DOLAR 8,0574
EURO 9,667
ALTIN 453,185
BIST 1413,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

DİSK/Genel-İş Basın Açıklaması (Maltepe Belediyesi Grevi)

25.02.2021
A+
A-

Maltepe Belediyesi yönetiminin işçi arkadaşlarımız ve sendikamız hakkında yaptığı yanıltıcı ve halkla işçileri karşı karşıya getirme amacı taşıyan açıklamasına karşı DİSK/Genel-İş İst.And.Yk. 2 Nolu Şube olarak yaptığımız zorunlu açıklamadır. 25.02.2021

BASINA VE KAMUOYUNA

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube olarak Maltepe Belediyesi şirketleri MATAŞ ve MATEĞ’de örgütlü bulunmaktayız. Bakanlıktan alınan Toplu İş Sözleşme yetkisi ile 1500 kadar işçinin çalıştığı MATAŞ ve MATEĞ’deki üyelerimiz ile birlikte beraber belirlediğimiz talepler doğrultusunda, 6 aydır Belediye yetkilileri ve Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) ile görüşmeler sürdürüldü.

Ancak, gerek belediye yönetiminin, gerekse SODEMSEN yetkililerinin uzlaşmaz tutumlarından dolayı, yasal sürenin sona ermesi nedeniyle GREV kararı almak durumunda kaldık. Bu süreçte, sözleşme masasında ve kamuoyuna yaptığımız tüm çağrılarda, toplu sözleşmenin masada uzlaşı ile bitirilmesini defalarca belirttik. Fakat, belediye yönetimi komik denecek tekliflerle karşımıza gelerek, biz işçileri adeta GREV’e zorlamıştır.

“Belediye Yönetimi biz işçileri sefalete mahkûm etmek istiyor”

23 Şubat Salı günü, GREV’imizin ilk gününde belediye önünde yaptığımız açıklamada vurguladığımız gibi; Belediye yönetiminin duyurduğu % 47 gibi bir zam biz işçilere teklif edilmemiştir. Belediyenin bize yaptığı son teklif ücretlere % 8 zam ve yemek ile yol ücretlerine 1 ‘er liralık artıştır. Ayrıca, Maltepe Belediyesi işçilerinin çoğunun asgari ücret düzeyinde çalıştığı bir yerde, Belediye yönetimi bu komik teklifini 18 aylık önererek, 18 ay boyunca bizleri bu sefalet ücretine mahkûm etmek istediğini vurgulamıştır.

“Grev kırma girişimleri yasa dışıdır. Yönetim yasadışı girişimlerine son vermelidir”

Bu koşullarda başladığımız Maltepe Belediyesi GREV’imiz, grev kapsamındaki işçilerin tamamının katılımı ile ikinci gününü doldurmuştur. İki gündür GREV’in bu denli bir katılım ile yapılacağını tahmin etmeyen belediye yönetimi GREV’imizi kırmak için çeşitli oyunlar sergilemektedir.

Önce GREV’imiz başlamadan 2 hafta önce Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 60 işçi alınarak işçiyi işçiye kırdırma politikası ile GREV’imiz etkisiz hale getirilmek istenmiştir. GREV’e çıkan işçiler tehditlerle işbaşı yaptırılmak istenmiştir. Bu oyun tutmayınca İBB araçları ve personeli ile zabıta eşliğinde GREV’imiz yasadışı bir şekilde kırılmak istenmektedir.

Sendika olarak haklı ve meşru bir şekilde sürdürdüğümüz GREV’imizin belediye yönetimi tarafından yasadışı şekilde kırılmaya çalışılmasına doğal olarak izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Yasalara aykırı hareket eden uzlaşmaz bir tutum içine giren Maltepe Belediyesi yönetimidir. Maltepe Belediyesi ve İBB yönetimi GREV’imize yönelik yasadışı girişimlerine derhal son vermelidir. Belediye yönetiminin tüm yasadışı girişimleri tutanak altına alınıp gerekli hukuki süreç işletilmektedir.

Maltepe Belediyesi yönetiminin tüm girişimlerine rağmen, Maltepe halkının GREV noktalarına yaptığı ziyaretler ve sosyal medyadan verdiği destekler biz işçilere güç vermektedir. Özellikle emek dostu kurumların, siyasi partilerin ve milletvekillerinin destek ziyaretleri işçilerin mücadele kararlılığını daha da arttırmaktadır. Halkımız kimin haklı olduğunu çok iyi bilmektedir.

Son olarak; başta Maltepe halkını ve emekten yana tüm dostlarımızı, biz Maltepe işçileri ile dayanışmasını daha da büyütmeye, Maltepe Belediyesi yönetimini de uzlaşmaz tavrını terk ederek, biz işçilerle anlaşmaya çağırıyoruz.

Zafer Direnen Emekçinin Olacak!

DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI İST.AND.YK. 2 NOLU ŞUBESİ

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oy Verilen
En yeni En eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Yigit Adam

Keşke % kaç artış talep ettiğiniz de yer alsaydı açıklamada.