Deniz ve Kıyı Koruma toplantısı yapıldı

Deniz ve Kıyı Koruma toplantısı yapıldı

 

Deniz ve Kıyı Koruma toplantısı yapıldı

 

Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapanış toplantısı Ankara’da yapıldı.

 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteğiyle yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapanış toplantısı Ankara’da yapıldı.

 

Yaklaşık 160 kişinin katıldığı toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, tamamlanan projenin başarısına dikkat çekerek, yeni projelere açık olduklarını belirtti. Öztürk ayrıca iklim değişikliğinin çok büyük bir tehdit olduğunu ve bu tehlikeyle mücadele edilmesinin hayati önemde olduğunun altını çizdi.

 
“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapanış konferansında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Mustafa Öztürk, tamamlanan projenin başarısına dikkat çekerek, “Bu çalışmaların, bundan sonraki çalışmalara rehberlik etmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

 
Konferansın açılışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün yanı sıra, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Matilda Dimovska ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya konuşma yaptı. Genel Müdürümüz Sayın İyimaya, projenin tamamlanmasıyla işin bitmediğine dikkat çekerek, “Projenin nihayeti sonrasındaki çerçevesi çizilmiş Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Strateji ve Eylem Planı’nı yol haritası olarak takip edersek, kıyıların korunması hakkındaki görevlerimizi yerine getirmiş oluruz” diye konuştu. Ayrıca koruma ve kullanma dengesine dikkat çekerek, “Denizlerimizi kullanırken korumak mecburiyetindeyiz” dedi.

 
UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Matilda Dimovska ise konuşmasında, projeyle elde edilen önemli kazanımlara dikkat çekerken, projenin sonunda Türkiye’deki deniz koruma alanlarının önemli oranda arttığının altını çizdi. Dimovska bu artışın, Akdeniz için büyük önem taşıdığını vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz