DOLAR 17,9131
EURO 18,2474
ALTIN 1022,946
BIST 2750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

CHPLİ ÖĞÜT’TEN TARTIŞMALI 2 KİTAP İÇİN 2 AYRI SORU ÖNERGESİ

20.09.2013
A+
A-

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. Kadir Gökmen ÖĞÜT İstanbul milletvekili Her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi bu yılda okullarda öğrenci ihtiyaç listeleri dağıtılmıştır. Bu listelerin birçoğunda da Ömer Asım Aksoy tarafından hazırlanan Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü yer almaktadır. Kitabın 400. sayfasındaki 2080. maddede “On beşinde kız, ya erde gerek ya yerde" sözü yer almaktadır. Açıklamasında da, "Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi babayı güç durumda bırakacak üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir” ifadeleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda; 1) Tavsiye edilen ve ihtiyaç listesine konan bu kitap ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ne amaçlamıştır? 2) Başta TDK olmak üzere başkaca Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü mevcutken neden Ömer Asım Aksoy tarafından hazırlanan kitap tavsiye edilmiştir? 3) Kitap ihtiyaç yahut tavsiye listesine alınırken incelenmiş midir? 4) Geçtiğimiz yıl getirilen sistemle 4+4+4 sistemi ile eğitim 1. sınıftan Ortaöğretim 12. sınıfa kadar zorunlu hale getirilirken, söz konusu kitapta 15 yaşındaki kızların evlendirilmesinin tavsiye edilmesi, mevcut eğitim sistemine uygun mudur?,CHP'Lİ ÖĞÜT TRAFİKTE UYUŞTURUCU DENETİMİNİ TBMM'YE TAŞIDI,METRO ÇIKIŞINDA GAZETE SATANLARA GÖZALTI TBMM GÜNDEMİNDE,CHP'Lİ ÖĞÜT BOŞ KONTENJANLARI BAKAN AVCI'YA SORDU,KARTAL CEVİZLİ'DEKİ BULUNAN BİR ARAZİYE,İLKÖĞRETİM OKULLARININ TEMİZLİK KARNESİ,ÖZEL BİR ŞİRKETİN SANCAKTEPE'DE BİR AL,Kurnaköy 'ÖZEL PROJE ALANI' mı İlan edildi?,ENGELLİ DÖNÜŞÜM YASASINDA SON 2 GÜN,MALTEPE'DEKİ BİR ARSANIN İMARI KARARIN,AKM'NİN GÜÇLENDİRİLMESİNE HARCANAN PARANIN HESABINI KİM VERECEK?,CHP'Lİ ÖĞÜT GEZİ DİRENİŞİNİN SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK NEDENLERİNİ ANLATTI,LYS'DE AOBP BELİRSİZLİĞİ TBMM GÜNDEMİNDE,İSTANBUL İL ÖZEL İDARESİ BÜNYESİNDE ,İSTANBUL'UN İMAR KARGAŞASI TBMM GÜNDEMİNDE,LYS BAŞVURULARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ,ESNAFIN, MUHTARLARIN VE POLİSLERİN SORUNLARI TBMM GÜNDEMİND,MALTEPE'DE ALEVİLERE ÇİRKİN SALDIRI TBMM GÜNDEMİNDESANCAKTEPE EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ,İletişim Bilgileri: kadirgokmenogut.tbmm@gmail.com kadirgokmen.ogut@tbmm.gov.tr http://facebook.com/kadirgokmenogut twitter:@kadirgokmenogut,İSTANBUL PENDİK İLÇESİ KURNA KÖY İLE İLGİAKADEMİSYENLER İSTANBUL ATAŞEHİR'DEKİ HAL VE DEPOLAMA,TAKSİM EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ'NDESULAMA BİRLİKLERİ TBMM GÜNDEMİNDE

 

CHPLİ ÖĞÜT’TEN TARTIŞMALI 2 KİTAP İÇİN 2 AYRI SORU ÖNERGESİ

CHP’Lİ ÖĞÜT TEPKİ TOPLAYAN KİTAPLARI BAKAN AVCI’YA SORDU

Türkiye yeni eğitimöğretim yılına başladı ancak kitap tartışmaları da hemen ardından geldi. İlki, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Başkent’te dağıttığı şiiri kitabı, diğeri ise birçok okulun ihtiyaç listesinde yer alan Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü. Tartışmaların nedeni ise, bu kitapların içinde yer alan ifadeler. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de, her iki kitabı hazırladığı soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıdı.

