Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manas Üniversitesi’nin fahri doktora unvanı törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manas Üniversitesi’nin fahri doktora unvanı törenine katıldı

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manas Üniversitesi tarafından kendisine verilen  fahri doktora unvanı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manas Üniversitesi’nin fahri doktora unvanı törenine katıldıKırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin, Kırgızistan başta olmak üzere Orta Asya’daki kardeş ülkelerin ve toplulukların gelişmelerine destek vermek amacıyla 1995’te kurulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, amaçlarının; devletine, vatanına, milletine, ailesine, kendisine faydalı ve birbirlerine içtenlikle bağlı nesiller yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üçüncü ziyaretimde ise, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin Kırgızistan’da modern ve ileri bir yükseköğretim kurumu olarak örnek bir konuma ulaştığını görüyoruz. Karşımızda Orta Asya’nın saygın üniversiteleri arasında yer alan, mezunlarının dünyanın her yerinde iş bulabildiği bir üniversite görüyor olmaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

Orta Asya’nın, tarihin her döneminde Türklerin kadim ata yurdu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu coğrafyada neşet eden ecdadımız bin yıllar boyunca sürekli batıya, doğuya, kuzeye ve güneye yönelmiş, oralarda kendisine yeni ve mümbit hayat alanları kurmaya çalışmıştır. Anadolu, daha önceki lokal yerleşimlerin ardından geçtiğimiz günlerde 947. yıl dönümünü kutladığımız Malazgirt Zaferi’yle atalarımız tarafından ebedi vatan olarak tescil edildi. Aradan geçen bin yıla rağmen Anadolu’nun Orta Asya’yla olan bağı, bu coğrafyaya olan sevgisi, muhabbeti, hasreti hep sürdü. Aramızdaki güçlü insani etkileşim, ticaretten kültüre her alanda asırlar boyunca devam etti.”

Soğuk savaş döneminin bu yakın ilişkinin bir süre zayıflamasına yol açtığını; ancak 1991’de 70 yıllık parantezin kapanmasını takiben bölgeyle ilişkileri geliştirmenin Türk dış politikasının en önemli öncelikleri hâline geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Orta Asya’daki kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlığını ilk tanıyan ve buralarda ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu hatırlattı

Türkiye’nin Kırgızistan’la ekonomik, ticari ve kültürel iş birliğini geliştirmek için gayret gösterdiğini, iş birliğini özellikle FETÖ gölgesinden kurtararak önümüzdeki dönemde daha da geliştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “Zira bunla hain bir örgüttür, Siz bizim kardeşimizsiniz. 15 Temmuz’da bize darbe yapanlar, Allah göstermesin yarın aynı şeyi burada da yaparlar. Bunlar haindir, bunlar alçaktır ve bu bakımdan biz damdan düşen olduğumuz için kardeşlerimizi uyarıyoruz; aman dikkat, bunlar askeri de ele geçirirler, polisi de ele geçirirler, yargıyı da ele geçirirler, üniversiteleri de ele geçirirler. Ondan sonra bir gece ansızın umulmadık şeyler olur, aman dikkat.”

Siyasi ve ekonomik ilişkilerde “kazan-kazan” anlayışıyla hareket ettiklerini, Kırgızistan söz konusu olduğunda ise bu kazancın muhataplarının lehine büyümesinden sadece memnuniyet duyacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeter ki ortak geleceğimizi kimsenin güdümüne ve oyununa bırakmadan tamamen kendi irademizle belirleyelim” diye ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*