DOLAR 17,2271
EURO 17,6121
ALTIN 962,642
BIST 2408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Emeklilerin yeniden memurluğa alınması TBMM’de

28.11.2013
A+
A-
İş ve Meslek Danışmanları hakkında“üniversite öğrencilerinde kürtaj patlaması”TBMM gündemindeVerilmeyen İlaçlarla ilgili soru önergesi,CHP'li Tanal Sancaktar ve Yeni Akit'i şikayet etti!,CHP'li Av.Mahmut TANAL'dan suç duyurusu,Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı,Eczacılar ve Eczaneler sorunları TBMM'sinde,CHP Sayıştay raporları için önerge verdi,Greenpeace Üyesi Gizem Akhan'ın tutuklanması!,Muhabir ve kameramanların emeklilik şartları,Polis memurlarının sorunları TBMM'sinde,İtfaiye teşkilatıyla ilgili soru önergesi,İş kazaları ve hastalıklar için soru önergesiÖğrenci Andımızın kaldırılması,kılık kıyafet davalık oldu,Hukuka aykırı otopark işletmeleri ,Taksirle yaralama TBMM'sinde,Kamu Hastaneler Birliği ile ilgili soru önergesi ,Karakollarla ilgili sorunlar TBMM'sine taşındı,Mahmut TANAL örtülü ödenek konusunda teklif verdiCHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av.Mahmut TANAL’ın emeklilerin yeniden memurluğa alınması konusunda kanun teklifi verdi…

Anayasanın 10. Maddesi ile güvence altına alınmış ola eşitlik hakkı kapsamında yeniden atanabilecek olan kişiler arasına 5434 sayılı kanunun yürürlükten kaldırılan 104. Maddesinde sayılanlara da eklenmesi ve yeniden atanma imkanı sağlanması amacıyla söz konusu teklif hazırlanmıştır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifim gerekçesiyle ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. 06.11.2013

 

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Memurluktan Çekilenlerin Yeniden Atanmaları” başlıklı 92. Maddesi “İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.” şeklinde düzenlenmiştir.

657 Sayılı Kanunun 92. maddesinde Devlet Memurlarının emeklilikten sonra bir defaya mahsus yeniden atanabilmeleri hali düzenlenmektedir. Ancak 657 Sayılı Devlet Memurlarının 93. Maddesi ile bu hükme bir sınırlama getirilmiştir.

 

93. maddeye göre; “T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlardan (5434 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine göre emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç) sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartiyle yeniden memurluğa alınabilirler.”

 

5434 Sayılı Kanunun 104. Maddesi 16.6.2006 tarih ve 26200 sayılı R.G.’de yayımlanan, 31.5.2006 tarih ve 5510 sayılı Kanunun 106. maddesinin (8) no.lu fıkrası hükmü gereğince yürürlükten kaldırılmıştır. Yani bu madde ile getirilen muafiyet ortadan kalkmış durumdadır. Ancak 657 sayılı kanunun 93. Maddesi ile bu haktan muaf tutulan ve mağdur olanların sorunları çözülememiştir.

 

Anayasanın 10. Maddesi ile güvence altına alınmış ola eşitlik hakkı kapsamında yeniden atanabilecek olan kişiler arasına 5434 sayılı kanunun yürürlükten kaldırılan 104. Maddesinde sayılanlara da eklenmesi ve yeniden atanma imkanı sağlanması amacıyla söz konusu teklif hazırlanmıştır.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE 1- Anayasanın 10. Maddesi ile güvence altına alınmış ola eşitlik hakkı kapsamında yeniden atanabilecek olan kişiler arasına 5434 sayılı kanunun yürürlükten kaldırılan 104. Maddesinde sayılanlara da eklenmesi ve yeniden atanma imkanı sağlanması amacıyla söz konusu teklif hazırlanmıştır.

 

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

 

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-  14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlar, disiplin soruşturması sırasında emeklilik talebinde bulunanlar ve emeklilik talepleri onaydan geçenler, sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartiyle yeniden memurluğa alınabilirler.”

 

 

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3- Bu Kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.