Öğüt, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini Ankara’daki Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda çalan  Bakan Avcı’nın elinde silah bulunan çocuk resmi yer alan, içindeki ifadelerde ise, çocuklara savaş çağrısı yapılan, harçlıklarıyla mermi almaları öğütlenen ve Gülbeddin Hikmetyar’dan “Liderimiz” olarak bahsedilen Ağaç Okul” isimli şiir kitabını öğrencilere dağıtmaktaki amacını, kitabın içeriği hakkında bilgisi olup olmadığını, dağıtımı öncesi pedagog ve uzmanlardan görüş alınıp alınmadığını ve çocuklar üzerindeki etkisinin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul milletvekili

 

Şahsınızın 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini Ankara’daki Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda çaldığınız ve 2. sınıf öğrencilerine Cahit Zarifoğlu’na ait” Ağaç Okul” isimli bir şiir kitabı dağıttığınız basın yayın organlarına yansımıştır.

 

Bu bağlamda;

 

1) Kitabın içeriği hakkında bilginiz var mıdır? Bu kitabı dağıtmaktaki amacınız nedir?

 

2) Kitabın dağıtımı öncesi pedagog ve uzmanlardan görüş alınmış mıdır?

 

3) Söz konusu kitabın kapağında elinde silah bulunan çocuk resmi yer almaktadır. Sadece kitabın kapağının bile çocuklar üzerindeki etkisi düşünülmüş müdür?

 

4) Kitabın içinde yer alan ifadelerde, çocuklara savaş çağrısı yapıldığı, harçlıklarıyla mermi alması Gülbeddin Hikmetyar için “Liderimiz” ifadelerinin yer aldığı göz önünde bulundurulduğunda bu ifadelerin o yaştaki çocuklar için sakıncalı olduğunu düşünüyor musunuz?

 

5) Bu şartlarda kitabı başka okul ve öğrencilere de dağıtmayı düşünmekte misiniz?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul milletvekili

 

Her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi bu yılda okullarda öğrenci ihtiyaç listeleri dağıtılmıştır. Bu listelerin birçoğunda da Ömer Asım Aksoy tarafından hazırlanan Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü yer almaktadır. Kitabın 400. sayfasındaki 2080. maddede “On beşinde kız, ya erde gerek ya yerde” sözü yer almaktadır. Açıklamasında da, “Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi babayı güç durumda bırakacak üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir” ifadeleri bulunmaktadır.

Bu doğrultuda;

1) Tavsiye edilen ve ihtiyaç listesine konan bu kitap ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ne amaçlamıştır?

2) Başta TDK olmak üzere başkaca Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü   mevcutken neden Ömer Asım Aksoy tarafından hazırlanan kitap tavsiye edilmiştir?

3) Kitap ihtiyaç yahut tavsiye listesine alınırken incelenmiş midir?

4) Geçtiğimiz yıl getirilen sistemle 4+4+4 sistemi ile eğitim 1. sınıftan Ortaöğretim 12. sınıfa kadar  zorunlu hale getirilirken, söz konusu kitapta 15 yaşındaki kızların evlendirilmesinin tavsiye edilmesi, mevcut eğitim sistemine uygun mudur?

 

CHP’li Öğüt yine Bakan Avcı’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı diğer önergesinde ise, birçok okulun ihtiyaç listesinde yer alan ancak içeriği sebebiyle büyük tepki toplayan Ömer Asım Aksoy’un Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü ile ilgili sorular yöneltti.

Kitabın 400. sayfasındaki 2080. maddede “On beşinde kız, ya erde gerek ya yerde” sözü yer aldığını, açıklamasında da, “Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi babayı güç durumda bırakacak üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir” ifadeleri bulunduğunu hatırlatan Öğüt, hangi gerekçeyle kitabın tavsiye edildiğini ve ihtiyaç listesine konduğunu, başta TDK olmak üzere başkaca Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü   mevcutken neden Ömer Asım Aksoy tarafından hazırlanan kitabın tavsiye edildiğini sordu.

Öğüt önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

-Kitap ihtiyaç yahut tavsiye listesine alınırken incelenmiş midir?

-Geçtiğimiz yıl getirilen sistemle 4+4+4 sistemi ile eğitim 1. sınıftan Ortaöğretim 12. sınıfa kadar  zorunlu hale getirilirken, söz konusu kitapta 15 yaşındaki kızların evlendirilmesinin tavsiye edilmesi, mevcut eğitim sistemine uygun mudur?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.