DOLAR 7,4179
EURO 8,9481
ALTIN 410,564
BIST 1538,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Az Bulutlu

“E.E.E” nedir bu “E.E.E” lerden çektiğimiz, yetti gayri!

03.08.2020
A+
A-

Adalar Belediyesi 3E’ler ile yönetiliyor ama Adalılar nedir bu 3E’lerden çektiğimiz yetti gayri demeye başladılar.

Adalar Belediye Başkanı                    : Erdem GÜL,

Adalar Belediye Başkan Yardımcısı : Engin ÇELİK

Adalar CHP İlçe Başkanı                    : Ercan AKPOLAT

CHP Adalar İlçe Başkanı Ercan Akpolat, Adalar’da ne kadar kaçak plaj işletmecisi varsa Engin Çelik ile köprü olduğu, Erdem Gül’ün ise, belediyedeki tüm yürütmeyi Engin Çelik’e bıraktığı için hiç karışmadığı ama bu 3E‘nin Adaları bıktırdığı konuşulmakta.

Takdir Ada sakinlerinin… Ada sakinleri ise denize ayağımızın parmak ucunu ıslatacak şekilde bir kıyı bulamıyoruz diyorlarsa, Erdem Gül’ün ise seçimden önce Adalıları denizle buluşturacağız, sahiller, kıyılar ve denize Adalıların tümü girebilmeli, sadece Adalıların değil tüm İstanbulluların Anayasal hakkıdır kıyılardan, sahillerden faydalanmak, benzeri söylemlerinin masal olduğunu anladıklarını ve şikayetçi olduklarını konuşulmakta. Belediye ne mi yapıyor, kaçak plajları kapatıp halka açacağına, ruhsat verip rantlarına devam etmelerinin önünü açıyor. Halk partili belediyenin halka reva gördüğü olay paranı ver, plaja gir, ses etme demesi. Gazetemizin söyleyeceği tek şey; Adalar Halkının seçimlerde balık hafızalı olmamaları, gereken cevabı oyları ile vermeleridir.

3E’lerden yumruk yumruğa kavgaları ile şu sıralar gündeme oturan Engin Çelik’in başka marifetlerine bakacak olursak aynı zamanda Belediye Personel Şirketinin Müdürü olan Engin Çelik şirketin kanunlar ile sınırlandırılmış Kuruluş Amacını bakın ne hale getirmiş.

Belediye Personel LTD.ŞTİ kuruluş amacı; 

Şirketin amacı, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 126. Maddesi ile 27/06/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Uygulanmasına Daire Usul ve Esaslara ilişkin tebliğin 28. Maddesi doğrultusunda il özel idareleri, belediyeler ile bunların üyesi oldukları mahalli idare birlikleri ve belediyeye bağlı kuruluşlarında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 62. Maddesinin birinci fıkrasının e bendi ve Kamu İhale Genel Tebliği78. Madde hükümleri kapsamında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılan personelin işçi statüsünde istihdam edilebilmelerini sağlayan ve/veya bu kapsamda işçi statüsünde personel çalıştırılmasına dayalı hizmetleri yürütmeye ilişkin işlemleri gerçekleştirecektir demektedir.

Yani işin özü Devlet Kamu Kurumlarında taşeron olarak çalışan personel üzerinden müteahhitlik karı ile ihaleye çıkan işçilik hizmet ihalelerini önüne geçmiş, müteahhit firmalarının çalışan işçilerin kıdem tazminatı vermemek için 6 ayda bir işten çıkartmalarının domino taşı gibi oynamalarının, hak  kayıplarının ve fazladan ödenecek müteahhit karlarının kurumlara yük olmaması için 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 126. Maddesi ile sadece bu kapsamda olmak üzere amacı sınırlı olmak kaydı ile belediye şirketi kurmasına izin vermiştir.

