Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kayseri AK Parti iktidarlarının diriliş hamlelerinin en yakın şahidi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kayseri AK Parti iktidarlarının diriliş hamlelerinin en yakın şahidi”

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nde  “Kayseri AK Parti iktidarlarının diriliş hamlelerinin en yakın şahidi” dedi.

Kayseri Valiliği önünde gerçekleştirilen kongrede partililere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına 16 Nisan halk oylamasında yüzde 68’lik oy oranı ile kendisini destekleyen Kayserililere teşekkür ederek başladı. Kayseri’nin, AK Parti iktidarlarının diriliş hamlelerinin en yakın şahidi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin 24 Haziran’da da erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandıracak illerin başında geleceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Kayseri’ye yapılan yatırımlara değindi. Kayseri’ye son 15 yılda yapılan yatırım miktarının 20 milyar lira olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitimde 4 bin 337 yeni derslik kazandırdık. Yükseköğrenim öğrencilerimiz için 5 bin kapasiteli yurtlar açtık. Önümüzdeki üç yıl içinde 2 bin 250 kişilik daha yurtlar açıyoruz. Sağlıkta 14’ü hastane olmak üzere toplam 41 adet sağlık tesisi yaptık. İki adet devlet hastanemizin inşası da sürüyor. Biraz sonra şehrimize kazandırdığımız dünyada eşine az rastlanır bir sağlık tesisinin, yani Kayseri şehir hastanesinin açılışını yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında TOKİ’nin Kayseri’de son 16 yılda 17 bin 800 konut projesi gerçekleştirdiğini, 83 km olan bölünmüş yola son 16 yılda 537 km ilave edildiğini, Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattına bağlanan Kayseri hattının inşasına yakında başlanacağını söyledi. Antalya-Kayseri arasındaki hızlı tren hattı projesinin etütlerinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer demiryolları hatlarının da modernize edildiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlığı döneminden beri eserleriyle milletin karşısına çıktığını söyleyerek “Bilemiyorum ana muhalefetin adayı neyle milletin karşısında” dedi. Kayserililerin ticareti iyi bildiğine, kaliteden de çok iyi anladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayseri, aynı zamanda siyasetçinin kalitelisini de çok iyi bilir. Türkiye 24 Haziran’da bir seçime gidiyor. Seçim tarihinin açıklandığı 18 Nisan tarihinden bugüne kadar yaşananları şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Ana muhalefetin ve onunla birlikte hareket edenlerin cumhurbaşkanı adaylığı, milletvekili transferleri, ittifak arayışları konusundaki tavırlarına, hesaplarına, taktiklerine bir bakın. Oyun, oyun içinde oyun. Göreceğiniz tek şey tutarsızlık olacaktır, ilkesizlik olacaktır, millete saygısızlık olacaktır. Ne yaptılar? Haftalarca milleti oyaladılar, yok çatı dediler, yok kapı dediler, yok pencere dediler, sonunda ince siyasette karar kıldılar, ince siyaset.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece bu iki haftada yaşananların bile kimlerin siyaseti ülkenin ve milletin geleceği için yaptığını, kimlerin de siyaseti sadece ve sadece kendi çıkarları için düşündüğünü tüm açıklığıyla ortaya koyduğunu ifade ederek milletin bu eski devir siyaset tarzından çok çektiğini söyledi. “Bu siyaset tarzı 1960’da mazlum bir Başbakanı darağacına gönderdi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu siyaset tarzı 1970’li yıllar boyunca kardeşi kardeşe düşman eden, bir fitnenin ülkemizi kasıp kavurmasına yol açtı. Bu siyaset tarzı 1980 darbesinde bir sağdan bir soldan diyerek fidan gibi delikanlıların hayatlarını kararttı. Bu siyaset tarzı 1990’lı yıllar boyunca kaosun, istikrarsızlığın, güvensizliğin ülkemizin başına bir karabulut gibi çökmesine sebep oldu. Bu siyaset tarzı kökeninden, inancından, meşrebinden, fikrinden, zikrinden dolayı insanlarımıza eziyet edilmesine göz yumdu” şeklinde konuştu. Tüm siyasi hayatı boyunca bu köhne siyaset anlayışıyla mücadele ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilliğinin elinden alındığını, başbakanlığına engel olunduğunu, Cumhurbaşkanlığı’na kem gözle bakıldığını hatırlatarak, “Ne yaparlarsa yapsınlar mücadeleden kaçmadık. 40 yıldır Tayyip Erdoğan’ı milletiyle birlikte Hak yolunda yürümekten alıkoyamayanlar 24 Haziran’da da bunu başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

