Daktilo ve yazarlar

Daktilo ve yazarlar

İle paylaş:


Daktilo ve yazarlar

Daktilo ve yazarlar

 

Daktilosuz yazar olur mu?

Şimdilerde daktilo kullanan yazar var mıdır? Vardır elbette ama ben daktilo değil bilgisayar kullanıyorum. Daktilo ile bağlantım klavyemde. Ben F klavye ile yazıyorum. Q klavye ile yazmak bana bayağı güç geliyor. Ben on parmak daktilo yazabilen biri olduğum için ve bunu da F klavyede öğrendiğim için Q’da yazmak çok zor.

Daktilo olmasaydı halimiz nice olurdu?

Yani elle yazmak hem daha yorucu hem de ciddi zaman!

Daktilo ile birde seri yazıyorsanız, olay bitmiştir. Siz aklınızdakiler ve parmaklarınızın klavyenin tuşları ile dans edişi. Tamamdır yazmaya başlayınız, yazınız.

 

İngiliz mühendis Henry Mill, 1714’te daktilonun patentini almış.

Ne iyi etmiş. Daktilo, klavye aracılığı ile harfleri hareketlendiriyordu, mürekkepli bir şerit oluyordu ve tuşlara basarak kâğıda yazıyı yazıyorduk.

 

Şimdi aslında yazı sisteminde bir değişiklik yok.

Yine harfleri gösteren tuşlara basıyoruz ama ortada kâğıt yok.

Sanal âlem burada tam geçerli, ne zamana kadar? Siz yazınızı bilgisayarda tutmayıp bastırdığınız zamana kadar.

O zaman yazdıklarınız kâğıt üzerinde oluyor, dokunabiliyor ve eğer yazarsanız kitaplarınıza elleyebiliyorsunuz.

 

Bilgisayar bütün iş konumlarında geçerli ve olmazsa olmaz dediğimiz bir ihtiyacımız. Hatta zaman zaman bilgisayar olmadan önce ne yapıyorduk diye düşündüğümüz bir sistem.

 

Bütün bu kolaylıkların yanı sıra ünlü yazarların daktiloları ile çekilmiş resimlerini gördüğüm zaman o yalın hallerini, zahmetli çalışma şekillerine hayran kalıyorum.

Canlı, heyecan var, güzel enerjileri resimlerden bizlere geçiyor.

Oysa şimdilerde o kadar makineleşmiş bir halle çalışıyoruz ki,

‘içimden geçenleri aktarımımlar’ bile zorlaştı. Daha bir matematik yapmak daha bir ticari düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Mesela dört cilte sığacak kadar çok sayfalara böldüğünüz kitabınızı küçülte küçülte dörtyüzlü sayfalara kadar indiriyorsunuz.

Kalın olunca okunmuyor, okuyucu ince kitaplar arıyor. Belki de daktilo ile yazmanın getirisiydi ince kitaplar, kim bilir.

Ben yine de eskileri arıyorum. Derseniz o zaman niye sen daktilo ile yazmıyorsun? Derim ki lükse çabuk alışılıyor biz sadece şikâyet ediyoruz.

 

Nazan Şara Şatana

 

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*