CHP’den MSB’ye Mİ-17 soruları:

Örtülüden Davutoğlu'nun haberi yok muydu?,Umut Oran, hükümeti, Meclis'i, Yargıyı göreve davet etti:,Umut Oran: AKP hükümetlerinin kod adı artık 17-25'tir,AKP İktidarında Bağışlar TÜRGEV'e,Kimlik kartları ve bazı "gazetecilerin" yaklaşımı,Umut Oran, Göksel Gümüşdağ'ın önlenemez yükselişini sordu,Yandaş gazetelere 4 ayda 13,3 milyon TL aktarıldı,Soma'da göz göre göre gelen cinayet,CHP’den Haberal, Balbay ve Engin Alan için önemli yasa teklifi,CHP, “Bagaj işkencesini” İçişleri Bakanı’na sordu:,Umut Oran ve Uğur Dündar’a MEB sansürü,CHP’den, Erdoğan, Gökçek, Varank ve İlbak’a suç duyurusu,CHP'den Başbakan Erdoğan'a Kader Erten Soruları:,İçişleri kararnamesinin 48 saatlik macerası CHP'nin gündeminde,Sabah-atv'nin satışı TBMM'ye taşıdı,CHP’den Başbakan Erdoğan’a istifa çağrısı,CHP,mahsur kalanlar için devreye girdi,Davutoğlu’dan, Beyaz Saray’ın kınaması için ilginç yorum:,CHP’den Başbakan Erdoğan’a mali denetim sorusu:,CHP, onbinlerce yurttaşın para cezası mağduriyeti için harekete geçtiMadalyalardan da T.C. ve Atatürk kaldırıldı!,CHP'den Marmaray ile ilgili bomba gibi iddia,Sezer’in işten çıkartılan kızlarına “ticari sır” engeli,Elektroşok silahı TBMM gündeminde,Gülsuyu olayları ve Hasan Ferit Gedik'in ölümü TBMM'deOrman Bakanı küfür eden AKP İzmir İl Başkanı’nı görmezden geldi!,CHP’den MSB’ye Mİ-17 soruları:,CHP’den İçişleri’ne Kadıköy soruları:,CHP’den Arınç’a kaçırılan THY pilotu eleştirisi,İçişleri Bakanı 13 yaşındaki futbolcunun coplanmasını da görmemiş,Valilik tabelada alan “dar gelince” T.C.’yi sığdıramamış!,ABD Türkiye'yi de dinledi Davutoğlu sadece "kaygı verici" buldu
Share

CHP’den MSB’ye Mİ-17 soruları:,CHP’den İçişleri’ne Kadıköy soruları:,CHP’den Arınç’a kaçırılan THY pilotu eleştirisi,İçişleri Bakanı 13 yaşındaki futbolcunun coplanmasını da görmemiş,Valilik tabelada alan “dar gelince” T.C.’yi sığdıramamış!,ABD Türkiye'yi de dinledi Davutoğlu sadece "kaygı verici" buldu

 

CHP’den MSB’ye Mİ-17 soruları:

“Ağır nakliye helikopteri Mİ-17’nin vurulma sonrasında Suriye topraklarına düşmesi mümkün mü?”

“Düşürülen Mİ-17 yeni angajman kuralları sonrasında yaşanan ilk vaka mıdır?”

“Füzeyle vurulan helikopter pilotu paraşütü giyip atlayabilir mi?”

 

ANKARA

 

Suriye helikopterinin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Türk Hava Kuvvetleri F-16’larınca vurulmasına karşın nasıl olup da Suriye topraklarına düştüğü TBMM gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, MSB’ye, “Ağır nakliye helikopteri Mİ-17’nin vurulma sonrasında Suriye topraklarında düşmesi mümkün mü? Düşürülen Mİ-17 yeni angajman kuralları sonrasında yaşanan ilk vaka mıdır? Füzeyle vurulan helikopter pilotu paraşütü giyip atlayabilir mi?” sorularını yöneltti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, dün düşürülen Suriye helikopteri ile ilgili bazı soru işaretlerini gündeme taşıdı.

 

Angajman sonrası kaç ihlal oldu?

CHP’li Oran’ın, Bakan Yılmaz’a yönelttiği sorular şöyle:

 

– Suriye’ye karşı geçen yıl ilan edilen yeni angajman kuralları sonrasında kaç kez hava sahamız bu ülkeye ait hava taşıtları tarafından ihlal edildi? Bu ihlali yapan taşıtın cinsi ve ihlalin yapıldığı tarih ve zaman nedir? İhlaller karşısında hangi girişim ve müdahalelerde bulunuldu, sonuçları ne olmuştur?

Dünkü ihlal ilk miydi?

– Yeni angajman kuralları sonrasında dün saat 14.25’te Suriye’ye ait Mİ-17 tipi bir helikopterin Hatay üzerinden hava sahamızı ihlal etmesi yaşanan ilk vaka mıdır?

 

Suriye topraklarına nasıl düşebildi?

– Sınırımızı 2 km ihlal ettiği belirtilen ve manevra kabiliyetinin çok düşük olduğu bilinen Mİ-17 Suriye helikopterinin, Türk F-16’larınca vurulmasının ardından sınırdan 2 km içeride Suriye topraklarında yere düşmesi mümkün müdür? Bu nasıl gerçekleşmiştir?

 

Birkaç saniyede paraşüt takmak mümkün mü?

– Mİ-17 tipi helikopterlerde pilotlar, uçuş esnasında paraşütlerini sırtlarında mı taşırlar yoksa oturdukları koltukların altında mıdır? Paraşütler koltuk altlarında ise F-16 gibi ileri teknoloji ürünü savaş uçağının yaptığı füze atışı sonrasında hedef konumundaki Mİ-17’nin pilotlarının birkaç saniye içerisinde paraşütlerini giyerek atlaması teknik ve askeri olarak mümkün müdür?

 

– Düşürülen helikopterde GPS tarzı dijital konum belirleme sistemleri var mıdır? Düşürülen Suriye helikopterinde saldırı amaçlı silah-füze sistemi saptandı mı?

 

– Mİ-17’lerin genelde ordularda keşif, gözetleme, nakil işleri için kullanıldığı bilgisi doğru mudur?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*