Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Mezuniyet Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Mezuniyet Töreni’ne katıldı.

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Mezuniyet Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Mezuniyet Töreni’ne katıldı.Kara, Deniz ve Hava Harp okullarında eğitim-öğretimlerini tamamlayan 146 Türk ve 78 misafir subayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden yapılandırma sonrası harp okullarından ilk mezunlarının verildiğine işaret etti. Millî Savunma Üniversitesi’nin, önümüzdeki Ekim ayında, toplam 6 bin 125 Türk ve 22 ülkeden 661 misafir askerî öğrencisiyle, yeni eğitim-öğretim yılına başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, 15 Temmuz’un ardından başlayan yeniden yapılanma süreci büyük ölçüde tamamlanmış ve Harp okullarımız tam kapasiteyle faaliyetlerini yürütür hâle gelmiş olacaktır” dedi.

Askerî okulların kapatıldığı yolunda propaganda yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hâlbuki işte burada olduğu gibi Harp Okullarımız, astsubay meslek yüksekokullarımız, enstitülerimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece artık günümüz şartlarında ihtiyaç kalmadığı için askerî liseler kapatıldı. Şu anda üniversitemizin toplam öğrenci sayısı 9 bin 500’ün üzerindedir. Sadece bu yıl üniversitemize bağlı okullara 4 bine yakın yeni öğrenci alınacak. Görüldüğü gibi, askerî okullar, kapanması bir yana, kapasitesi ve faaliyet alanı daha da genişleyerek ülkemize hizmet etmeyi sürdürüyor. Tabii, en az bunun kadar önemli bir başka husus da, askerî okullarımızdaki eğitim-öğretimin içeriğidir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin personel ihtiyacını karşılama konusundaki reformumuzu tabelayla sınırlı tutarsak, kendi kendimizi kandırmış oluruz. Asıl buradaki zihniyeti değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye’nin, sürekli darbe ve cunta üreten, vesayetin aracı hâline gelen değil, ülkesini ve milletini en iyi şekilde savunacak bir orduya ve insan gücüne ihtiyacı vardır.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, sadece silahıyla, sadece insan gücüyle, sadece fiziki performansıyla değil, aynı zamanda hayata, dünyaya, ülkesine, üstlenilen sorumluluklara bakış açısıyla da en ileri düzeye ulaştırmakta kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemin, bu doğrultuda çok büyük reformlara imza atılacak bir süreç olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında tarihçilerin Türk milletini “asker millet” veya “ordu millet” olarak tanımladığına işaret ederek, buradaki askerlik vurgusunun birilerinin iddia ettiği gibi Türk insanının başka bir işe yaramayacağı anlamına gelmediğini, bu kavramın Türk milletinin; ezanı, bayrağı, vatanı, devleti söz konusu olduğunda topyekûn kıyama kalkan bir millet olduğunu anlattığına dikkat çekti. Askerlikle ilgili tüm faaliyetlerin toplumların gelişmesinin temel yapısı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeğin örneklerinin kendi tarihimizde de görüldüğünün altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ni subayından erine kadar tüm askerleriyle içlerinden çıktığı milletin hasletlerine uygun şekilde güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Ordumuzu FETÖ ve PKK başta olmak üzere ülkemizin ve milletimizin düşmanı terör örgütlerinin tasallutundan kurtarmakla kalmayacak, her yönüyle yerli ve millî vasfını güçlendireceğiz. Bu konuda Millî Savunma Üniversitemize ve komuta kadememize güveniyoruz” şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugünkü Türkiye, 20 yıl öncesinin Türkiye’sinden kat be kat daha güçlü, daha müreffeh, daha muktedirdir. İnşallah yarınki Türkiye bugünden daha güçlü, daha müreffeh, daha muktedir olacaktır. Yeter ki Rabia’mıza sıkı sıkıya sahip çıkarak hayata hâkim kılalım. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bunun için de bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*