DOLAR 8,6693
EURO 10,3442
ALTIN 495,36
BIST 1409,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Dolar ve altın zirve yaparken Merkez Bankası’ndan enflasyon ve risk uyarısı

TCMB, sabah saatlerinde Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Merkez Bankası’nın raporunda küresel finansal koşullar olumsuz yönde gelişirken …

28.05.2021
A+
A-

TCMB, sabah saatlerinde Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Merkez Bankası’nın raporunda küresel finansal koşullar olumsuz yönde gelişirken, yurt içi makroekonomik ortamın “iktisadi faaliyette kaydedilen güçlü seyir” ile bir miktar iyileşirken, enflasyon ve cari dengeye yönelik “risklerin önemini koruduğuna” dikkat çekti. 32’nci Finansal İstikrar Raporu’nun öznsözünde Başkan Şahap Kavcıoğlu, bankaların aktif kalitesi kaynaklı risklerin yönetilebilir seviyede olduğunu belirtirken kredi büyüme hızlarındaki düşüşün sürmesinin beklendiği ifadelerine yer verildi.

SALGINDA GERİLEDİK AMA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM KADEMELİ TOPARLANMA GERÇEKLEŞECEK

TCMB Finansal İstikrar Raporu’nun genel değerlendirme bölümünde, temel göstergeler kullanılarak hesaplanan Makrofinansal Görünüm Endeksi’nin, 2020 yılı ilk yarısında küresel salgının olumsuz etkileri sonucunda geriledikten sonra, izleyen dönemde kademeli şekilde toparlanarak 2021 yılı ilk çeyreği itibarıyla tarihsel ortalamasının üzerine çıktığına işaret edildi ve eklendi:
“Son iki çeyrek itibarıyla krediler ve bankacılık sistemi bilanço sağlamlık göstergeleri ile firma kesimi ve hanehalkı finansal gelişmeleri daha destekleyici bir konumda olmuştur.

ENFLASYON VE CARİ DENGEYE YÖNELİK RİSK ÖNEMİNİ KORUYOR

“Küresel finansal koşullar bu dönemde olumsuz yönde gelişirken, yurt içi makroekonomik ortam iktisadi faaliyette kaydedilen güçlü seyir ile bir miktar iyileşirken enflasyon ve cari dengeye yönelik riskler önemini korumuştur.
“Yılın geri kalanında sıkı parasal duruşun etkilerinin belirginleşmesiyle cari dengede ve enflasyon görünümünde beklenen iyileşme makrofinansal istikrarı destekleyecektir.

“Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerinde düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla önümüzdeki dönemde makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.”


ŞAHAP KAVCIOĞLU

BAŞKAN KAVCIOĞLU NE DEDİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 32’nci Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı. Raporun önsözünde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankaların aktif kalitesi kaynaklı risklerin yönetilebilir seviyede olduğunu belirtirken kredi büyüme hızlarındaki düşüşün sürmesinin beklendiği ifadelerine yer verildi.

“SIKI PARA POLİTİKASI TAMPON İŞLEVİ GÖRECEK”

TCMB’nin fiyat istikrarı temel amacıyla elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğini belirten Kavcıoğlu, Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrarın, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini vurguladı.

Önsözde, salgın döneminde hane halkı ve reel sektörün borçluluğunda artış yaşandığı ifade edilirken sıkı para politikasının oynaklıklara karşı tampon işlevi göreceği belirtildi.

ETİKETLER: , , , ,
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle