Eda Bilgin Amaç, Mavi Gece’nin Hatice’si

Eda Bilgin Amaç, Mavi Gece'nin Hatice'si

İle paylaş:


Eda Bilgin Amaç, Mavi Gece'nin Hatice'si

Eda Bilgin Amaç, Mavi Gece’nin Hatice’si

Eda Bilgin Amaç’ı ilk Mavi Gece sinema filminin okuma provalarında tanımıştım.

Merhabalaştıktan kısa bir süre sonra da okumalar başlamıştı. İnanamamıştım. Benim Mavi Gece öykümdeki Hatice orada karşımda oturuyordu ve aynen onun gibi konuşuyor, gülüyordu. Şaşırmıştım.

Bir yazar için sanıyorum tiplemenin tam oyuncuyla birleşmesi böyle bir şey herhalde. Çok mutlu olmuştum.

Mavi Gece setinde de onun sahnelerinde onu izlerken hep Hatice oradaydı, benim kitabımdan çıkmış orada duruyordu.

Müthiş bir yetenek.

Sanıyorum yeni bir Billur Kaya geliyor.

Zaten iyi olmak için, bu işi layıkıyla yapabilmek adına kendine çok yatırımlar yapmış.

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirmiş.

Oyunculuk ve tiyatro onun kanına lise yıllarında girmiş. Okulu ile katıldığı, “Marmara Bölgesi Liselerarası Tiyatro Festivali’nde iki yıl üst üste “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülünü kazanmış.

Üniversite yılları başlamadan Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi’nde 2 sene eğitim almış.

Üniversiteden sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde değerli hocalardan üç yıl tiyatro ve oyunculuk eğitimi, bir yılda Meltem Taşkıran denetiminde opera ve şan eğitimi almış.

2002 yıllarında iki yıl kadar Akademi İstanbul’da dizi ve sinema oyunculuğu ile ilgili Artiz Mektebi adlı atölye çalışmasına devam etmiş.

Oyunculuk için bu kadar emek veren Eda Bilgin Amaç, sanıyorum artık istediği gibi roller bulacak, gönlünden geçtiği gibi tiplemeleri canlandıracak.

Gülen yüzü, samimi tavrı, sevecen hali ile izleyenlerin gönlünde yerini alacak.

Mavi Gece’yi izleyenler beni doğrulayacaklar.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*