Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zambiya’nın başkenti Lusaka’da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zambiya’nın başkenti Lusaka’da açıklamalarda bulundu

İle paylaş:


Resmî ziyareti vesilesiyle Zambiya’nın başkenti Lusaka’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu ile yaptıkları baş başa görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Ziyaretinin, Cumhurbaşkanlığı seviyesinde Türkiye’den Zambiya’ya yapılmış ilk ziyaret olduğuna dikkat çekerek tarihî bir nitelik taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gösterilen misafirperverlikten dolayı şükranlarını ifade etti.

Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu’ya, Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesi münasebetiyle düzenlenen törene katılarak gösterdiği dostluk için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları ikili görüşmede, iki ülke ilişkilerinin genel bir değerlendirmesinde bulunduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün, iki ülke arasında imzalanan 12 anlaşmaya farklı bir önem atfettiğini ve bu anlaşmaların ilişkilerin inşa edileceği ahdi altyapıyı kuvvetlendirmek için önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan Zambiya Dostluk Grubu’nun yeni üyelerinin en kısa zamanda belirleneceğini, Zambiya Ulusal Meclisi’nde de bir dostluk grubunun oluşturulmasını özellikle beklediklerini ifade etti.

Zambiya’nın, 7. Ulusal Kalkınma Planı çerçevesinde öncelik verdiği tarım, enerji, turizm, imalat ve sağlık alanlarında Türkiye ile iş birliğini geliştirebileceğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; Zambiya’nın ekonomik hayatını çeşitlendirme hedefine küçük ve orta ölçekli işletmeler alanındaki tecrübesiyle katkıda bulunabileceğini, turizm ve tarım endüstrisi alanlarındaki tecrübesini paylaşabileceğini kaydetti

Bugüne kadar 136 Zambiyalı öğrencinin Türkiye burslarından faydalanarak Türkiye’de üniversite eğitimi aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen Türkiye burslarıyla Türkiye’de eğitim alan öğrenci sayısının 60 olduğunu aktardı ve burs verdikleri alanların Zambiya’nın kalkınma gündemi açısından öncelik taşıyan alanlarla uyumlu olmasına özen gösterdiklerini ifade etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA), 2000’li yıllardan bu yana Zambiya’ya yönelik teknik yardımlar ve eğitim programları düzenlediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın Lusaka’da bir ofis açmasının, faaliyetlerini daha sistematik bir şekilde yürütülmesine imkân sağlayacağını söyledi. Lusaka’da Türk mimarisini yansıtan bir Türk Büyükelçiliği binasının inşası için, şehrin merkezi ve güzel bir semtinde uygun bir arazinin tahsisinden memnun olacaklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara İncek’te diplomatik sitede uygun bir arsayı da Zambiya Büyükelçiliği için tahsis etmeye hazır olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını, heyetinde bulunan isimleri Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu’ya takdim ederek tamamladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*