Dünyası sergisi Anıtkabir’de açıldı

Dünyası sergisi Anıtkabir'de açıldı
Share

Dünyası sergisi Anıtkabir'de açıldı

 

Ocak-Mehmetçiğin Dünyası sergisi Anıtkabir’de açıldı

Anıtkabir’deki serginin açılışı TBMM Başkanı Çiçek, CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Arınç, Bozdağ ve Atalay ile çok sayıda bakanın katılımıyla gerçekleşti.

ANKARA

Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” fotoğraf sergisi Anıtkabir’de açıldı.

Anadolu Ajansı Meclis’in açılışının 93. yılına anlamlı bir etkinlikle destek verdi. Daha önce Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yılı etkinlikleri kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çanakkale’de açılan fotoğraf sergisi, bu kez Anıtkabir’de halkın beğenisine sunuldu.

Serginin açılış kurdelesini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk kesti.

Açılışa bakanların yanı sıra milletvekilleri, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar, AA Yönetim Kurulu Başkanvekili Salih Melek, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Refik Korkusuz, AA yönetici ve çalışanları ile askeri yetkililer katıldı.

Açılışın ardından Çiçek, Kılıçdaroğlu, bakan ve milletvekilleri sergiyi gezdi. AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, sergide yer alan fotoğraflarla ilgili bilgi verdi.

Anıtkabir’deki sergi, Nisan ayı sonuna kadar gezilebilecek.

Çanakkale’de 5 bin kişi ziyaret etti

AA ekibi, Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla 2 ay süren çalışmada yurt içinde ve yurt dışında Mehmetçiğin yaşamını 28 ayrı mekanda görüntüledi. AA’nın 60 kişiden oluşan muhabir, foto muhabiri ve kameramandan oluşan ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri yaptı.

Çalışmada, Mehmetçiğin birliğine katılım ve intikal sürecinden başlanılarak, sosyal yaşamı, zorlu etaplardaki eğitim faaliyetleri yeni bir konseptle kapsamlı olarak ele alındı. Tıraş olan, uyuyan, annesine sarılınca ağlayan, çocuğunu kucaklayan ”kınalı kuzular”ın doğal halleri objektiflere yansıdı.

”Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” projesinde ortaya çıkan fotoğrafların en çarpıcı 190 karesi, bir kitaba dönüştürüldü. Kitabın satışından elde edilecek gelir TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak.

Anadolu Ajansı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırladığı ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde beğeniye sunulan “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” fotoğraf sergisini bir haftada yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etmişti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan, 28 ayrı mekanda çekilen 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri arasından özenle seçilen fotoğraflar sergide yer alırken, serginin açılışını 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bazı bakanlarla kuvvet komutanları yapmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*