Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Hakkâri 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Hakkâri 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Hakkâri 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Hakkâri 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Hakkâri Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan partililere hitaben bir konuşma yaptı. Kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, görevi devredenlere teşekkür eden ve yeni görev alacaklara başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin güçlenmesi temennisinde bulundu.

Hakkâri’de, Şırnak’ta ve bölgede yatırımların az, işsizlik oranının yüksek olmasının sebebinin terör olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin bu sebepten dolayı hak ettiği gelişmeyi sağlayamadığını, Hakkâri’ye yapılan yatırımların büyük kısmının ancak belediyelere kayyumlar atandıktan sonra gerçekleştirildiğini söyledi. Hakkâri’de 1 kilometrelik bölünmüş yola 84 kilometre ilave ettiklerini, havalimanı yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakkâri’de terör örgütü destekçisi belediye başkanının zamanında günde ancak 1,5 saat su verilirken, bugün 13 saat su verildiğine işaret etti ve devam eden yatırımların tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl şehre 24 saat kesintisiz su verileceğini açıkladı.

Terör örgütünü arkasına alıp da siyaset yaptığını söyleyenlerin, Hakkârililerin derdi ile değil, dağdaki teröristlerin derdi ile ilgilendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bizim derdimiz başka, bizim derdimiz Hakkâri’deki benim kardeşim acaba ayağa çamura değiyor mu, acaba Hakkâri’deki kardeşim suyunu bulabiliyor mu, acaba benim Hakkâri’deki kardeşim şu anda insanca bir yaşama ulaşabildi mi; bizim derdimiz buydu, bunu yaptık” diye konuştu.

Terör örgütünün yakıp yıktığı Yüksekova’yı yeniden ayağa kaldırdıklarını, inşası süren 3 bini aşkın konutun önümüzdeki yaza kadar tamamlanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Hakkâri’de yaşayan kardeşim ben nasıl yaşıyorsam o da öyle yaşasın’ düşüncesiyle şehre yatırım ve hizmet getirdiklerini söyledi.

Geçen 15 yıl boyunca Hakkâri’de yatırım teşvik belgesi alan yabancı firma sayısının sadece iki olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Terör örgütü burada çalışan mühendisleri, işçileri, müteahhidi tehdit ederse, kaçırırsa buraya yatırım gelir mi? Gelmez. Tüm teşvik belgelerinin sayısı 10’u zor buluyor. Onun için Hakkâri’de sadece her 5 kişiden biri aktif sigortalı, yani fiilen çalışan kişi durumundadır. Terör örgütü yıllarca sadece insanlarımızın hayatını rehin almakla, iradesine ipotek koymakla kalmadı; aynı zamanda işte bu yatırımların gelmesini de engelledi. Yol yapan, havalimanı inşa eden, maden çıkartan, kamu yatırımlarını yürüten işçileri, mühendisleri, müteahhitleri tehditle, silahla, şantajla çalışamaz hâle getirirseniz, diğer yatırımcılar buraya nasıl gelsin, niçin gelsin?”

Önümüzdeki bahardan itibaren uzun zamandır güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasaklarını kaldıracaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yöre halkından bölücü terör örgütüne karşı yaylalarına sahip çıkmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek et fiyatlarından dolayı bir süredir hayvancılık konusunun tartışıldığına değinerek, “Hakkâri’nin bu güzel yaylaları varken bizim böyle bir tartışma yapıyor olmamız ne kadar abes değil mi? Yayla yasakları kalktığında Hakkâri’den hayvancılık konusunda büyük bir atak bekliyoruz” dedi.

Bölgenin önemli bir değeri olan maden ocaklarının faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereken altyapı oluşturduklarını, sınır ticareti yapacaklara ihracatçı, ithalatçı statüsünde kolaylık sağlanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıla oranla Hakkâri’de kurulan şirket sayısında 2, ihracatta 2,5 katlık bir artış yaşandığını, bu yılın ilk 10 ayında şehirden 60 milyon dolar ihracat yapıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim tek bir amacımız vardır, geçmişte şöyle olmuş, böyle olmuş, hepsini bir kenara bırakarak çocuklarımıza, torunlarımıza çok daha güvenli, çok daha müreffeh, çok daha umut dolu bir gelecek emanet etmek istiyoruz. Şundan emin olunuz: Bu ülkeyi yönetenlerin Cumhurbaşkanından en alt düzeyindeki memuruna kadar tek bir gayesi vardır, o da; milletimize hizmettir. Biz sizlere efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Yanlış yapanlar yok mu? Her zaman ve her yerde var, elbette burada da mutlaka vardır. Türkiye’nin yakın tarihi her kesimle birlikte Kürt kardeşlerimiz için de acı hatıralarla doludur. İstanbul’da, Ankara’da, Konya’da, Kayseri’de inancından dolayı baskı gören kardeşime zulmedenler ile kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı Hakkâri’deki kardeşime zulmedenler aynıdır.”

Türkiye’nin son 15 yılının, aynı zamanda bu faşist zihniyetle hesaplaşma dönemi olduğunun altını çizen ve şartlar ne olursa olsun demokrasiden, özgürlüklerden, temel insan haklarından asla taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakkâri’deki, Şırnak’taki, Van’daki, Diyarbakır’daki, Bingöl’deki ve diğer yerlerdeki kardeşlerimin kökeniyle ve inancıyla ilgili hassasiyetine el uzatan, dil uzatan, taciz eden herkes karşısında önce bizi bulur” ifadelerini kullandı.

“Mesele Kürt meselesi, Türk meselesi, Arap meselesi değildir, mesele topyekûn coğrafyamıza ve medeniyetimize dönük bir saldırı altında bulunuyor olmamızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ne kadar kendi içimizde bölünürsek, bu saldırının başarıya ulaşma şansı o kadar artar. Bölücü terör örgütü işte bu senaryonun gönüllü figüranlığına, kuklalığına taliptir. Kandil mesafe olarak buraya çok yakın, ama emin olun oradakilerin zihinleri ve niyetleri buradaki kardeşlerimden çok çok uzaktır. Hâlbuki birlik olduğumuzda ne kadar güçlüysek, ayrı olduğumuzda da o kadar tehdit altında olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Sınırlarının yanı başında olup bitenlerin Türkiye için en büyük ibret olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bölünmeye, küçülmeye, birbirimize yıpratmaya değil, tam tersine birleşmeye, büyümeye, kenetlenmeye ihtiyacımız var. Bunun için çocuklarımız terör örgütlerinin elinde heder olup gitmesin, en iyi eğitim-öğretimi alsın, en iyi mesleklere sahip olsunlar diye uğraşıyoruz; 2023 hedeflerimize ulaşabilmemizin yolu buradan geçiyor” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*