Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin 135. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Marmara Üniversitesi’nin; Sultan II. Abdülhamid’in, muhasebe ve diplomasi alanında eğitim-öğretim vermek üzere, kendi has hazinesinden tahsis ettiği kaynakla kurulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün üniversitenin 84 binin üzerindeki öğrencisi ve 3277 öğretim üyesiyle Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumları arasında mümtaz bir yere sahip olduğunu söyledi.

Her yıl 115 farklı ülkeden 3 binden fazla öğrencinin Marmara Üniversitesi’ne geliyor olmasının, bu tarihî kurumun temsil kabiliyetinin gücüne işaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversiteye her konuda destek verdiğini ve vermeye devam edeceğini ifade etti.

Üniversitenin Maltepe ve Göztepe’deki külliyeleri ile ilgili çalışmaları yakından takip ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi’nin hedeflerine ulaşması için hep birlikte daha fazla gayret göstermeleri, tüm mezunlarının seferber olması, gerekli olan desteği vermesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin, dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine onlarca kurumla girmesi gerektiğini vurgulayarak, Maltepe Külliyesi bittikten sonra Marmara Üniversitesi’nin de ilkler arasındaki yerini alacağına inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en eski üniversitelerine, eğitim-öğretim kurumlarına, şifahanelerine, matematik ve astronomi merkezlerine sahip bir ülke olarak bize yakışan da budur” diye konuştu.

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine ulaşabilmesi, ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağıyla mümkün olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçtiğimiz 15 yılda yaşadığı büyük dönüşümün ve hayata geçirdiği tarihî reformların en müşahhas örneklerinin görülebileceği alanlardan birinin de yükseköğretim olduğunu dile getirdi.

Hükûmete geldiklerinde milyonlarca gencin girmek için kapıda beklediği, ancak çok azının bu imkânı elde edebildiği bir yükseköğretim sistemi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arz-talep dengesi bu kadar bozuk olunca, ister istemez dershaneler gibi fırsatçı birtakım ara eğitim mekanizmaları doğmuştu. Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti bu şekilde ülkemizin dört bir yanındaki en zeki, en parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin bulmuştu” diye ekledi.

Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili şikâyetlerin değerlendirilerek bu ara unvanın kaldırılması için YÖK’e talimat verdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, doçentliğin şartlarının yeniden düzenlendiği çalışmanın önümüzdeki hafta TBMM’ye geleceğini açıkladı ve “Böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak, kazanan doktoradan doğru doçentliğe gidecek” dedi.

Yıllardır tartışma ve provokasyon vesilesi olarak kullanılan üniversite harçlarını kaldırdıklarını, 2002 yılında 45 lira olan yükseköğrenim burs ve kredilerini 470 liraya yükselttiklerini, yükseköğrenim yurtlarının yatak kapasitesini 182 binden 617 bine çıkardıklarını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün artık öğrencilerimizin yarışı üniversiteye girme değil, gönüllerindeki üniversite ve bölüm hangisiyse oraya yerleşme yarışıdır. Kemiyetten keyfiyete geçiş, yani kalitede yarış dönemi başlamıştır” dedi.

Bu yarışta üniversitelere düşen görevin, öğrenciler için en cazip, en çok talep edilen fakültelere ve bölümlere sahip olmak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kapasiteyi ve kontenjanları uygun düzeye çıkartarak, bunun külfetini üstlenerek üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra üniversite yönetimlerimizde ve hocalarımızdadır” diye konuştu.

Her iş gibi akademinin de adanmışlık gerektirdiğine değinerek, kendisini bilime, üniversitesine, öğrencilerine adayan bir hocanın elde edemeyeceği hiçbir başarının olamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de imkân sorunu, para sorunu, kaynak sorunu yoktur. Bunların hepsine de hamdolsun artık sahibiz. Çünkü israf ekonomisini bir kenara koyan, verim ekonomisini uygulamaya sokan bir iktidar var; biz böyle çalışıyoruz. Bizim en önemli handikabımız; bu imkânları en ideal şekilde kullanarak neticeye ulaşacak insan gücünün eksikliği sorunudur” şeklinde konuştu.

Bu sıkıntının da en kısa sürede aşılarak Türkiye’nin, dünya çapında söz ve yer sahibi çok sayıda üniversiteye kavuşacağına inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK’ün, kalite kurulu, misyon farklılaştırılması, nitelikli insan kaynağı yetiştirme programlarıyla bu konularda ilk adımları attığını hatırlattı ve üniversitelerden de benzer bir anlayışla kendi projelerini hayata geçirmelerini beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye uzun yıllar boyunca her alanda milletimizin değerlerinden kopuk, halka rağmen halk için anlayışla hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kalmıştır, üniversitelerimiz de bu alanlardan biri olmuştur. Rektörümüz Emin Bey’le üniversite yıllarımızda işte bu çileleri çok çektik. ‘Benim oyumla çobanın oyu bir olabilir mi’ diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Kendi tarihini karalamak için, zayıf kaynaklara dayanarak hezeyanlar saçan bir zihniyetin olduğu yerde millîlikten söz edemeyiz. Belli görüşlerin dayatılması, buna karşılık farklı görüşlere tahammülsüzlük üzerine kurulu bir sistemden özgür bilim çıkmaz; nitekim de yaklaşık bunca yıldır çıkmıyor, çıkmamıştır.”