Adalar Belediyesinin bıçkın meclis üyesi ve yeni Belediye Başkan Yardımcısı olan Engin Çelik aynı zamanda Belediye Şirketinin de müdürüdür.  Hem Belediye Başkan Yardımcısı, hem Belediye Şirketinin Müdürü olmasının çarpıklığı bir yana birahanecilik ticari hayatındaki bilgi birikimlerinin etkisiyle Belediye Şirketinin kuruluş amacını ticari yönlere kaydırmış, ticari gazetede şirket kuruluş amacını değiştirmiş ve plaj işletmeciliğine de başlamıştır.

Plaja giriş 40 TL hizmet bedeli olarak şemsiye ve şezlong verilirken, videoda yayınladığımız üzere şemsiyesi kalmasa da vermediği hizmet içinde 40 TL nin yarısı 20 TL denmemekte, yine 40 TL diyebilmektedirler.

Plaja girerken de kasa fişi kesilmediğini plaja girenler konuşmakta. Vergisiz kazanç nasıl Belediye Şirketinde muhasebeleştirilmekte bilinmiyor. 

Önceki haberlerimizde, Adalar’daki kaçak plajlara ruhsat verilmesi haberlerinde, Adalar Belediyesinin eski başkan yardımcısı ve şu anda da Adalar CHP İlçe Başkanı olan Ercan Akpolat’ın da kaçak plajlara ruhsat verilmeye çalışılmasında belediye ile kaçak plaj sahipleri arasında köprü olduğu iddiaları olduğundan bahsetmiştik.

Belediye Başkanı Erdem Gül’ün ise kaçak plaj sahiplerinin mekanlarında akşamları toplanıp rakı sofralarında muhabbetler yapıldığı ile ilgili söylentileri doğrularcasına çekilen fotoğrafları paylaşmıştık. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, ateş olan yerinde fotoğrafı varsa kimse buna yok diyemez. Biz de haberimizi yaparız.

Adalar Personel LTD. ŞTİ. plaj işletmeciliğine başlamıştır. Kanunların esnetilmesinde, işlerine geldiği gibi yorumlanmasında sınır tanımayan Adalar Belediyesi, kendisine bağlı personel firması ile plaj işletmeciliğine soyunmuş olması ile belediye personel şirketinin başka işler yapabilir mi tartışmasının fitilini ateşlemiş bulunmaktadır.

Konu müfettişlerin incelemesine takılırsa sorumluların yargı karşısına çıkması muhtemel bu uygulama başlarını ağrıtacağa benziyor.

Yerel gazete olarak yanlış yapılan uygulamadan vazgeçmelerini, 2020 ayının başından bugüne kadar belediyede çalışan personelin maaş almaları için yapılması gerekli hak edişlerin yapılmadan, illegal şekilde 8 aydır personelin maaşlarını dağıtan, Belediye Personel Şirketi Müdürünün sorumlusu olan Engin Çelik’i uyarıyor yanlışlarından dönmesini ikaz ediyor ve Engin Çelik’e soruyoruz.

1- Belediye Personel Şirketinde çalışan belediye içi personeller maaşlarını nasıl almaktadır?

2- 8 aydır Adalar Belediyesi Personel Limited Şirketinizin, belediye içinde çalışan personellerine arada yapılmış hak ediş yokken maaşlarını nasıl ödüyorsunuz?

3- Kaçak plajlardan belediye ne gibi fayda sağlanıyor? Halkın Anayasal haklarını bu plaj sahiplerinin sömürmesine izin verici meclis teklifleriniz arkasında yalnız ruhsat harçlarımı var, örtülü para isteniyor mu?

4- Kaçak Plajlardan sağlanan rant belediye kasasına giriyor mu, giriyorsa her bir plaj için aldığınız ruhsat tutarını yazılı olarak Belediye WEB sitesinde açıklar mısınız?

5- Kaçak Plajları kapatıp halkın bedava gireceği halk plajları haline getirip seçim öncesi verilen sözleri tutmaktan sizleri alıkoyan nedir?

