Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid El-Sibsi ile birlikte basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid El-Sibsi ile birlikte basın toplantısı düzenledi

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid El-Sibsi ile birlikte gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid El-Sibsi ile birlikte basın toplantısı düzenledi

Tunus’un tüm alanlarda kaydettiği gelişmelerden ve 2018 Dünya Futbol Şampiyonasına katılacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013’te başbakanlığı döneminde gerçekleştirdiği ziyaretinden bu yana Tunus’un tarihî nitelikte pek çok adımı attığını söyledi. Bu başarı hikâyesinin altında imzası olan tüm Tunuslu siyasileri kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’un kara gün dostu olan Türkiye’nin daima ülkenin yanında olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı El-Sibsi ile yaptıkları görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölge sorunlarını ele aldıklarını aktararak, üst düzey ziyaretlere ivme kazandırmayı kararlaştırdıklarını açıkladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerde ticaret, yatırım, enerji, turizm ve tarım alanlarındaki iş birliğini geliştirmek ve şu anda 1 milyar 125 milyon dolar olan ikili ticaret hacmini artırmak istediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Tunus arasındaki ticaretin dengeli bir şekilde artırılması noktasında mutabık kaldıklarını söyledi.

Tunus’un huzurunu, istikrarını ve ekonomik büyümesini Türkiye’ninkinden ayrı görmediklerini vurgulayarak Tunus’un kalkınmasının, Türkiye’nin kalkınması demek olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla uygun koşullarla açtıkları 300 milyon dolarlık kredinin Tunus tarafınca kullanıldığını, 300 milyon dolarlık kredi de kullanılmayı beklediğini aktardı.

TİKA’nın da faaliyetleriyle Tunus’un kalkınma çabalarına katma değer sağlamayı sürdürdüğüne işaret eden ve Tunus’a ekonomik alandaki desteğin artarak devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti kapsamında gerçekleştirilecek Ekonomi ve Yatırım Forumu toplantısında Türk özel sektörünü Tunus’a daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceklerini dile getirdi.

Tunus ziyaretinde kendisine eşlik eden 150 civarındaki iş adamının Tunuslu muhataplarıyla, iki ülkenin ekonomi bakanlarının da katılımıyla toplantı yapacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının bu anlamda fitili ateşleyecek bir nitelik taşıyacağına inandığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi, Tunus’un terörle mücadelesine tam destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Türkiye polis eğitim, terörle mücadele konusunda tecrübe aktarımı ve savunma sanayi ürünleri alanında Tunus’la devam eden iş birliğini geliştirmeye hazırdır. 15 Temmuz darbe girişimi karşısında sergilediğimiz dayanışma ve FETÖ ile mücadelemizde verdikleri destek için Tunus makamlarına, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere müteşekkir olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Bölgesel gelişmeler kapsamında başta Kudüs olmak üzere uluslararası gündemdeki birçok meselede aramızda benzer görüşler var. Bu benzer görüşler de bizim aynen bayrağımızdaki birlik gibi burada da birliğimizi ortaya çok açık, net koyuyor. Demek ki tek bayrak, böyle bir durum söz konusu. Temennim odur ki bu ruhlarımızın da dışa yansıması olsun.”

Bölgesel gelişmeler kapsamında başta Kudüs olmak üzere uluslararası gündemdeki birçok meselede de Tunus ile dayanışmayı sürdürdüklerini ve sürdürmeye de devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda attığı yanlış adımın, işte Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda nasıl geri döndüğünü, nasıl tüm dünya tarafından püskürtüldüğünü gördük” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “129 ülke bir tarafa, 9 tane -ki bunun bir tanesi Amerika Birleşik Devletleri diğer 8 tanesi herhalde Tunus’un ilçeleri gibidir- bunlar da o şekilde. Ve bundan sonra ne gibi adımlar atacağız, bunları da yine beraberce konuşarak, görüşerek inşallah bu adımları da atacağız” dedi.

“Türkiye ve Tunus hep birlikte güçlü şekilde şunu söylemektedir: Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs’ün tarihi statüsüne ve kutsiyetine yönelik hiçbir adım kabul edilemez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam âleminin ortak sesi olarak İstanbul’da olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesinde de aynı hususa vurgu yapıldığını ve bu vurgunun zirve sonuç bildirgesinde açıklandığını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden sonra atılan adımın önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel vicdan, hukuk dışı ve adaletsiz bu karara müsamaha göstermedi. Filistin’e ve barış sürecine yönelik desteğimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Libya’nın bir an önce istikrara kavuşması noktasında Türkiye ve Tunus arasında tam mutabakat bulunuyor. Burada da aynı istikamete yönelik davranışlarımız, açıklamalarımız var. Tunus Cumhurbaşkanı Sayın El-Sibsi’nin inisiyatifiyle başlatılan çabaları bu konuda destekliyoruz. Libyalı kardeşlerimizin siyasi çözüme yönelik diyalog ve uzlaşıyla bugüne kadar sürdürdükleri çabalarda başarı elde edebileceklerini düşünüyoruz ve şu anda biz Libya’da büyükelçiliğimizi açma çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz. Tunus’un istikrarı ve güvenliği Libya’nınkiyle bağlantılı olduğundan, Türkiye’nin Libya’daki sürece yönelik aktif çabası devam edecektir.”

Yöneltilen bir soru üzerine Tunus’un cari açığının düşürülmesi için iki ülke ekonomi bakanlarının bir araya gelerek ekonomi alanında atılacak adımları ve yapılacak çalışmaları ele alacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çalışmalar çerçevesinde farklı alanlarda bazı adımları atacaklarını söyledi. Heyetinde yer alan iş adamlarının, Tunuslu iş adamları ile görüşerek Tunus’ta yapılacak yatırımlara yönelebileceğine, 1 milyar 125 milyon dolar civarındaki ikili ticaret hacminin yükseleceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’u ekonomik olarak yükseltme gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Güvenlik konusunda Türkiye ile Tunus arasında bir iş birliğinin bulunup bulunmadığı; Türkiye üzerinden Irak ve Suriye’ye geçerek burada terör örgütlerine katılmış olan teröristlerin geri dönmemesi için bir önlemin olup olmadığı yönündeki soruya verdiği cevapta Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine yönelik mücadelede ülkelerin güvenlik güçlerinin istihbarat ve bilgi paylaşımı yapması gerektiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelede teröristlerle ilgili istihbarat ve bilgi paylaşımı sayesinde Türkiye’nin bugüne kadar binlerce teröristle ilgili işlem yaparak cezaevine gönderdiğini ya da ülkelerine teslim ettiğini hatırlattı.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Tunus Cumhurbaşkanı El-Sibsi tarafından devlet nişanı takdim edildi.

Tunus Cumhurbaşkanı El-Sibsi ve eşi Şazliye Kaid El-Sibsi, nişan takdim töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın onuruna resmî öğle yemeği verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*