Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi

İle paylaş:


Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildiCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yeni Kabine toplantısıyla ilgili önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bu konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edilmesi toplantının önemli konu başlıklarından bir tanesiydi. Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz tarafından ortaya konulan hedefler için tüm bakanlıklar ve ekonomideki ilgili bütün birimler arasında tam bir eşgüdümün, koordinasyonun sağlanması için gerekli çalışmalar yapıldı, bundan sonra da bu koordinasyon Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili birimler tarafından sağlanacak. Bu çerçevede, özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor

Aynı şeklide Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde atılması gereken adımlar da tespit edilmiş durumda. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor, özellikle de ihracat odaklı büyüme noktasında birtakım yeni adımların da hazırlıkları şu anda yapılıyor. Bu çerçevede tüm paydaşlarla istişare hâlinde belirlenecek olan orta vadeli bir program önümüzdeki haftalarda hazırlanıp Cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacak. Bu özellikle ekonomideki canlılığın devamı açısından önem arz eden bir orta vadeli program olacaktır. Bu konuda detaylı açıklamayı da zaten Hazine ve Maliye Bakanlığımız da bir kısmını paylaştı, bundan sonra da paylaşacak

Yine bu bağlamda son iki gün bildiğiniz gibi, yani dün ve önceki gün Sayın Cumhurbaşkanımız Brüksel’de yapılan NATO Liderler Zirvesi’ne katıldı. Orada gündeme getirdiği konulardan tabi ki bir tanesi de Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı güvenlik riskleriydi. Özellikle Türkiye’nin aynı anda üç terör örgütüne karşı, yani PKK, DEAŞ ve FETÖ’ye karşı mücadele eden tek NATO üyesi ülke olduğu gerçeğini de oturumlarda yaptığı sunumlarda ve ikili görüşmelerde Cumhurbaşkanımız dile getirdi. Özellikle NATO’nun genel manada gündemini oluşturan konularda Cumhurbaşkanımız dört oturumda sunumlar yaptılar, birçok ikili görüşmeler yaptılar. NATO sonuç bildirgesi bizim açımızdan memnuniyet vericidir, özellikle Türkiye’nin güvenlik kaygılarının dile getirilmesi ve Türkiye’ye terörle mücadelede daha fazla destek verileceğinin ifade edilmesi bizim açımızdan memnuniyet verici bir paragraf olmuştur.

Bunun dışında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD, Almanya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna devlet ve hükûmet başkanlarıyla da görüşmeleri oldu. Buralarda da detaylı bir şekilde hem ikili ilişkilerimiz, hem de bölgesel konular etraflı bir şekilde ele alındı. Önümüzdeki günlerde de gerek terörle mücadele, gerek seçim sonrası kabinenin atacağı adımlar konusunda da çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. Bu çerçevede özellikle içeriye dönük olarak da 24 Haziran seçimlerinde verilen, yapılan vaatlerin de hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*