Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere ordumuzun tüm mensuplarını tazimle yâd ediyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere ordumuzun tüm mensuplarını tazimle yâd ediyorum"

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, “Bundan 99 yıl önce Samsun’da başlayan istiklal mücadelemizi zaferle sonuçlandıran Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere ordumuzun tüm mensuplarını tazimle yâd ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Düzenli ordunun kuruluşunu beklemeden ülkemizin dört bir yanında kurdukları teşkilatla vasıtasıyla düşmana karşı mücadeleyi başlatan tüm kahramanlarımızı hürmetle anıyorum. Anadolu’yu kendimize yurt edinişimizden bugüne kadar milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü, bayrağımızın dalgalanması, ezanlarımızın susmaması, devletimizin ebet müddet yaşaması için canlarını ortaya koyan tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, istiklalimizin bu sembol gününün gençlere armağan edilmesinin rastgele bir tercih olmadığını vurgulayarak, “Sultan Alp Arslan, Malazgirt’te zafer kazandığında 40’lı yaşlarının başındaydı. Osmangazi, bir cihan devletine dönüşecek beyliğini kurduğunda 20’li yaşlarındaydı. Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastığında 30’larının sonundaydı. Görüldüğü tarihimizde iz bırakan büyük isimlerin önemli bir bölümü genç veya genç sayılabilecek yaşlarda bu büyük başarıları elde etmişlerdir” şeklinde konuştu.

Gençlerden, çalıştıkları alanda en iyisi olma gayretini göstermelerini beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şu anda aramızda fizikte, matematikte başarılı olan gençlerimiz var. Kutluyorum, tebrik ediyorum, başarılarının artarak devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, misafirler arasında Katar’daki Arapça münazara yarışmasında birinci olan Kocaeli’nden gençlerin olduğunu da belirterek, azmin önünde hiçbir engelin duramayacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin siyaset alanını da boş bırakmamasını tavsiye ederek, yaklaşan seçimler için hazırladıkları milletvekili listelerinde 19-20 yaşında gençlerin de olmasını temenni ettiklerini söyledi.

