Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Uşak 6. Olağan İl Kongresine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Uşak 6. Olağan İl Kongresine katıldı.

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Uşak 6. Olağan İl Kongresine katıldı.

 

Kongre vesilesiyle görevlerini devredenlere teşekkürlerini, parti il yönetimini devralanlara başarı dileklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk günkü aşk ve heyecanla çalışarak AK Parti Uşak İl Teşkilatı’nın demokrasi ve millî irade sancağını şehirde hak ettiği yere getireceğine inandığını söyledi.

Hayata geçirdikleri projelerle Uşak’ın, Ege bölgesinin tarım, ticaret ve sanayi merkezine dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 15 yılda Uşak’a toplamda 6,5 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre eğitimde bin 186 yeni dersliğin yanı sıra 33 bini aşan öğrencisi bulunan modern bir üniversite ile sağlıkta biri 400 yataklı beş hastane olmak üzere toplam 18 sağlık tesisi kazandırdıklarını hatırlattı.

Müteşebbis ruhlu Uşaklıların; üretimleri, ihracatları ve Türk ekonomisine yaptıkları katkılarla da kendilerinden söz ettirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye için üreten, çalışan, katma değer oluşturan herkese teşekkür etti ve “İnşallah önümüzdeki süreçte bu topyekûn kalkınma hamlesini hep birlikte devam ettireceğimize inanıyorum. Bunun için sizlerden çok daha güçlü destek ve gayret bekliyorum” dedi.

Uşak’ın, Cumhuriyet tarihi boyunca demokrasiyi, özgürlükleri ve millî iradeyi en güçlü şekilde savunan şehirlerden biri olduğunu, 15 Temmuz darbe girişiminde de bu tavrını gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin kararlı tavrı sayesinde darbeciler sokağa inecek cesareti dahi kendilerinde bulamadılar” diye ekledi.

“Sizler nasıl burada cesaretle meydanlara koştuysanız, sizin evlatlarınız da canları pahasına o gece darbecilerle göğüs göğse çarpıştılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Marmaris’te darbeci FETÖ mensupları ile çıkan çatışmada şehit düşen Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Uşaklı Mehmet Çetin’i andı.

Kendisini ve ailesini öldürmeye gelen FETÖ’cü hainlere karşı son nefesine kadar mücadele ettiğini söylediği Şehit Çetin’in çocuğunun kendisine emanet olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Marmaris’te yaşananlar FETÖ’nün ne kadar aşağılık, ne kadar müptezel, ne kadar paravan bir örgüt olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Aklını ve iradesini Pensilvanya’daki şarlatana teslim edenler, namuslarına emanet edilen silahlarla milletimizi ve güvenlik güçlerimizi katletmekten çekinmediler. Ama onların ihaneti ne kadar büyükse, milletimizin direnişi de o derece asildi” dedi.

Mehmet Çetin gibi yiğitler sayesinde, ruhunu işportada bir dolara satan asker ve polis kılıklı kalleşlerin hedeflerine ulaşamadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O gece fütursuzca millete saldıranlar, şimdi dört duvar arasında adalete hesap veriyor. Pensilvanya’daki şarlatanın bunlara ne diyor? ‘Bahar yakındır’ diyor. O baharlar var ya, işte onlar hiçbir zaman gelmeyecek. Nereye gizlenirse gizlensinler, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar, bu millete ihanet edenlerin hepsini saklandıkları inlerinde bulup yargıya teslim edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’cü hainlerin her birinden 15 Temmuz şehitlerinin hesabını soracaklarını, nereye kaçarlarsa kaçsınlar gittikleri her yerde devletin soluğunu enselerinde hissedeceklerini vurguladı. Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit Mehmet Çetin ve geçen yıl terör operasyonları esnasında şehit olan Uşaklı Binbaşı Kürşat Selim Şenol ile tüm 15 Temmuz ve terörle mücadele şehitleri için, kongrede bulunanlardan Fatiha okumalarını talep etti.

