Domuz gribine önlem alınmıyor

Domuz gribine önlem alınmıyor

İle paylaş:


Domuz gribine önlem alınmıyor

 

 CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; domuz gribi adıyla bilinen H1N1 virüsünün Türkiye’de hızla yayıldığını ve birçok ölümün olduğunu belirtti.

Domuz gribi vakalarının sadece belli bir bölgede değil yurdun farklı bölgelerinde görüldüğünü belirten Tanal, bu vakaların Sağlık Bakanlığı tarafından ciddiye alınmadığını, salgın hastalık yokmuş gibi davranıldığının altını çizdi. Bakanlığı bir an önce önlem almaya davet eden Tanal Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi?

 

1-      Basında çıkan haberlere göre ülkemizde tekrardan domuz gribi vakaları görülmektedir. Domuz gribine yol açan H1N1 virüsü ile ilgili herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmadıysa bunun gerekçeleri nelerdir?

2-      Son 6 ay içerisinde kaç domuz gribi vakasıyla karşılaşılmıştır? Gribe bağlı olarak ölüm olayı yaşanmış mıdır?

3-      Tekrardan nüksedebilecek bir Domuz gribi salgını hakkında toplumun bilinçlendirilmesi ile ilgili bir çalışma yapıldı mı? Çalışma yapıldı ise, hastalığın nedenleri, belirtileri ve yapılması gerekenler hakkında kapsamlı ve ayrıntılı çalışma ortaya konabilmiş midir? Toplumu bilinçlendirmek amacıyla herhangi bir çalışma yapılmadıysa bunun hukuki gerekçesi nedir?

4-      Olası bir domuz gribi tehlikesine karşı, mevcut hastanelerde gerekli ilaç ve ekipman sağlanmış mıdır? Virüs ile ilgili gerekli ilaç ve ekipman temini sağlanmadı ise bunun hukuki gerekçesi nedir?

5-      Hastanelerde çalışan sağlık personelleri, H1N1(Domuz Gribi) virüsü hakkında yeterli bilgiye sahip midir? Sağlık personellerine virüse yakalanmış kişilere nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı hakkında gerekli eğitimler verilmiş midir?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*