Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Mardin’de sadece terörün ilçelere bıraktığı izleri silmekle yetinmedik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Mardin’de sadece terörün ilçelere bıraktığı izleri silmekle yetinmedik"

İle paylaş:


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mardin mitingine katıldı. Mitingde yaptığı konuşmasında, Mardin’de sadece terörün ilçelere bıraktığı izleri silmekle yetinmedik ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Mardin’de sadece terörün ilçelere bıraktığı izleri silmekle yetinmedik"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’de sadece terörün ilçelere bıraktığı izleri silmekle yetinmediklerini, şehre her alanda çok büyük hizmetler kazandırdıklarını belirterek, son 16 yılda Mardin’e 27 katrilyon yatırım yaptıklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’e yapılan yatırımlarla ilgili olarak şunları kaydetti: “Mardinli çocuklar en güzel eğitimi alsın diye 3 bin 765 derslik inşa ettik. İlk ve ortaokulda okuyan ihtiyaç sahibi Mardinli öğrencilerimize 294 trilyon lira tutarında eğitim bursu ödedik. Mardin’de üniversite var mıydı? Artuklu Üniversite’sini kim yaptı? Biz yaptık. Üniversitelerimizin bugün 8 bin 400 öğrencisi, Yaşayan Diller Enstitüsü, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü, Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümüyle medeniyetimizin birikimlerini genç kuşaklara aktarıyoruz. Mardin’e gelen üniversite öğrencilerimiz sıkıntı yaşamasın diye 2 bin 544 kişilik yükseköğrenim yurt binaları yaptık.”

İhtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere, yaşlılara üç katrilyonu aşkın kaynak aktardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ kanalıyla Mardin’de son 16 yılda 8 bin 781 konut projesini hayata geçirdik. Mardin’in bölünmüş yol uzunluğunu 264 kilometreye çıkardık. Kızıltepe Köprüsü ve Savur’daki Ahmedi Köprüsünün restorasyonunu tamamladık. Midyat-Cizre ve Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat bölünmüş yollarını ve Kızıltepe Köprülü Kavşağını önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Gaziantep, Kargamış, Nusaybin ve Şenyurt Mardin arasındaki demiryollarını da yeniledik. Karaman, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep hızlı tren projemiz Şanlıurfa’dan sonra Mardin’e, oradan Habur’a uzanacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa-Mardin arasında inşa edilecek ülkemizin en uzun suni nehri olan Ana Kanal’ın önemine değinerek şunları kaydetti: “ Bu proje ile Mardin ve Şanlıurfa’da mümbit topraklar su ile buluşacak. Mardin tarafında toplam 1,3 milyon dekar arazi bu ana kanal sayesinde sulanacak. Mardin’deki 460 bin dekardan fazla araziyi sulayacak şebekelerin inşaatı devam ediyor. Beyazsu kaynağından aldığımız suyu Mardin şehir merkezine, Kızıltepe, Ömerli, Yeşilli, Nusaybin ilçelerine ve civar köylere ileterek buraların 2040 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. Aynı şekilde Midyat ve Dargeçit’e memba kalitesinde su götürmek için isale hatları inşa ediyoruz. Mardinli çiftçilerimize toplam iki katrilyon lira tarımsal destek verdik.”

Konuşmasının devamında terör örgütünün çukur eylemleriyle otellerin kapandığını, ekonominin durma noktasına geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Mardin’in turizminin geçen yıla oranla yüzde 400 artış gösterdiğine dikkat çekti. Bu yılın ilk beş ayında Mardin’e bir milyondan fazla günübirlik turist geldiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Huzur ve güven ortamı ekonomiye, ticarete, günlük yaşama da yansıdı. Bölücü örgütün vesayeti kalktıkça şehrin dükkânları, sokakları, çarşı pazarlar yeniden canlandı. Güvenlik ve emniyet arttıkça Mardin’in huzuru, geliri, refahı da arttı. Bizim de teşvik ve desteklerimizle yatırımcılar tekrar şehrimize dönmeye, ilgi göstermeye başladılar” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*