Dünya bilim tarihine böylesine büyük katkılarda bulunmuş bir inancı, ilmi ve onun mensuplarını “çağdaşlık adına” aşağılayan hiç kimseye gerçek bilim insanı nazarıyla bakılamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bilim demek, özgür bir zihin demektir. Siz zihninizi belirli kalıpların belirli ideolojilerin, belirli tezlerin emrine vermişseniz, bilim adamı sıfatınızı artık kaybetmişsiniz demektir” dedi.

Her şeyini, FETÖ elebaşına, her yanıyla cehalet kokan bir adamın emrine teslim eden kişinin, kapısında profesör yazsa da bir hiç olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yanlış anlaşılmasın, ben demiyorum ki ‘tüm bilim insanları bizim istediğimiz düşünecek’ veya hepsi böyledir, haşa. Ben, aklını, ilmini bu tür adamların emrine kiraya verenler için bunu söylüyorum, bundan çok çektik” sözlerine yer verdi.

Bilimin özünü oluşturan objektiflikten, hakkaniyetten, farklılıklara saygıdan uzaklaşılmadan hareket edilmesini istediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meczuplukla mümbitlik arasındaki o ince çizgiye dikkat etmek lazımdır. Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, bilim kuruluşlarıyla, araştırmayla geliştirmeyle, teknolojik atılımlarla en yakından ilgilenen, bu yöndeki çalışmalara en çok destek veren Başbakan ve Cumhurbaşkanının şahsım olduğunu iddia ediyorum, olmaya da devam edeceğim” diye konuştu.

Bugün Türkiye’de artık yükseköğretimin kontenjan, bina, hoca ve benzeri sorunlarının değil, kalite meselesinin konuşulduğuna dikkat çekerek, bunun gelinen noktayı gösterdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde de ifade ettim; milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst sıralara çıkmak, birbirinin alternatifi, birbirinin zıddı değildir. Tam tersine, dünyadaki tüm önemli üniversiteler ülkeleri ve toplumlarıyla sahip oldukları güçlü bağlar sayesinde bu konuma gelmişlerdir. Bizim kendi üniversitelerimizden beklediğimiz işte budur. Bu anlayışın giderek güçlendiğini görmekten doğrusu memnuniyet duyuyorum. Dünyanın en eski ve köklü bilim yuvalarına ev sahipliği yapmış ülkemize yakışan, duruşu, söylemi ve faaliyetleriyle markalaşmış çok sayıda üniversiteye sahip olmaktır. İnşallah o günlerin de yakın olduğuna inanıyorum.”

Türkiye’nin verdiği çok yönlü mücadelede, akademinin desteğinin olmazsa olmaz mesabesinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal bilimler, temel bilimler, mühendislik ve sağlık bilimlerinde güçlü bir desteğe sahip olmadan bir devletin sadece kamu kuruluşlarının gücüyle hedeflerine ulaşmasının mümkün olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte ecdadımızın en parlak olduğu dönemde geride işte böyle bir gücün varlığını görüyoruz. Aynı şeklide Batı ülkelerinin gerçekleştirdikleri atılımların da itici gücü, lokomotifi hep bilim dünyası olmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak şu anda bölgede ve dünyada çok büyük mücadeleler verdiklerine işaret etti ve şu değerlendirmelerde bulundu: “Avrupa’dan Afrika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada bize kılavuzluk edecek siyasi, sosyal ve ekonomik verilere, analizlere, öngörülere ihtiyacımız var. Ülkesini geriden takip eden bir akademi lokomotiflik yapamaz. Bunun için üniversitelerimizin önden gitmesi, öncülük etmesi lazım. Şayet biz herhangi bir konuda çalışmaya oturduğumuzda önümüzde çok güçlü bir bilimsel müktesebat bulamazsak, ancak el yordamıyla hareket edebiliriz. Şahsen fotoğraf çekme ve yön gösterme bakımından kendi çalışmalarımda böylesine dolu, tatmin edici pratik bir birikimi her zaman bulamadığımı söylemek isterim. Hâlbuki çok ihtiyacımız var. Çünkü el yordamıyla iş yapmak hem çok enerji ve zaman kaybettirir, hem de maliyeti çok artırır. Bilimsel verilerle hareket etmek demek, nokta atışı iş yapmak, dolayısıyla kısa sürede büyük netice elde etmek demektir.”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne giden süreçte ve yeni dönemde akademiden çok daha güçlü, çok daha işe yarar destek beklediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunulacak, özellikle de bu hedefi yakalayamamış, doğru mecralara aktarılmamış bilgi odaların dört duvarı veya kitapların iki kapağı arasında kalmaya mahkûmdur. Biz değerli kaynaklarını bu şekilde hovardaca heba edebilecek bir ülke değiliz. Onun için önümüzdeki dönemde üniversitelerimizden her alanda çok daha büyük destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*