Uşak’ın, FETÖ’nün uzun yıllar üzerinde hassasiyetle çalıştığı illerden biri olduğunu, senelerce şehrin mali ve ekonomik potansiyelini, Uşaklıların hayırsever kimliğini kötüye kullandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Himmet, hizmet, eğitim, yardım, hayır hasenat gibi milletimizin baş tacı ettiği kavramların arkasına saklanan örgüt, her yerde insanlarımızın kene gibi kanını emmiştir. Bunu zaman zaman sesli yapmıştır, zaman zaman sessiz yapmıştır. Herhalde ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Bunlar böyle. Anadolu’nun dört bir yanındaki en parlak gençlerimiz bu örgütün efsunlu ideolojisiyle uyuşturularak karakteri formatlanarak Pensilvanya’daki din tüccarına kul köle hâline getirilmiştir. Bu örgüt mensuplarının kendi çıkarları için istismar etmeyecekleri hiçbir ilke, değer, kural yoktur. Yeri gelmiş örgüt için yalan söylemişlerdir, yeri gelmiş kendi ikballeri uğruna masum insanlara iftira atmışlardır, yeri gelmiş sınav sorularını çalmış, yeri gelmiş cinayet işlemişlerdir. Hâkimiyet kurdukları yerlerde kendilerinden başka kimseye hayat hakkı tanımamışlardır. Bunun için bölücü terör örgütüyle dahi kol kola girmekten çekinmemişlerdir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesini istiyorum: Bu ülkede tek parti döneminin faşist zihniyeti artık tarih olmuştur. Bu ülkede 28 Şubat döneminin baskıcı politikaları hükmünü yitirmiştir. Bu ülkede artık FETÖ tipi riyakâr yapıların devri kapanmıştır. Allah’ın izniyle hiçbir güç Türkiye’yi eski karanlık günlerine geri döndüremeyecek. Son günlerde aslı astarı olmayan haberler üzerinden bu millet için dişini tırnağına takan gönüllü kuruluşlarımızın, özellikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın yıpratılmaya çalışıldığını görüyoruz. CHP zihniyetinin ve adı sanı belli din düşmanı çevrelerinin eski Türkiye’yi hortlatmaya dönük saldırılarına kesinlikle rıza göstermeyeceğimizin bilinmesini istiyorum.”

‘Dervişin fikri neyse zikri de odur’ atasözüne atıfta bulunarak kalbinde kin, nefret ve husumet olan birinin dilinin her fırsatta bunları sergileyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisine baktıklarında bu sözün derin hikmetine tekrar tekrar şahit olduklarını ifade etti.

Ana muhalefet liderinin, işi bölücü örgütün partisiyle il başkanı takasına kadar vardırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul gibi birçok Avrupa ülkesinden bile kalabalık olan bir şehrin başına devletin polisine katil diyen, milletin inançlarıyla alay eden, soykırım yalanının savunuculuğunu yapan, başka da vasfı olmayan birini getirdiler” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu il başkanının sosyal medya hesaplarına göz atıldığında insanın yüzünün kızardığını söyleyerek, “CHP gibi bu ülkede iyi kötü bir yeri, belli bir geleneği olan parti adına utanç duymamak mümkün değil” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal’in partisinin düşürüldüğü bu kötü durumdan hem Türkiye demokrasisi adına, hem de CHP’liler adına endişe duyduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi içinde yürütülen tartışmalara da işaret ederek, şunları kaydetti: “Şimdi çıktılar bak ne kavgası yapıyorlar, ‘Atatürk’ün askeri miyiz, yoldaşı mıyız’ şimdi bunu başlattılar, böyle bir kavga yapıyorlar. Bu tartışmaların tamamı boş, komik. Dik durun dik, düşüncenizin, fikrinizin namusuna sahip olun. Mevcut genel başkan elinde CHP Atatürk’e ne yoldaşlık, ne askerlik, ne arkadaşlık yapabilir. Çünkü bugün CHP, Pensilvanya’nın sözcüsü, Kandil’in kuklası, marjinal yapıların oyuncağı durumundadır. Türkiye ve demokrasi düşmanı çevrelerin piyonu hâline getirilen bu partinin içinde bulunduğu bitkisel hayattan çıkma ihtimali de mevcut şartlarda pek görülmüyor, onu da söyleyeyim. Aslını sorarsanız, siyasi rekabet açısından bu CHP’den bizim hiçbir şikâyetimiz yok, biz memnunuz, işimiz kolay. Biz yalnızca Türkiye’nin böyle bir ana muhalefete mahkûm edilmiş olmasına üzülüyoruz.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*