6- Plajlardan örtülü rant toplandığı iddiaları doğru mudur?

7- Belediye Şirketinin değişen amaçlarına bakılırsa, liman işletmeciliği dahil müteahhitlik hizmetlerine kadar çeşitlilik olduğu gözüküyor. Adalar Belediyesi olarak SİT alanı olan Adalar’da inşaat falan yapma planlarınız var mı?

8- Kendi kendinize ruhsat, imar vererek, inşaat yaparak, TOKİ’ye rakip mi olmayı düşünüyorsunuz?

Adalar Belediyesinin bu şekilde gelirleri artacak ise alkışlarımız sizinle ama gelirlerde artış olmadan yapılan plaj işletmecilikleri oluyorsa bir yerde sızıntı var demektir. 3E’lere Adalar Belediyesinin gelirlerini arttırıyorlarsa diyeceğimiz laf olamaz ama gelirler yerinde sayıyor, tam tersi bal tutan parmağını yalarmış diyerek 3E’ler zenginleşirse bir tuhaflık var demektir. Olayın takipçisi olacağız…

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. E. K dedi ki:

  Beyler pazarlıklata görsün misali artık başkan ya Engini alacak görevden yada bu hızla ona olan güvenimiz gidecek

 2. Sabırlı dedi ki:

  Bu adalar belediyesi topaç oynamayı çok seviyor.unutulmus bir oyundur topaç. biraz şans, daha çok ustalık ister.E üçlüsünden en deneyimli olan ,bu oyunda daireyi çizip,ful yetkili arkadaşi daire içinde topaç gibi döndürüyor.bu konuda geçmiş tecrübesi tartışılmaz.fakat ,Engin bununla yetinir mi?hazır tüm yetkiler elinde.simdiye kadar daire içinden çıkmadan dönerken,simdi,hem dönüyor hemde daire içindeki hedefi vuruyor.yani birden aşama kaydediyor deneyimli abisini geride bırakıyor.en uzun süre dönen topaç, dönerken dolaşmayan topactir…bunu unutmayın.birde iç içe çizili dairelerde oynanan topaç vardır.bunda sayı toplarsiniz.Engin rakamsal olarak bu sayıları başarıyla toplamanın özgüveniyle.kasim Kasım kasilmaktadir.bu E üçlüsünün en deneyimsizi Erdem bey de aldığımız duyumlara göre, üçlünün ikilisi dönerken,yakın akrabalarını ana kara da başka belediyelere ise yerleştirmiş.tabii bunda da Ercan in payı büyüktür.EEE Erdem abisine bu kadar kıyağı olsun dimi ya.peki biz vatandaş olarak adalarda yaşayanlar olarak bu üçlünün,kanun ,kural,yasa, tüzük, encümen,meclis tanımaz saygısızlara savcılığın dur demesini daha nekadar bekleyecegiz???partimiz genel merkezinin harekete geçmesi için ne kadar bekleyeceğiz??? Bakın iş işten geçmeden bunlara dur demek lazım.yoksaaa3,5 sene sonra bu lafımı hatırlarsınız G… Giren şemsiye açılmaz!!!kabak gibi ortada kalırsınız…

 3. Burak çelik dedi ki:

  Ne güveninden bahsediyorsunuz bir adalı olarak bıktık hepsinden adamlar doğru diyor denize giremiyoruz adalı olarak denizin ortasında yasayipta9 denize.giremeyen tek toplumuz çöpler ayri8 bir konu yasal olmayan ve belediye tarafından sagte plaka verilen akululer de cabasi

 4. demirozü dedi ki:

  EEE pilajdaki paralara ne oluyormuş peki orasını anlayamadim

 5. Gözün gördüğü dedi ki:

  Belediye nin VETERİNERLİK hizmetleri için satın aldığı akülü araç sürekli İNSAN taşıyor sürekli serviste… Bizim altımızdaki akülü araçlara laf edeceğine önce kendi himayesindekilere bir düzen getirmeliler..