“Büyük hedefleri, büyük hayalleri, büyük idealleri olmayanların geleceği de olmaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayallerle hakikatler arasında sadece azim vardır, gayret vardır, çalışma vardır, emek vardır, alın teri vardır. İnanırsanız ve çalışırsanız mutlaka başarırsınız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz geçtiğimiz 16 yılda demokrasiden ekonomiye her alanda ülkemizi gençliğimizdeki hayallerimizin, hedeflerimizin peşinden giderek katbekat büyütmeyi başardık. Şimdi 2023 hedeflerimize ulaşarak bugüne kadar elde ettiğimiz başarıları taçlandırmak istiyoruz. Sizlere de miras olarak 2053 ve 2071 vizyonlarımızı bırakıyoruz. 2053’ü biz görmeyeceğiz, 2071’i biz görmeyeceğiz, ama ben inanıyorum ki siz göreceksiniz. Siz inşa ve ihya edeceksiniz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcılar arasında bir belediyenin ülke çapında düzenlediği, “Hayalimdeki 2053 Türkiye’si” kompozisyon yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerinin de olduğuna işaret ederek, “Gençlerimizin yazdıkları kompozisyonlara şöyle bir göz gezdirdim. Neredeyse tamamının 2053 Türkiye’si için çok büyük umutları, heyecanları, beklentileri olduğunu gördüm. Demek ki bu topraklarda bin yıldır hiç bozulmayan maya, yeni nesillerde de hamdolsun aynı şekilde tutmuş durumda. Biz gençlerimize çok daha güçlü, çok daha büyük, çok daha zengin bir Türkiye bırakmak için çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Yeni yönetim sisteminin istikrarın güvencesi olmasının yanında, kararların daha hızlı alınmasını ve uygulanmasını sağlayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere olan güvenlerini yönetim mekanizmalarında onların önlerini açarak gösterdiklerini belirtti. Seçilme yaşını önce 25’e, daha sonra da 18’e indirmek suretiyle gençlere kazandırılan özgüven sayesinde İstanbul’u fetheden Fatihlerin akranlarına temsil mekanizmalarında yer alabilme fırsatını getirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin en önemli gücü, genç ve nitelikli nüfusudur; işte karşımda ben sizleri görüyorum. Son dönemde nüfus artış hızımızda bir düşme varsa da, gençlerimizin kendileri ve daha sonraki nesillerin geleceği için bu eğilimi yeniden yükselteceklerine inanıyorum. Benim niçin en az üç çocuk diye tavsiyede bulunduğumu anlıyorsunuz değil mi? Bunun tek sebebi var, en az üç çocuk, genç kuşak, genç nesil, buna ihtiyacımız var. Eğer nesli ne kadar gençleştirirsek, biz Batıyı geçeriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında ekonomide başarının sırrının insan olduğunun altını çizerek, “İnsan varsa emek var, insan varsa istihdam var, insan varsa yatırım var, üretim var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok. Bu sayılanların hepsi de insanın türevidir. Öyleyse genç ve dinamik nüfusa ihtiyacımız var. Şu anda Batı yaşlanıyor. Batı yaşlanırken maalesef bizde de yaşlılık alametleri belirmeye başladı. Bundan dolayı genç nüfus, dinamik nüfus, buna ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Eğitimden sağlığa ve istihdama kadar her alanda gençlere çok sağlam bir altyapı bırakma konusunda önemli mesafe kat ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki dönemde 2023 hedeflerimize ulaşarak gençlerimize ve milletimize verdiğimiz sözü tutmuş olacağız. Gençlerimiz olarak sizler bizim bıraktığımız yerden devralacağınız Türkiye’yi çok daha ileriye taşıyacaksınız. Bugün kendinizi ne kadar iyi yetiştirir, zihni ve bedeni girişiminiz ne kadar sağlıklı gerçekleştirirseniz, devralacağınız emanetin hakkını o derece iyi verirsiniz. Ben sizlere güveniyorum, çünkü siz herhangi bir toplumun değil, bu milletin evlatlarısınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler bir anlamda geçtiğimiz 16 yıldır kesintisiz süren siyasi istikrar döneminin çocuklarısınız. Buna rağmen son yıllarda sizler de terör eylemlerinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar pek çok tarihî olaya şahitlik ettiniz. 19 Mayıs 1919’a göre hesaplarsak sadece geçtiğimiz 99 yılın muhasebesi bile bize şu gerçeği gösteriyor; bayrağımızın gönderde özgürce dalgalanabilmesi, ezanlarımızın semalarımızdan eksik olmaması, vatanımıza namahrem eli değmemesi için millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tutmak zorundayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, “Biz işte bunun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Gençlerimize bırakacağımız en büyük mirasın da işte bunlar olduğuna inanıyoruz. Sizlerden bu ilkeleri namusunuz bilerek sahip çıkmanızı istiyorum, gerektiğinde canınızı verin, ama milletinize halel getirmeyin, bayrağınızı indirtmeyin, vatanınızı böldürtmeyin, devletinizi yıktırtmayın. Çünkü bunlar gittiğinde artık esaret prangalarıyla hapsedilmiş olan canınızın da bir önemi kalmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, coğrafyamızda yaşanan acılara, trajedilere ve özellikle Kudüs’e işaret ederek “Güçlü olan ben haklıyım diyor, ama öyle değil. Unutmayın gençler, haklı olan güçlüdür ve bu böyle gidecek” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Suriye’de Irak’ta Filistin’de Yemen’de yaşananlara dikkat çekerek, şunları söyledi: “Biz Türkiye’yi de bu duruma düşürmek isteyenlere şimdiye kadar müsaade etmedik. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde sizlerin de bu tehditlere, bu tehlikelere karşı uyanık olmanız gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklalinize ve istikbalimize yönelen tehditler öyle sinsice geliyor ki, bazen kendi içimizdeki insanların dahi bu değirmene su taşıdığına şahit olabiliyoruz. Terör örgütlerinin ağına takılan nice gencimizin kendi ülkesine, kendi milletine karşı bir mücadeleye giriştiğine de şahit oluyoruz. İşte bunun için biz şuurlu bir gençlik yetişsin istiyoruz. 2053 hedeflerimizi, 2071 hedeflerimizi sizlere emanet etmemizin sebebi budur. Hamdolsun, bugün burada karşımda bu şuura, bu azme, bu kararlılığa sahip bir gençlik görüyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda geçen günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlanan manifestoya değindi.

Bu manifestoda gençlere özel bir çağrı yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini bu çağrıyı özetle tekrarlayarak bitirdi: “Gençler, siz şahlanışımız ve yükselişimizsiniz. Erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi siz şahlandıracaksınız. Size emretmeyeceğiz, size dikte ettirmeyeceğiz, sizi kalıplara sokmak için çalışmayacağız. Sadece sizinle birlikte çalışacağız. Sizinle birlikte yol yürüyeceğiz. Size daha fazla alan açacağız. Doğruyu sizinle beraber tartışıp hayat geçireceğiz, yanlışları sizinle birlikte tespit edip düzelteceğiz. Ülkemiz sizinle küresel güç olacak, istihdamımız sizinle büyüyecek, vizyonumuz sizinle genişleyecek, adalet sizinle yükselecek. Eğitim-öğretim sistemimizi sizin beklentilerinizi karşılayacak şekilde gerçekleştireceğiz. Hiçbir terör örgütünün, şer odağının ağına düşmenize izin vermeyeceğiz. Eğitim-öğretim hayatınızın ardından edindiğiniz bilgi, beceri ve birikimlerinizi iş hayatına aktarmanızı sağlamak için gereken adımları birlikte atacağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*