Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kireçburnu’nda balık av sezonun açılışı etkinliğe katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kireçburnu'nda balık av sezonun açılışı etkinliğe katıldı

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen balık av sezonun açılışı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kireçburnu'nda balık av sezonun açılışı etkinliğe katıldıBalıkçılara, denizde kısmetleri peşinde geçirecekleri dönem boyunca ağlarının dolu çıkması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece hem sizlerin özellikle kazancı bol olacak, hem de vatandaşlarımız uygun fiyatla balık temin edecektir” diye konuştu.

Son dönemde Türkiye denizlerinde yılda yaklaşık 300-400 bin ton balık ve su ürününün temin edildiğine ve bunun üçte birini hamsinin oluşturduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 yıl önce sadece hamsi avının 250-300 bin ton düzeyinde gerçekleştiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Balık miktarının azalmasının, fiyatların yükselmesine ve kişi başına balık tüketiminin de düşmesine yol açtığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arzumuz odur ki kişi başı balık tüketimi artsın. Bilinçli avcılıkla, denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla buluşturmalıyız” dedi.

Balıkların çoğalma döneminde uygulanan av yasağına mutlaka riayet edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yasak dönemde avcılık sadece balıkçılarımızın değil topyekûn milletimizin geleceğinin de çalınması demektir” uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir kanun ve polisiye tedbirin, balıkçıların kendileri aralarında kuracağı otokontrol sistemi kadar etkili olamayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı olarak ilgili bakanlık ve kurumlarla birlikte bu konuda üzerlerine düşeni yapmakta kararlı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennimiz şudur: Balıkçılığımızı ayağa kaldıralım. Bu ülke balıkçılıkta çok daha güçlü hâle gelsin. Sizlere bereketli bir balıkçılık sezonu diliyorum” şeklinde konuştu

Sözlerini, “Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına, bahtınız açık olsun” temennisiyle tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından sezonun bereketli geçmesi için yapılan duaya iştirak etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*