevlendirdi?

ANKARA

CHP, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile PKK terör örgütü başı Abdullah Öcalan arasında yürütülen görüşmeleri MİT Kanunu kapsamında TBMM gündemine taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “MİT Kanunu’nun 4. Maddesinde Teşkilatın istihbarat dışında görev yapamayacağı belirtiliyor. MİT için sadece Milli Güvenlik Kurulu görevlendirme yapabilir. MGK böyle bir karar mı aldı, kararın tarihi nedir?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergesinde, “Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Sayın Hakan Fidan’ın bizzat kendisinin İmralı adasına giderek AKP hükümeti adına Terörist Başı Abdullah Öcalan ile görüşmeler yaptığı kamuoyunca bilinmektedir” ifadesine yer veren Oran, “Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’nın görevleri 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 4. Maddesinde düzenlenmiştir” dedi.

Oran’ın Başbakan Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

– MİT Müsteşarı ve teşkilat mensupları hangi yasal yetkiye dayanarak Abdullah  Öcalan ve terör örgütü PKK arasındaki söz konusu görüşmeleri yürüterek kuryelik yapmaktadır?

MGK hangi tarihte MİT’e yetki verdi?

– 2937 Sayılı Kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (f) bendinde yer alan “Milli Güvenlik Kurulunda belirlenecek diğer görevleri yapmak” düzenlemesi uyarınca söz konusu görüşmeler için MİT’e, MGK tarafından verilmiş bir yetki söz konusu mudur? Bu durum gerçekleştiyse MGK’nın konuya dair görevlendirme kararı hangi tarihte alındı?

– 2937 sayılı Kanunun, MİT’in görevlerini düzenleyen 4. Maddesinin son fıkrasında yer alan, “Milli İstihbarat Teşkilatına bu görevler dışında görev verilemez ve bu teşkilat Devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez” hükmü karşısında bugün MİT Müsteşarı ve MİT mensuplarının Abdullah Öcalan ve PKK ile yürüttükleri görüşmeler MİT Kanununa aykırılık teşkil etmiyor mu?”

 


Mansur Çelik
Basın Danışmanı
twitter.com/mansurclk

CHP Gen. Mrk.Tel: 0312.207 40 38
Mansur Çelik
Basın Danışmanı
twitter.com/mansurclk

CHP Gen. Mrk.Tel: 0312.207 40 38

www.facebook.com/UMUTORAN

twitter.com/UmutOranCHP

www.umutoran.com

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.