Eğitimde reform şart ancak!

Milli Eğitim Bakanlığı yalanladı

İle paylaş:


EĞİTİMDE REFORM ŞART FAKAT SİYASİLERİN İSTEDİĞİ GİBİ DEĞİL

 

Eğitimci, araştırmacı yazar Selçuk TÜTAK, eğitim sisteminin her hükümet döneminde hatta her bakan döneminde değişikliğe uğradığını, eğitimin yazboz tahtası olarak kullanılmasının sonuçlarının vahim olacağını söyledi. Yapılan bütün değişikliklere rağmen uluslar arası yapılan sınavlarda istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyledi. Tütak’ın köşe yazısından satırbaşları;

Dünya değişiyor, zamanla insan değişiyor, ihtiyaçlar; teknolojik gelişmelerle başkalaşıyor. Bu başkalaşmalara ve gelişmelere elbette ki ayak uydurmak zorundayız. Hatta mümkün olsa gelişmeleri takip eden değil gelişmelere yön veren konumunda olmak için Ar-Ge merkezleri kurmalı, eğitimde dünyada öncü olmalıyız. Eğer öncü olamıyorsak o zaman yapılacak reformları yerinde ve zamanında yapmak doğru olacaktır. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu reformlar günübirlik, ansızın bazen de ideolojik nedenlerle yapılabilmektedir. Hatta biraz da abartarak söylemek istiyorum, bazı yetkililer rüyalarında gördükleri sistemleri mi uyguluyor diye düşünmeden duramıyorum.

Eğitimde reform yapmadan önce altyapı çalışmaları tamamlanmalıdır. Yoksa belediyelerin öce asfalt çalışması yapıp daha sonra altyapı çalışması için her tarafı köstebek yuvasına çevirdiği gibi bir manzara ile karşı karşıya kalınır. Tabi bozulan yolu tekrar asfaltlama işlemi anlık bir maddi kayba sebep olur. Fakat konu insan ve eğitim olunca bu zarar hem uzun süreli hem maddi hem de manevi kayıplara sebep oluyor. Bu yüzden herhangi bir düzenleme yapılmadan önce mutlaka istatistikî çalışmalar güvenilir ve objektif taraflarca yapılmalıdır. Elde edilen veri hamurunun suyu orantılı olmalı yumuşak dokunuşlarla yoğrulmalıdır.

Kısacası başlıkta da belirttiğim gibi değişen dünya, çevre şartları, teknolojik gelişmeler, öğrencilerin ihtiyaçları, kültürel sentezler vs sonucunda elbette ki reform şart fakat siyasilerin istediği gibi değil, eğitimcilerin dediği ve istediği gibi olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*