Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan toplumu temsilcileri ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan toplumu temsilcileri ile bir araya geldi

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı Müslüman toplumunun temsilcileri ile bir araya geldiği etkinlikte bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan toplumu temsilcileri ile bir araya geldiLincoln Center’da erçekleştirilen, Türk-Amerikan toplumu ile Amerikalı Müslüman toplumunun temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Yıllardır ABD’de yaşayan Türklerin, bireysel gayretleri ve kurdukları sivil toplum örgütleriyle Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin; Türkiye’nin ve Türkiye’nin savunduğu ilkelerin ABD kamuoyu tarafından duyulmasını sağladığını söyledi.

Özellikle 1915 olaylarında dair Ermeni yalanlarının yayılmasını engellemek için ABD’deki Türklerin takdire şayan çaba gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu gönüllü elçilerine teşekkürlerini dile getirdi.

Türkiye’nin çoğu Avrupa ülkelerinde olmak üzere, dünyanın dört bir yanında 6 milyonu aşkın vatandaşının bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetten sanata, bilimden ticarete, spordan kültüre kadar hayatın her alanında varlık gösteren yurtdışındaki Türk vatandaşların, Türkiye’nin layıkıyla tanıtılmasına katkı sağladığını söyledi.

“Biz, hangi görüşe sahip olursa olsun, ihanet çukuruna düşmediği sürece, tüm vatandaşlarımızın başarılarından gurur duyuyoruz. Onları Türk Milleti’nin medarı iftiharları olarak görüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk diasporasına sahip çıkarak desteklediklerini dile getirdi.

Bu durumun, ABD’yi yurt edinen diğer Müslümanlar için de geçerli olduğunu ve onları da Türk vatandaşlarından ayrı görmediklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi anlatırken 81 milyon vatandaşı ve 6,5 milyon diasporası yanında, Afrika’dan Asya’ya ve Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca kardeşe sahip bir ülke olduğumuzu söylüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şu açıklamaları yaptı: “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye’nin geleceğine kast eden çetelerin kökü kazınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Aynı şekilde ilk kıblemiz Kudüs’ü, işgalcilerin ve Filistinlilere devlet terörü uygulayanların ihtiraslarına terk etmeyeceğiz. İsrail ve Amerikan yönetimlerinin Kudüs’ün izzetini ve onurunu ayaklar altına alan tacizlerine karşı, mücadelemizi diplomaside en üst düzeyde vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi sorunlarının çözümünü başkalarına bırakarak, asıl hatayı Müslümanların yaptığını kaydetti ve konuşmasına şöyle devam etti: “Müslümanlar olarak bizim mesuliyet üstlenmediğimiz meselelerde, diğer devletlerin yapıcı katkı sağlamalarını bekleyemeyiz. Hele medet umduklarımız bölgemizle ilgili hesapları olan ülkeler ise,  bu durumda sorumluluk tamamen bizim omuzlarımızdadır. Yanlışı başkasında aramak, bize sadece zaman kaybettirecektir. Bu açıdan dertlerimizin devasını başka yerlerde değil, kendimizde, kendi içimizde aramalıyız. Başkalarını suçlamak yerine, önce kendi hatalarımızla yüzleşme erdem ve cesaretini gösterebilmeliyiz. Ancak bu şekilde hatalarımızdan ders çıkararak, tarihin tekerrür etmesine mani oluruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa siyasi alanda güçlü olmanın yollarını arayacağız. Siyaset mekanizması talep, beklenti ve kaygılarımızı karar alıcılara iletmemizin en hızlı yoludur. Bu alanı boş bırakan hiçbir grup, sayısı ne kadar çok olursa olsun, hedeflerine ulaşamaz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*