Daktilo ve yazarlar

Daktilo ve yazarlar

Daktilo ve yazarlar

 

Daktilosuz yazar olur mu?

Şimdilerde daktilo kullanan yazar var mıdır? Vardır elbette ama ben daktilo değil bilgisayar kullanıyorum. Daktilo ile bağlantım klavyemde. Ben F klavye ile yazıyorum. Q klavye ile yazmak bana bayağı güç geliyor. Ben on parmak daktilo yazabilen biri olduğum için ve bunu da F klavyede öğrendiğim için Q’da yazmak çok zor.

Daktilo olmasaydı halimiz nice olurdu?

Yani elle yazmak hem daha yorucu hem de ciddi zaman!

Daktilo ile birde seri yazıyorsanız, olay bitmiştir. Siz aklınızdakiler ve parmaklarınızın klavyenin tuşları ile dans edişi. Tamamdır yazmaya başlayınız, yazınız.

 

İngiliz mühendis Henry Mill, 1714’te daktilonun patentini almış.

Ne iyi etmiş. Daktilo, klavye aracılığı ile harfleri hareketlendiriyordu, mürekkepli bir şerit oluyordu ve tuşlara basarak kâğıda yazıyı yazıyorduk.

 

Şimdi aslında yazı sisteminde bir değişiklik yok.

Yine harfleri gösteren tuşlara basıyoruz ama ortada kâğıt yok.

Sanal âlem burada tam geçerli, ne zamana kadar? Siz yazınızı bilgisayarda tutmayıp bastırdığınız zamana kadar.

O zaman yazdıklarınız kâğıt üzerinde oluyor, dokunabiliyor ve eğer yazarsanız kitaplarınıza elleyebiliyorsunuz.

 

Bilgisayar bütün iş konumlarında geçerli ve olmazsa olmaz dediğimiz bir ihtiyacımız. Hatta zaman zaman bilgisayar olmadan önce ne yapıyorduk diye düşündüğümüz bir sistem.

 

Bütün bu kolaylıkların yanı sıra ünlü yazarların daktiloları ile çekilmiş resimlerini gördüğüm zaman o yalın hallerini, zahmetli çalışma şekillerine hayran kalıyorum.

Canlı, heyecan var, güzel enerjileri resimlerden bizlere geçiyor.

Oysa şimdilerde o kadar makineleşmiş bir halle çalışıyoruz ki,

‘içimden geçenleri aktarımımlar’ bile zorlaştı. Daha bir matematik yapmak daha bir ticari düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Mesela dört cilte sığacak kadar çok sayfalara böldüğünüz kitabınızı küçülte küçülte dörtyüzlü sayfalara kadar indiriyorsunuz.

Kalın olunca okunmuyor, okuyucu ince kitaplar arıyor. Belki de daktilo ile yazmanın getirisiydi ince kitaplar, kim bilir.

Ben yine de eskileri arıyorum. Derseniz o zaman niye sen daktilo ile yazmıyorsun? Derim ki lükse çabuk alışılıyor biz sadece şikâyet ediyoruz.

 

Nazan Şara Şatana

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz