Efsane oyuncu Eşref Kolçak vefat etti!

Efsane oyuncu Eşref Kolçak vefat etti!
Share

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, efsane oyuncu Eşref Kolçak’ın vefat ettiğini duyurdu.

Eşref Kolçak’ın vefat ettiği öğrenildi. Acı haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu. Akay, “Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören efsane oyuncumuz Eşref Kolçak’ı, saat 17:00’da kaybettik. Nur içinde yatsın inşallah.” ifadelerini kullandı.

HASTANEDE HİÇ KİMSE YOKTU!

Onur Akay vefat eden usta oyuncu Eşref Kolçak’ın cenaze bilgilerini de açıkladı. Akay, “Usta oyuncu Eşref Kolçak Mayıs ayı başında evde uzun süre su içmemiş ve böbrekleri iflasa gitmek üzereyken evinde fenalaşmış ve bunun üzerine komşusu tarafından ambulansla Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırmıştı. Durumu iyiye gitmiş ve özel odaya alınmıştı ancak daha sonra tekrar durumu ağırlaştı ve yoğun bakıma kaldırıldı. Bugün, 05 2019 saat 17:00’da Gemlik Devlet Hastanesi’nde usta oyuncumuzu kaybettik. Hastanede hiç kimse olmadığı için doktoru yine komşusuna haber verdi. 92 yaşındaki emektar oyuncumuz yalnız bir şekilde aramızdan ayrıldı. Eşref Kolçak’ın cenazesi 28 Mayıs 2919 Salı Günü, Gemlik Merkez Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası, son yolculuğuna uğurlanacak.” dedi.

EŞREF KOLÇAK’IN KARİYER BASAMAKLARI

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı karşımıza. Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır. Sanat hayatı boyunca 200’e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak‘ın babasıdır. Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak 20 Temmuz 2017’de hayatını kaybetti.

Ödülleri:

1961 Türk Filmleri Yarışması, “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü, Namus Uğruna

2000 Antalya Altın Portakal Film Festivali, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Ödülü, Güle Güle

2003 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldırım Önal Anı Ödülü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*