Dünya literatürü için de bir ilk

Dünya literatürü için de bir ilk

İle paylaş:


İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü gün yüzüne çıkarıldı. Keşfedilen bu tür aynı zamanda Dünya literatürü için de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Dünya literatürü için de bir ilk

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ülkemizin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü gün yüzüne çıkarıldı. Keşfedilen bu tür aynı zamanda Dünya literatürü için de bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yürüttüğü “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi”(UBENİS) çalışmalarıyla Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliği gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Bu çerçevede İstanbul’da yürütülen UBENİS çalışmaları sırasında saptanan İstanbul Soğanı’nın (Allium istanbulenese) ülkemiz çapında yürütülen biyoçeşitlilik çeşitlilik envanter çalışmaları sırasında toplanan Allium cinsine ait örneklerin hiç birisine benzemediği tespit edildi. Bilimsel olarak tanımlanması da yapılan tür böylece Dünya literatürüne Allium istanbulenese olarak geçti.

 

Allium türleri bakımından çok zengin olan Türkiye, bazı gruplar için de gen merkezi konumunda bulunuyor. Allium bilimsel adı ile tanınan cins, geniş çapta kültürü yapılan yemeklik soğan, pırasa ve sarımsağında içinde bulunduğu özel kokulu soğanlı bitkileri kapsıyor. Türkiye’de bu cinsin 200 kadar türü tabii olarak, dağlarda, makiliklerde, kumullarda, orman açıklıklarında farklı kaya tipleri ve topraklarda yetişiyor.

 

Tabii olarak ülkemizde birçok türü yetişen bu cinsin yeni üyesi UBENİS İstanbul projesini yürüten uzman akademisyenlerin ortak çalışmalarıyla bilim dünyasına tanıtıldı. İstanbul Soğanı adı verilen bu tür ile İstanbul’un ev sahipliği yaptığı endemik türlerin sayısı ise 54’e yükseldi

 

Tür korumaya yönelik olarak yapılan çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Ülkemiz endemik türler açısından oldukça zengin bir konumda bulunuyor. 2013 yılında başlatılan UBENİS projesi ile bugüne dek 33 ilde çalışmaları tamamladık. Bu yılsonu itibariyle İstanbul’un da aralarında bulunduğu 21 ilde daha çalışmaları tamamlamış olacağız. Bütün illerimizdeki çalışmalar tamamlandığında Türkiye’nin biyoçeşitlilik haritası çıkarılmış olacak. Bizlere düşen görev ise bu zenginliğimize gözümüz gibi bakmak ve bu türlerin geleceğe intikalini sağlamaktır” değerlendirmesinde bulundu. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*