Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Dünya 5’ten büyüktür; hele hele 1’den haydi haydi büyüktür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Dünya 5’ten büyüktür; hele hele 1’den haydi haydi büyüktür”

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. AK Parti Genel Merkezinde, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların da hazır bulunduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Dünya 5’ten büyüktür; hele hele 1’den haydi haydi büyüktür”

 

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ABD’nin vetosu üzerine bu konuda bir karar alamadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ‘dünya 5’ten büyüktür’ derken işte tam da bu durumu kastediyorduk. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz ki dünya 5’ten büyüktür; hele hele 1’den haydi haydi büyüktür, 196 kez büyüktür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin; konunun BM genel kurulunda görüşülmesi öncesinde gösterdiği tavrın insanlığın vicdanında derin yaralar açtığını ifade etti ve şu değerlendirmelerde bulundu: “Demokrasi tarihine bu çok çirkin bir tespit olarak girecektir. Ve affedilmez bir tespit olarak demokrasiler tarihinde yerini alacaktır. ‘Ben güçlüyüm, benim nükleer başlıklı silahlarım var, benim her türlü uçaklarım var, bombalarım var’; bunlar size güç kazandırmaz. İşte yanınızda sadece İsrail’i bulursunuz veya işte ona benzer beş-altı tane ülkeyi bulursunuz, bununla beraber karşınızda 128 ülkeyi dimdik ayakta durduğunu görürsünüz. Kaldı ki çekimser davranan veya katılmayanların da bilesiniz ki onların da yeri büyük ihtimalle 128’in yanıdır. Çünkü bizim son ana kadar tespitimiz 160 ile 190 arası oradan bir kabul oyunun çıkacağı istikametindeydi. Ama Beyaz Saray telefonların başına geçti, oradan bu ülkeleri tek-tek tehdit ettiler, açıktan tehdit ettiler. ‘Biz hem dolarları vereceğiz, işte hem milyon dolar vereceğiz, buna rağmen bizim karşımıza dikilecekler.’ İnsanoğlunun, hele hele devletlerin demokratik iradeleri ne zamandan beri paralarla satın alınmaya başlandı?”

Demokrasinin, iradelerin satın alındığı bir anlayış, bir sistem ve bir rejim olmadığının iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer böyle yaklaşanlar varsa onlar da dersini almaya mahkûmdur. Hiçbir ülkenin açık hukuksuzluk ve adaletsizlik örneği olan bu tür durumlarda mali ve siyasi gücüne güvenerek tüm dünyayı pervasızca tehdit etmeye de hakkı yoktur. Bu tür şantajlar, uluslararası sistemin omurgasını oluşturan BM gibi kurumların tüm ülkelerin iradesini yansıtma vasfına darbe vurmaktadır” açıklamasında bulundu.

BM Genel Kurulu’nun, tehditlere rağmen onurlu bir duruş sergileyerek 128 kabul oyuna karşı 9 ret oyuyla Kudüs’le ilgili kararı kabul ettiğine işaret ederek, kabul oyu kullanan tüm devletleri tebrik eden ve bu ülkelere şükranlarını ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’le ilgili attığı adımın hukuksuzluğun, uluslararası toplum tarafından meşru görülmediğinin, BM tarafından da ortaya konduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temenni ederim ki ABD, başını iki elinin arasına alır, bu durumu değerlendirir. ‘Dünya böyle düşünüyorsa, bu kadar ülke bu işe hayır diyorsa, demek ki bu ülkeler hiçbir zaman Kudüs’e gelmeyecek. Öyleyse bizim de bu attığımız yanlış adımdan geri dönmemizde fayda var’ demesi, inanıyorum ki oradaki Trump iradesinin doğru tecellisi anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Türkiye olarak uluslararası hukuka ve uluslararası kurumların bu hukuku işletme gücüne yönelik inançlarını muhafaza etmek istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bunun yolu Kudüs meselesi gibi herkesin üzerinde ittifak ettiği konularda adil kararlar alınmasından ve uygulanmasından geçiyor. Hep söylediğimiz gibi, zulümle abat olunmaz, bunu bir defa bilmemiz lazım. Tarihte mazlumun ahını alıp da iflah olan hiç kimseyi bulamazsınız. Bugün de aynısı olacaktır. Filistin’de dipçik darbeleriyle canları yakılan çocukların, Suriye’de bombardımanla yıkılan evlerinin harabeleri içinden cansız bedeni çıkartılan masumların, Irak’ta evlatlarını kendi elleriyle toprağa veren gözü yaşlı ihtiyarların ahı arşa yükselirken kimse huzurla hayatına devam edemez.”

Konuşmasında, ABD’nin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından Filistinli sivillerin protesto gösterilerinde, İsrail askerlerinin çocuklara ve gençlere uyguladığı şiddeti gösteren fotoğrafları ekrandan paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerine işaret ederek, “Şimdi bunlar terörist değil de kim terörist? Bize bazıları hukuk dersi vermek istiyor. İsrail terör devleti, zaten bunlar işgalci” sözlerine yer verdi.

Avrupa sınır kapılarında dikenli teller önünde köpeklerle sıkıştırılarak umutları söndürülen mültecileri, Myanmar’daki katliamdan kaçarken çamurlu sularda son nefesini veren Arakanlıları bir an bile akıllarından çıkarmadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce eşi Emine Erdoğan ile bakanların, hafta başında da Başbakan Yıldırım’ın, Arakan Müslümanlarını kamplarında ziyaret etmek ve onlar için yapılacakları yerinde tespit etmek üzere Bangladeş’e gittiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretleri ve yapılan yardımları; İslami, insani ve vicdani bir görev telakki ettiklerini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, az gelişmiş ülkelere insani yardımda Türkiye’nin, ABD’den sonra ikinci sırada, millî gelire oranla birinci sırada olduğuna da dikkat çekti.

ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Hak yolunda verdiğimiz mücadelede bu cephe bugüne kadar sarsılmadı, Allah’ın izniyle bundan sonra da sarsılmayacak” vurgusunda bulundu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*