Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri törenine katıldı

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahiplerine takdim edildiği törene katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahiplerine takdim edildiği törene katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen törene; ödül alanların yanı sıra bakanlar, kültürsanat dünyasının temsilcileri, davetliler ve basın mensupları iştirak etti.

Resim alanında Selahattin Kara’nın, müzik alanında Göksel Baktagir’in, geleneksel sanatlar alanında Ali Toy’un, sinema alanında Yavuz Turgul’un, tarih alanında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ödül aldığı; vefa ödülüne ise Nurettin Topçu’nun layık görüldüğü 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahiplerine tevdi edildiği törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Ödüle değer bulunan isimleri ve onlar adına ödül alacakları tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödülleri; milletin ve devletin, kültür-sanat insanlarına teşekkür ve takdirinin bir nişanesi olarak verdiklerini söyledi.

“TARİHİNİ BAŞKALARINDAN ÖĞRENEN BİR MİLLET, MAZİSİYLE ATİSİ ARASINDA GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ KURAMAZ”

Kültürsanat alanında zirveye çıkamayan bir ülkenin, diğer alanlardaki başarılarını kalıcı hâle getirme, tarihe altın harflerle nakşetme imkânı olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi tarihini başkalarından öğrenen bir millet, mazisiyle atisi arasında güçlü bir köprü kuramaz. İlhamını kendi özünden almadığı sanat, müzik, kültür abideleri üretemeyen bir milletin dünya çapında eserler ortaya koyabilmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Kültürün geleceğini görmek için, gençlerin ve çocukların dünyasına bakılması gerektiğini belirterek, “Gençlerin ve çocukların gönül dünyasına, diline, hayallerine erişemeyen bir kültür, müzelerde, kütüphanelerin tozlu raflarında kalmaya mahkûmdur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni nesilleri Türk kültür tarih ve medeniyetinin kökleriyle buluşturmakta zorlanıldığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanatın ve kültürün küresel etkisinde siz sadece eğer alansanız, siz sadece tüketenseniz, işte o zaman güneşin altında kalan bir buzdan heykel gibi erimeye başlıyorsunuz. Tam tersine, şayet siz kendi kültürünüz ve sanatınızın gücüyle küresel düzeyde etki sahibiyseniz, işte o zaman tunçtan veya mermerden bir heykel gibi pırıl pırıl parlayarak cazibe merkezi hâline gelirsiniz” şeklinde konuştu.

“Kendimize sahip olduğumuz görkemli geçmişe layık bir gelecek inşa etmeliyiz. Bunu da ancak yeni nesillerin gönlünü, ruhunu ve dimağını doyuracak kültür sanat ürünleri ortaya koyarak yapabiliriz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür ile sanata ve bunların zeminini teşkil eden eğitime özel önem verdiklerini kaydetti.

Geçen 15 yılda, bu alanlarda arzu ettikleri, hayal ettikleri ve hedefledikleri ilerlemenin kaydedilemediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomide üç kat büyüdüğü bir dönemde kültür ve sanat alanları ile ilgili bu durumdan üzüntü duyduğunu ifade etti. Önümüzdeki dönemde kültür, sanat ve eğitimi öncelikler arasında ilk sıralara taşıyacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece fiziki altyapılarıyla değil, insan kaynağından içeriğine kadar her alanda kültür-sanat, eğitim-öğretim konusunda devrim niteliğinde reformları hep birlikte hayata geçireceğiz” diye ekledi.

Dünyanın ve bölgenin içinden geçtiği sancılı süreçte, Türkiye’yi güçlü bir şekilde ayakta tutmak ve 2023 hedeflerine ulaştırmak için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimizin yardımı ve milletimizin desteğiyle çok önemli başarılara da imza attık, beklediğimizi bulamadığımız durumlar da yaşadık. Ülkemizde belli bir kesimin, yaşadığımız hadiselerin önemini ve tarihî mahiyetini kavrayamadığını görüyoruz. Biz bunlara rağmen milletimizle birlikte geleceğe yürümeye devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerini alanlardan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ve kanun sanatçısı Göksel Baktagir’in, yaptıkları konuşmalarda müstakil bir çini müzesinin kurulması ve ilk öğretimde enstrüman eğitimi verilmesine ilişkin yaptıkları teklifler için de kendilerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ülkemizin ve milletimizin kabiliyetinin, gücünün, imkânlarının farkındayız. Her alanda olduğu gibi kültürsanat alanında da bu potansiyelin harekete geçme zamanının geldiğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin bir ferdi olarak millete daima güvendiğini ve bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğramadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tecrübeyle diyorum ki, Türkiye’yi çok güzel günler bekliyor. Diğer alanlarla birlikte kültürsanat konusunda da geleceğimiz aydınlıktır, çünkü buna inanıyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*