Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükelçilere öğle yemeğinde büyükelçilere hitaben konuşmasında “Türkiye, birçok siyaset adamının hayalini kurduğu bir yönetim modelini demokratik yöntemlerle hayata geçirmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı’na katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, merhum Özal’dan Erbakan’a, Türkeş’ten Yazıcıoğlu’na kadar, Demirel’e kadar Türk siyasi hayatında iz bırakmış birçok siyaset adamının hayalini kurduğu bir yönetim modelini demokratik yöntemlerle hayata geçirmiştir” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin, tarihimize, kültürümüze, milletin beklentilerine ve ülkenin ihtiyaçlarına en uygun model olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde üst kademe yöneticilerin omuzuna eskisine göre daha büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle bulundukları ülkelerde devletimizi ve Cumhurbaşkanlığı makamını temsil eden siz değerli büyükelçilerimizin mesuliyetleri daha da ağırlaşıyor. Sizler bugüne kadar görev yaptığınız yerlerde büyük bir ülkenin ve büyük bir milletin evlatları olarak hiç şüphesiz faaliyetlerinizi başarıyla sürdürdünüz, devletimizin ve hükûmetimizin dış politika vizyonuna uygun olarak pek çok diplomatik çalışmalarda yer aldınız. Emekleriniz için her birinize şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.”

Konuşmasının devamında Türkiye’nin diğer alanlarda olduğu gibi, ekonomide de bir kuşatmayla karşı karşıya olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Gezi olaylarıyla başlayan, 15-25 Aralık girişimiyle devam eden, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüyle bir üst aşamaya taşınan saldırıların, bir müddet daha devam edeceği açıktır. Türkiye’nin bağımsızlığını, ekonomik çıkarlarını, millî onurunu, haysiyet ve şahsiyetini hedef alan bu atakların farklı biçimlerine karşı da hazırlıklı olmalıyız. Son yıllarda terörden ekonomik manipülasyonlara bir dizi operasyona maruz kalmamızın en önemli sebebi, millî menfaatlerimiz noktasında tavizsiz bir tutum takınmış olmamızdır.”

Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik hiçbir temelinin olmadığını, tamamen Türkiye’ye bir saldırı mahiyeti taşıdığının, muvafık-muhalif herkesin ortak tespiti olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün yaşadığımız hadisenin, ne 1994 kriziyle, ne 2001 kriziyle, ne 2007 kriziyle bir ilgisi yoktur. Gerçekten bambaşka bir durumla karşı karşıyayız. Bu saldırılara karşı Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile diğer ilgili ekonomi birimlerimiz gereken adımları atıyorlar, atmaya devam edecekler” dedi.

“Kurun geldiği yerin ekonomik izahı olmadığı gibi, sürdürülebilirliği de yoktur. Döviz kuru, ekonominin kuralları içindeki makul seviyesi neyse, en kısa zamanda mutlaka oraya inecektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte serbest piyasa ekonomisinin kurallarından asla taviz verilmediğini ve verilmeyeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aksi yönde çıkartılan söylentilere hiç kimse itibar etmemelidir. Dün de söylediğim gibi, biz bu oyunu gördük ve duruşumuzdan taviz vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ederek, tavrımızı ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya üzerinden manipülasyon yapanlara dikkat çektiği konuşmasında, “Bunlara karşı da şu anda yargımız tedbirlerini almıştır, onların da üzerine gidiyor. SPK’sıyla üzerine gidiyoruz ve bunları yakaladığımız yerde gereken cezayı, müeyyideleri bunlara da uygulayacağız” dedi. Bütün bunların vatana ihanet olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ihanet şebekelerine de elini-kolunu sallayarak gezebilirsin demeyeceğiz, dedirtmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:



E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*