DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

CHP’li Öğüt marmaray için ağaç kıyımını TBMM’ye taşıdı!

25.04.2014
A+
A-

CHP'li Öğüt marmaray için ağaç kıyımını TBMM'ye taşıdı!

 

ÖĞÜT: AĞAÇLARI KESMEK YERİNE TREN HATTINI YER ALTINDAN GEÇİRME SEÇENEĞİ DÜŞÜNÜLEMEZ Mİ?

 

 

Marmaray Projesi kapsamında Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki Söğütlüçeşme tren istasyonunda daha önce ağaçların bir zarar göremeyeceği belirtilmesine rağmen yapılan ağaç katliamını CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt Meclis’e taşıdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Öğüt, hem yapılan katliamın gerekçesini sordu hem de bölgenin İstanbul’un olası bir depremde nadiren kalan toplanma yerlerinden biri olduğunu hatırlatarak, tren hattının yer atından tünel olarak inşa edilmesi önerisinde bulundu.

 

Marmaray kapsamında çalışma yapılan hattın olası bir depremde İstanbul’da zaten çok kısıtlı olan toplanma alanlarından biri olması için son derece uygun olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yer altından yolcu taşıması yapılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran Öğüt, doğası tahrip edilen bölgede çalışmalar çerçevesinde bugüne dek kaç adet ağaç kesildiğini sorusunu da yöneltti.

Önergesinde “            Onlarca yıllık ve çoğunluğu Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş yüzlerce ağaç vatandaşların tüm çabalarına karşın kesilmiştir” ifadelerine yer veren Öğüt,  Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki ağaçların daha önce kesilmeyeceği açıklanmasına rağmen koruma kurulu tarafından tescillenmiş ağaçların kesilmesinin gerekçesini ve kesim kararı verilirken hangi organlara danışıldığını sordu.

“Birçoğu onlarca yılda büyüyen, kentlerin can damarları olan ağaçların tescil kararının ortadan kaldırılması suretiyle kesilmesi doğa katliamı anlamına gelmez mi?” diye soran CHP’li Öğüt ayrıca, şu soruları yöneltti.

– Neden bazı ağaçların taşınmasına karar verilmişken diğerlerinin de taşınması yerine kesilmesine karar verilmiştir?

– Taşınmasına karar verilen ağaçların akıbeti ne olmuştur; nerelere götürülmüştür?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

 

 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

 

Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarındaki yenileme çalışmaları için ağaç kıyımı yapıldığı kamuoyuna yansımıştır. 29 Ekim 2013’te açılan Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki Söğütlüçeşme tren istasyonundaki çalışmalar nedeniyle daha önce ağaçların bir zarar göremeyeceği belirtilmesine rağmen onlarca yıllık ve çoğunluğu Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş yüzlerce ağaç vatandaşların tüm çabalarına karşın kesilmiştir. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın başvurusuyla da Koruma Kurulu’nun tescilli ağaçların tescilini kaldırarak sit alanında kesime izin verdiği ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda;

 

1)      Söz konusu hattın olası bir depremde İstanbul’da zaten çok kısıtlı olan toplanma alanlarından biri olması için son derece uygun olduğu göz önünde bulundurulduğunda, belirtilen hattın yer atından tünel olarak inşa edilmesi ve dolayısıyla yer altından yolcu taşıması yapılması düşünülmekte midir?

 

2)      Tren hatlarında yapılan çalışmalar çerçevesinde bugüne dek kaç adet ağaç kesilmiştir?

 

2)      Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki ağaçların daha önce kesilmeyeceği açıklanmasına rağmen koruma kurulu tarafından tescillenmiş ağaçların kesilmesinin gerekçesi nedir? Kesim kararı verilirken hangi organlara danışılmıştır?

 

3)      İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, BTS’nin başvuruna verdiği yanıtta Erenköy İstasyon Meydanı’ndaki tüm ağaçların 1979 yılında anıtsal ağaç olarak tescillendiğini açıklamış, kesilmesine ve taşınmasına karar verilen toplam 17 ağacın tescil kaydının kaldırıldığını bildirmiştir. İlaveten sit alanı dışında kalan ağaçların tescillerinin de kaldırıldığı açıklanmıştır. Birçoğu onlarca yılda büyüyen, kentlerin can damarları olan ağaçların tescil kararının ortadan kaldırılması suretiyle kesilmesi doğa katliamı anlamına gelmez mi?

 

4)      Neden bazı ağaçların taşınmasına karar verilmişken diğerlerinin de taşınması yerine kesilmesine karar verilmiştir?

 

5)      Taşınmasına karar verilen ağaçların akıbeti ne olmuştır; nerelere götürülmüştür?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.