Devlet hastaneleri sahipsiz

devlet-hastaneleri-sahipsiz

İle paylaş:


devlet-hastaneleri-sahipsizDevlet hastanelerinin bir çoğunun sahipsiz olduğunu ve bu hastanelerde tedavi gören vatandaşlarımızın gerektiği gibi sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını, ihmalen yaşanan ölüm vakalarında ise büyük artış olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; 29 Ocak 2015 sabaha karşı saat 02:00 – 06:00 saatleri arasında Ağrı Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oksijen sağlayan ünitenin arızalanması sonucu 5 hastanın Erzurum’da bir hastaneye sevk edilmesi ve yolda iken bu 5 hastadan ikisinin yaşamını yitirmesi üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yönelttiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1-      Ağrı Devlet Hastanesi’nde hayati öneme sahip teknik ekipmanların bakımları zamanında yapılmakta mıdır?

2-      Bu ekipmanların bakımları zamanında yapılmıyor ise sebepleri nelerdir?

3-      Hastaların sevkini sağlayan Ambulansta oksijen sistemi dahil gerekli tüm ekipmanlar mevcut muydu?

4-      Ambulansın ekipman eksikliği varsa sorumluları kimlerdir? Bu kişiler hakkında gereken idari işlemler yapılmış mıdır?

5-      Erzurum’a sevk edilen 5 hastadan ikisinin hayatını kaybetme sebepleri nelerdir? Ölüm nedeni ve saatleri nedir?

6-      Hastaların ölümünden kimler mesuldür? Bu kişiler tespit edilmiş midir? Bu kişiler hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır?

7-      Türkiye’de bulunan Devlet Hastanelerinin hepsinin teknik ekipmanları yeterli midir? Yetersiz teknik ekipmanı olan veya zamanında bakımı yapılmayan teknik ekipmanlara sahip olan Devlet Hastaneleri mevcut mudur? Bu hastaneler hangileridir?

8-      Ağrı’da yapımına başlanan başka bir hastane var mıdır? Bu hastanenin yapımına ne zaman başlanmıştır? Yeni hastane inşaatının işbu önergem tarihine bitirilememe nedenleri nelerdir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*