Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Soçi’de buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Soçi'de buluştu

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’de gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Soçi'de buluştuTürkiye ile Rusya arasındaki iş birliğinin, ortak siyasi irade temelinde gelişip güçlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi alanında olumlu sonuçlar alındığına, iki ülke arasındaki ticaretin artış eğiliminin sürdüğüne, bir önceki yıla  kıyasla yüzde 31’lik artışın ardından, bu yılın ilk yarısında da yüzde 33’lük yükselişin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’le Suriye konusunu en son Tahran’da düzenlenen Üçlü Zirve’de ele aldıklarını ve Türkiye’nin hassasiyetlerini Tahran’da açıkça ifade ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tahran’da vardığımız mutabakatı sahada nasıl hayata geçirebileceğimizi müzakere etme imkânı bulduk” diye ekledi.

PUTİN İLE SURİYE KONUSUNDA ASTANA RUHUNDA MUTABIK KALDIK

İkili ve heyetler arası görüşmelerde İdlib’de Türkiye ile Rusya’nın karşılıklı endişelerini dikkate alan bir çıkış yolu bulunması konusunda da çok önemli mesafe aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin’le İdlib meselesinin Astana ruhuna uygun bir anlayış temelinde çözümü konusunda mutabık olduğumuzu bir kez daha gördük” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Bu çerçevede yaptığımız değerlendirmelerin sonunda, muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecekler, buna karşılık Rusya ile birlikte belirleyeceğimiz radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır. Gerek üçüncü tarafların provokasyonlarını, gerekse varılan mutabakata yönelik ihlallerin tespitini ve engellenmesini de yine birlikte temin edeceğiz. Bu amaçla Rusya ve Türkiye belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti gösterecektir. Türkiye, hâlen İdlib çatışmasızlık bölgesinde bulunan gözlem noktalarını da tahkim edecektir. Bu mutabakatla İdlib’de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum.”

Yaptıkları görüşmelerde, ayrıca Suriye sahasındaki teröristlerin varlık gösterdiği alanların İdlib’le sınırlı olmadığına da özellikle dikkat çektiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne kasteden ve Türkiye’nin millî güvenliğini de tehdit eden asıl yapı, PYD, YPG’dir. Bu örgütün Fırat doğusunda gerçekleştirdiği katliamlar ve etnik temizlik faaliyetleri ortadadır” değerlendirmesinde bulundu.

FIRAT’IN DOĞUSUNDA TERÖR YUVALARI VAR

“Suriye’nin geleceğine yönelik en büyük tehdit, İdlib’den ziyade Fırat’ın doğusundaki bu terör yuvalarından kaynaklanmaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öncelikle bu terör bataklıklarının kurutulması gerektiğini kaydetti. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla bu yönde önemli adımlar atarak, 4 bin kilometrekareden fazla bir alanı DEAŞ’lı ve PKK’lı teröristlerden temizlediklerini ve bu bölgelere Suriyelilerin güven içinde dönmelerini sağladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benzer adımların PYD, YPG terör örgütünün elinde bulunduğu diğer bölgeler için de atılması önem arz ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Rusya olarak arzumuz, Suriye krizinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde çözüme kavuşturulmasıdır. Bu hedefe yönelik iş birliğimizi sürdüreceğiz. Bu çerçevede, Astana garantörlerinin Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisiyle geçen hafta başında Cenevre’de anayasa komitesi konusunda yaptıkları toplantının sonuçlarını değerlendirdik. Hedefimiz, tabii ki önce bir anayasanın oluşması, ardından orada demokratik bir seçimin gerçekleşmesi ve ondan sonra da Suriye halkının kendi gerçek demokratik iktidarına kavuşmasıdır. Komitenin kuruluş sürecini en kısa sürede tamamlamak için çabalarımızı hızlandırmak hususunda mutabık kaldık.”

TÜRKİYE İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin de Suriye’deki durumla ilgili Türkiye ve Rusya olarak yakın iş birliği içerisinde el ele verdiklerine, ateşkes konusunda ortak bir çalışma gerçekleştirdiklerine işaret ederek, bölge halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda birlikte çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Yaptıkları görüşmelerde İdlib bölgesine ilişkin vardıkları mutabakatı ve aldıkları kararları hatırlatan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, “Rusya ve Türkiye, Suriye’de terörle mücadele kararlığını teyit ettiler. Ve bizim düşüncelerimize göre, alınan kararların yerine getirilmesi Suriye’deki çözüm sürecinin pekiştirilmesi, hızlandırılması, Cenevre’deki görüşmelerin hızlandırılması ve Suriye’de barışın tesis edilmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*