logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort
17 Ekim 2014

Doğu Perinçek Bilkent Üniversitesi’nde

Doğu Perinçek Bilkent Üniversitesi’nde

Doğu Perinçek Bilkent Üniversitesi’nde

İŞÇİ PARTİSİ GENEL BAŞKANI DOĞU PERİNÇEK’E BİLKENT ÜNİVERSİTESİ’NDE BÜYÜK İLGİ

 

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 16 Ekim Perşembe günü Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya geldi.Bilkent Üniversitesi Politik Düşünce Kulübü tarafından gerçekleştirilen konferansta, Perinçek son günlerde Türkiye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Politik Düşünce Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Baltacı, dönemin ilk siyasi etkinliğini Doğu Perinçek ile birlikte yaptıklarını söyledi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşan Perinçek, Türkiye’nin bir karar eşiğinde olduğunu belirterek, “Türkiye üretim ekonomisine geçmek zorunda. Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi borçlandıranlar değil üretim ekonomisini kuranlar ve Türkiye’yi birleştirenler iktidar olacak” dedi. İşçi Partisi Genel Başkanı bu önemli görevde herkesi mücadeleye çağırdı.

Seçilen Üyeler Hükümetin Emrinde Değil

Konuşmasının ardından öğrenciler Perinçek’e bazı sorular yöneltti. Son yapılan HSYK seçimleriyle ilgili sorulan bir soruya Perinçek, “Yargıda Birlik Platformu bu hükümetin emrinde değil. Seçilen üyeler normal Türk yargıcı. Seçimlerde en çok oyu olan benim gibi Ergenekon şüphelisi. En düşük oyu alan ise bana 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ceza veren hakim. Yeni oluşturulan HSYK, mücadelesiyle yargıya güveni sağlayacaktır” diye konuştu.

Kardeşlik Bugün En Büyük İhtiyacımız

Diğer bir soru Kürt meselesi ile ilgiliydi. “Bence Türkiye’de kardeşlik türküsü bitmiştir. Türk ve Kürdün kardeşliği Türk’ün baskıları yüzünden bitmiştir” diyen öğrenciye cevap veren Perinçek, şunları belirtti:

“Türk’ün, Kürt üzerinde baskısı diye meseleyi formüle ettiğimiz zaman buradan tek bir çözüm çıkar; Kürt’ün Türk’e karşı mücadelesi ve bu çok büyük bir yanlış. Emperyalizm çağının ilk kurtuluş savaşını Türk milleti yaptı Kürdü ile birlikte. Ve bizim şehitlerimiz Çanakkale’de her yerde koyun koyuna toprağın altında yatıyor. Şimdi toprağın üstünde, o koyun koyuna yatan insanların torunlarının birbirlerini vurmaları kırmaları bir emperyalist proje. Onun için Kürt Türk’e karşı savaşacak çözümü bize iki yüzyıldır emperyalizm tarafından dayatılan çözüm. Evet, geçmişte Türkiye’de bu Atlantik dönemi içerisinde Kürdümüze haksızlıklar, zorbalıklar yapıldı. Zaten ona karşı mücadeleden gelen bir arkadaşınızım. Ve bu uğurda bunun bedellerini ödemiş bir arkadaşınızım. Ama şu gelediğimiz noktada görelim bugün Türkiye’de Kürt meselesi demokratik haklar açısından esas olarak çözülmüştür. Çözümümüz şudur: halk olarak, etnik fark gözetmeden, mezhep farkı gözetmeden bağımsız, demokratik, halkın Türkiye’sini kurmak. Eşitlik temelinde, kardeşlik temelinde birleşeceğiz. Onun için kardeşlik bir hayal ve türkü değil. Kardeşlik bizim hem bugün en büyük ihtiyacımız, yaratacağımız Türkiye’nin en önemli özelliklerinden biri. “
Devrimimiz Bu şekilde Tanımlanabilir

Bir diğer öğrencinin “Devrim kavramından ne anlamı ifade etmek istiyorsunuz?” sorusuna ise Doğu Perinçek şu yanıtı verdi:

Birliği, kardeşliği ve barışı uygulayacak bir yapılanma getireceksiniz. Devletin kurumları da buna göre şekillenecek. Askeriyesinden güvenliğine polisine ve milli eğitimine kadar. Bu bir devrim. Devrimin ikinci maddesi Türkiye’nin milletiyle ve vatanıyla bütünleşmesi. Vatanın bütünleşmesi de bugün bir devrim. Milleti nasıl birleştireceksiniz? Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olamaz. Bu milletin birleştirilmesidir. Yani biz artık ağanın marabası değiliz. Biz şeyhin müridi değiliz. Biz cemaatin mensubu değiliz. Neyiz? Özgür yurttaşlarız. Bu da bir devrim. Kadın erkek eşitsizliklerini de kaldıracağız bir millet olabilmek için. Devrim hem ihtilal yani siyasi iktidarın ele geçirilmesi hem de inkılâpçılık yani devletin ve toplumun dönüştürülmesi. Ama nasıl dönüştürülmesi, toplumun eylemiyle, toplumu harekete geçirerek. Toplumu seferber ederek. Ve toplumu özgürleştiren bir hukuk rejimi yaratılarak. Bunların hepsi Milli Demokratik Devrime denk düşüyor. Ve devrimimiz de somut olarak bu şekilde tanımlanabilir.

Kitaplarını İmzaladı

Konferansın ardından Politik Düşünce Kulübü tarafından Doğu Perinçek’e teşekkür plaketi verildi. Öğrenciler Perinçek ile fotoğraf çektirip bir süre sohbet ederken, bazı öğrenciler de Doğu Perinçek’e kitaplarını imzalattılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?