DOLAR 8,1163
EURO 9,7791
ALTIN 463,648
BIST 1365,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

ÇYYDD’YE ABLUKA TBMM GÜNDEMİNDE

20.01.2013
A+
A-

CHP İstanbul Milletvekili

ÇYYDD’YE ABLUKA TBMM GÜNDEMİNDE

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

 

 

 

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 21.02.1989 tarihinde Prof. Dr. Türkan Saylan önderliğinde kurulmuş, tüzüğü uyarınca eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla, 1991 yılından bugüne kadar ilköğretim ve lisede 54.650 kız öğrenciye ve 62.497 üniversite öğrencisine,  2010-2011 eğitim döneminde ise ilköğretim ve lisede 23.851 kız öğrenciye ve 7.846 üniversite öğrencisine bireysel ve kurumsal bağışçıların katkısıyla burs vermiştir. Bu burslar sayesinde 3.749 kız öğrenci liseden, 1.832 öğrenci üniversiteden mezun olmuştur. Bunlara ilaveten dernek, 36 kız yurdu kurarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiş, ayrıca bugüne kadar 1 üniversite eğitim birimi, 1 lise, 24 ilköğretim okulu, 30 köy okulu ve öğretmen lojmanı, Marmara Deprem Bölgesi’ne 41 derslik ve 5 anaokulu kurulmuştur.Dernek ayrıca bağış yollarını çeşitlendirmek amacıyla 2009 yılından bu yana cenazelere çelenk göndermek isteyenlerden aldığı bağışlarla ölen kişinin ismini panolara yazarak, yakınlarına bu kişi adına derneğe bağış yapıldığının duyulmasını sağlamaktadır. Kaldı ki bir çok dernek ve vakıf da aynı uygulamayı gerçekleştirmektedir. Türk Eğitim Vakfı, Türk Eğitim Derneği, TSK El Ele Vakfı, Galatasaray Eğitim Vakfı, TEMA, Çağdaş Eğitim vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın TEMA ile çiçek/çelenk yerine fidan bağışı kampanyası çağrısı vb örnekleri mevcuttur. Üstelik ÇYDD’nin bu bağışları kabul edebileceğine ilişkin Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü onayı da bulunmaktadır. Diğer yandan, ÇYDD’nin Ankara Şubesi’ne bağlı bulunan Ankara Çağla İktisadi İşletmesi de gelir kaynağı temin etmek için, öğrenci yurdu işletmekte, çeşitli geziler, konserler ve kermesler düzenlemektedir. Bir başka deyişle, söz konusu iktisadi İşletme, dernekten bağımsız olarak ticari kazanç elde etmek için kurulan, iktisadi faaliyetlerde bulunan ve ticari faaliyetleri kapsamında makbuz kesen, vergi mükellefi olan ve beyanlarda bulunup vergisini ödeyen ayrı bir işletmedir. Vergi Dairesi Başkanlığı’nın ilgili müfettişleri yaptıkları vergi incelemesi sonucunda, İktisadi İşletmenin faaliyetleri kapsamında eksik beyan edilen ya da eksik ödenen herhangi bir vergi tespit etmemiştir. Ne var ki aynı inceleme neticesinde ÇYDD Ankara Şubesi tarafından toplanan bağışların ticari kazanç niteliğinde olduğu iddia edilerek, ceza ihbarnameleri düzenlenmiştir.

 

 

 

Bu bağlamda;

 

1) ÇYDD’ye yapılan bağışlar karşılığında herhangi bir hizmet verilmemekte ya da mal teslimi yapılmamaktadır. Bu doğrultuda hangi gerekçeyle müfettişler Valilikçe onay almış bir bağış işlemi için “ticari faaliyette bulunma” tespiti yapmıştır; hukuki dayanağı nedir?

 

 

2) ÇYDD’ye yapılan bağışların ticari kazanç olduğu iddiasıyla ceza  kesilmesine istinaden , bir ticari kazancın varlığından söz edebilmek için öncelikle, bir ticari işletmenin varlığı ve ticari kazanç elde etme amacının bulunması ve makbuz düzenlenmesi gerekmekte değil midir?

 

3) İktisadi İşletme, dernekten bağımsız olarak ticari kazanç elde etmek için kurulduğu gibi, ticari faaliyetleri kapsamında makbuz kesen, vergi mükellefi olan ve beyanlarda bulunup vergisini ödeyen ve ÇYDD’den ayrı bir işletme iken ÇYDD tarafından toplanan bağışların İktisadi İşletme’nin ticari kazancı olduğunu iddia etmenin hukuki -kanuni dayanağı nedir?

 

4) Maliye Bakanlığı’nın müfettişleri hakkında yaptıkları tespit ve cezai yaptırım kararlarının hukuka uygunluğu açısından inceleme başlatılacak mıdır?

 

5) Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan 2011 yılının Ekim ayında vefat ettiği zaman Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada ” Merhumenin cenazesine iştirak çerçevesinde, medya kuruluşlarına taziye ilanı vermeyi, çelenk veya çiçek göndermeyi düşünenlerin, bunların yerine İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na bağışta bulunmaları önemle rica olunur” ifadelerine yer verilerek vakfın banka hesabına ilişkin ayrıntılar da açıklamada yer almıştı. Maliye Bakanlığı müfettişlerinin ÇYDD’nin çelenk göndermek isteyenlerden aldığı bağışı ticaret faaliyet olarak değerlendirdiği göz önünde bulundurulduğunda ÇYDD ile aynı uygulamayı yapan İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı ve diğer vakıf ve dernekler de ticari faaliyette mi bulunmaktadır?

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin