Dara Kenti Mezopotamya’nın ilk barajına sahipmiş

Dara Kenti Mezopotamya'nın ilk barajına sahipmiş

İle paylaş:


Dara Kenti Mezopotamya'nın ilk barajına sahipmiş

Dara Kenti Mezopotamya’nın ilk barajına sahipmiş

Diyarbakır’a imza günümüze gittiğimizde bir gün gezmek için zamanımız vardı, Mardin’i çok görmek istiyorduk, gidelim dedik ama kısmet olmadı. Benim görmek için sabırsızlandığım bir şehir Mardin.

O kadar çok bilinmeyeni var ki, sanki oraya gittiğimde bilinmeyenlerin içinde kaybolacakmışım gibi düşünürüm. Şimdilerde yeni bir şey daha okudum. Araştırdım ve inanılmaz bir şey daha keşfettim.

Dara Harabeleri.

Mardin’in güneydoğusunda, Nusaybin’e 30 kilometre uzaklıkta, Mardin-Nusaybin karayolu üzerindeki Oğuz Köyü’ndeymiş.

Buranın tarihi insanı şaşırtıyor. Çok eski. Üstelik size anlatacağım yer Mezopotamya bölgesinin en ünlü kentiymiş.

Burası kayalar içinde oyulmuş bir yer ve çevresi 8-10 kilometreyi bulacak kadar geniş bir alan.

Hasankeyf’ten sonra en çok ilgi gören bir yer.

Dara Harabeleri, Dara Kalesi olarak da biliniyormuş. Burası bir hayli önemli! Mezopotamya’nın Efes’i deniliyormuş. M.Ö.530-M.Ö.570’te İran hükümdarı tarafından kurulan bir kentmiş. Düşünebiliyor musunuz? Miladın ilk asırlarına kadar İranlılarla Romalılar arasında el değiştirmiş!

Daha sonra Emevilerin ve Abbasilerin eline geçmiş. Osmanlıların eline 15 – 16 Yüz yıllarda geçmiş.

Zamanında bir hayli zengin bir şehirmiş. Harabelerden ve bulunan kalıntılardan da bunlar anlaşılıyormuş.

Burada yer altı yerleşim yerleri de varmış.

Oyulmuş kent kalıntıları, su sarnıçları, su kanalları, mahsarası hala çok iyi görülmekteymiş.

Babil ve Pers Krallıklarına ait çok sayıda tarihi mezarlar varmış ve bunlar 5. Yüzyıla aitmiş.

Dara Harabelerinin çevresi 4 kilometrelik surlarla çevriliymiş.

İki kapısı varmış. Biri kuzeye biri güneye açılan iki kapı ile içeri giriliyormuş

Buranın önemini şöylede düşünebilirsiniz. Ünlü İpek yolu da bu kentin içinden geçiyormuş.

Burası insanı bir hayli heyecanlandıran bir yer. Yapılan kazılarda Babil ve Pers İmparatorluğuna ait askeri garnizon şehrinin erzak, silah ve kaya mezarları bulunmuş.

Özetle burası tarihi bir hazine. Dara’da saklı bulunan kenti ortaya çıkarmak için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyormuş.

Benim gibi tarih sevdalılarına gidilip görülmesi gereken bir yer. Tarih ve Kültür Turizmi açısından da çok önemli bir yer.

Umut ediyorum. İnşallah Mardin’e giderim ve Dara harabelerini gezerim o zaman sizlere oranın resimlerini ve gördüklerimi aktarırım.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*