“Madem Türkiye’de işler bir türlü tam olarak milletimizin istediği gibi gitmiyor, öyleyse meselenin özüne inmenin vakti gelmiş demektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı boyunca Türkiye’nin üç buçuk kat büyümesinin, demokrasiden ekonomiye her alanda tarihî reformlara imza atılmasının, birtakım hastalıkların her fırsatta nüksetmesine engel olamadığına dikkat çekti. Eski devrin mahsulü bu hastalıklarla iktidarlarının her döneminde attıkları her adımda karşılaştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kimini milletimizle paylaştık, kimini paylaşamadık. Ama öyle şeyler yaşadık ki artık bu anlayışla, bu yönetim sistemiyle daha fazla gidemeyeceğimizi gördük. Bu terazinin bu sıkleti çekemeyeceği açıkça ortadayken hâlâ aynı yanlışların peşinden sürüklenmenin anlamı yoktur. 15 Temmuz darbe girişimi milletimizin de artık bu gidişe ‘dur’ demek kararında olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi vatanını darbecilere karşı koruyan milletin 16 Nisan’da da ülkesinin yeni yönetim sistemine onayını verdiğini kaydederek, “Şartlar bizi Anayasa değişikliğine göre Kasım 2019’da geçeceğimiz yeni yönetim sistemini 24 Haziran seçimleriyle birlikte hayata geçirmeye yöneltmiştir. ‘El hayru fî mâ vaka’a’ her olanda hayır vardır. Biz de böyle diyerek ülkemizi bu süreçten hızla ve en sağlıklı şekilde çıkarmak için harekete geçtik. Milliyetçi Hareket Partisi’yle birlikte kurduğumuz, Büyük Birlik Partisi’nin de destek verdiği seçim ittifakımızla milletimizin karşısına çıktık. Dün Yüksek Seçim Kurulu’na adaylığımızın resmî başvurusu yapıldı ve ittifak protokolümüz teslim edildi. Yenikapı ruhu cumhur ittifakına dönüştü. Şimdi Cumhur ittifakı var. Cumhur ittifakında bütünleştik. Zira ümmetin buna ihtiyacı vardı, şimdi bunu yapıyoruz. Ayrılığa gayrılığa son, şimdi birlik, şimdi beraberlik zamanı” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin manifestolarını yarın paylaşacaklarını, bir hafta sonrada Cumhurbaşkanlığı Seçim Beyannamesini milletin takdirine sunacaklarını ifade ederek, “Seçim kampanyası boyunca devlet işlerini de ihmal etmeyeceğiz, gerek yurt içinde gerek yurt dışında gereken her çalışmayı yürüteceğiz” dedi.

Özellikle terör örgütleriyle mücadelede en küçük bir zafiyete asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ana muhalefetin başındaki zat ‘Afrin’e gitmeyin’ diyor. Beyefendi, sen bu ülkenin başında olsaydın, Allah göstermesin, kim bilir şu anda Hatay’da ne olacaktı. Kim bilir şu anda Gaziantep’te, Kilis’te ne olacaktı, Şanlıurfa’da ne olacaktı? Biz ülkemizi taciz eden kim olursa olsun beklemeyiz, üzerine üzerine gideriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinden bu yana IMF’ye olan 23 buçuk milyar dolar borcu sıfırladıklarını, Merkez Bankası’nın döviz rezervini 27,5 milyar dolardan 114 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatarak dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olma hedefine adım adım yürüdüklerini belirtti. Artık dev yatırımları gerçekleştirmeye başladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim hizmetlerimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. 15 Temmuz ruhu tarih boyunca bu ve bunun gibi nice destanlarla inşallah hep yaşayacak, yaşatılacaktır. 25 Haziran sabahı yepyeni bir güne uyanacak, meclisiyle, cumhurbaşkanıyla, baştan aşağı yeniden tasarlanmış yönetim sistemiyle, birikimle gayretin sentezi yepyeni kadrolarıyla ülkemiz geleceğine daha güvenle bakacağı bir döneme girecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında özellikle 2013’ten beri ardı ardına yaşanılan hadiselerin kendilerini 2023 hedeflerinden koparmadığını, ama hızlarını yavaşlattığını kaydetti. 2011’deki büyüme hızının daha sonraki yıllarda da muhafaza edilebilmesi durumunda bugün kişi başına millî gelir olarak 11 bin dolardan değil 20 bin dolardan bahsediliyor olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faizler, enflasyon, kurlar bugün gibi başımıza bela olmayacak, tam tersine büyümemizi destekleyen araçlar hâline dönüşecekti. Her şeye rağmen tıpkı geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 7,4 oranındaki büyümede olduğu gibi yaptığımız atılımlarla içine çekilmek istendiğimiz ekonomik tuzaklardan kurtulup yolumuza devam ettik. Ancak 2023 hedeflerimize ulaşmak için hâlâ en az iki kat daha büyümek mecburiyetindeyiz. Yeni dönemin en büyük devrimlerinden biri, Türkiye’nin son yıllardaki sürekli maruz kaldığı ekonomik sabotajları tamamen bertaraf edecek yeni bir anlayışa geçecek olmasıdır” dedi.

Konuşmasının sonunda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz bu çalışmaları yaparken bakıyorsunuz birileri de durmuyor. S&P diye bir tane kredi derecelendirme kuruluşu siyasi kararlar alıp bizim gerilediğimizi söylüyor. Haddini bil haddini. Türkiye nerede siz nerede? Zaten biz bunları dehledik dehledik, artık onlara üyeliğimiz falan da yok. Ama buna rağmen bunlar rahat durmuyor, yine Türkiye’ye not veriyor. Haddinize mi ya? Sen bu sınıfın öğretmeni değilsin, öğretmeni olduğun yerlere bak” ifadelerini kullandı.

Yeni ekonomi politikalarının merkezinde üretim, yatırım, istihdam ve büyüme olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla önceliklerinin vatandaşların huzuru, güvenliği, refahı olacağını, millet zenginleştikçe devletin de güçleneceğini ifade etti.

Bütün bunların büyüyen, güçlenen bir Türkiye’nin elindeki imkânları vatandaşlarıyla paylaşma iradesinin tezahürleri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herkes heybesindekileri ortaya döksün, milletimiz de hepsine bakıp ona göre kararını versin. İşte meydan, işte millet. Biz yaptıklarımızla ve yapmayı taahhüt ettiklerimizle zaten hep milletimizin karşısında olduk. Bakalım ötekiler kendi iç kavgalarını bitirip ne zaman size gelebilecekler” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*