Danıştay Savcısı HKP’nin iptal başvurusunu haklı buldu

Danıştay Savcısı HKP'nin iptal başvurusunu haklı buldu
Share

Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilme kararının iptali için Danışta’ya açtığı davada Danıştay Sacvısı HKP’nin iptal istemini haklı buldu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinin iptaline yönelik Danıştay’da açtığı davada çok konuşulacak bir karar çıktı. Danıştay savcısı, özelleştirme işleminin iptali yönünde bir mütalaa verirken, yapılan özelleştirmenin “verimliliği” artırmayacağını vurguladı.

Danıştay savcısı mütalaada, özelleştirme kararının Savunma Sanayi Güvenliği Yasası’na aykırı olduğu ifade edilirken, “MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 1. Ana Bakım Fabrikası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınması yolundaki Karar’ın 5202 sayılı Kanun’a ve kamu yararına aykırılığı yönünde de iptaline karar verilmesi gerektiği düşünülmektedir” diye de belirtildi.

Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine ilişkin davada görüşünü açıklayan Danıştay savcısı, özelleştirme işleminin iptalini istedi. Danıştay savcısı esas hakkındaki mütalaasında, fabrikanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle değil ancak kanunla özelleştirilebileceğini vurguladı.

Mütalaada, fabrikanın “verimliliğini artırmak, kamu giderlerinde azalma sağlamak ve Hazine’ye ait taşınmazları değerlendirmek” şeklindeki amaçları gerçekleştirecek bir kurum olmadığı, askeri tesis niteliğinde bulunduğu ve milli güvenlik hizmetlerini yerine getirmek amacıyla kurulduğu vurgulandı. Fabrikanın kamu yararına aykırı biçimde ve Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu’nda belirtilen esasların da dışında özelleştirildiği ifade edilen mütalaada, bu nedenlerle işlemin iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*