Engin Atalay’dan Çarpıcı Yorumlar!

Engin Atalay'dan Çarpıcı Yorumlar!

İle paylaş:


Engin Atalay'dan Çarpıcı Yorumlar!

Engin Atalay’dan Çarpıcı Yorumlar!

 

 TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programına katılan akademisyen müzisyen ENGİN ATALAY Türkiye’deki popçuların “korkak” olduğunu söyledi.

 

“Zamanla” adlı teklisini dijital müzik marketlere sunan Engin Atalay, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programına yerli ve yabancı klasikleri seslendirdi. TRT FM’de bir akustik konser veren Engin Atalay, Türk müziğinin dünyaya açılamadığını söyledi. Opera eğitimi alan ve pek çok ulusal ve uluslararası proje geliştiren Engin Atalay’a Michael Kuyucu , usta tenor Engin Atalay’a Türk müziğinin dünyada tanıtan ve popüler platformlara sunan yorumcuların olmamasının nedenini sordu. Aynı zamanda bir müzik eğitimcisi olan Engin Atalay, bu konuda hiçbir Türk yorumcusunun başarılı olamadığını ve buna Tarkan’ın da dahil olduğunu. Atalay, hiçbir Türk yorumcusunun dünya müziğinde başarılı olamadığını söyledi. Bunun nedenii ise “korkaklık” olarak yorumladı.

 

Atalay şöyle dedi:

 

” Korkuyorlar. O bir risk çünkü. O riski alabilecek müzik yapımcısı ve şarkıcı yok. Daha popüler kültüre hizmet edecek peşinde herkes.  Zaten de şu an dünyaya açılan bir sanatçı yok. Klasik anlamda çok değerli sanatçı arkadaşlarımız var. Operacılar var mesela. Dünyada bizi temsil eden sanatçılar var ama popüler müzikte yok. Neden biliyormusunuz? Çünkü klasik müzikte gerçekten de hakkını teslim ediyorlar. Orada bir katakulli yok. Sesi var mı? Var, Sanatçılığı var mı? Var. Yakışıklıydı göbeği var gibi bir risk yok. Popüler anlamda Tarkan öyle bir şey denedi. Ama maalesef oda olmadı, o çok yetenekli bir insan olabilirdi. Ama olmadı.” Diyerek hiçbir Türk yorumcusunun dünya müziğinde başarılı olamadığını söyledi.

 

Engin Atalay, TRT FM’de yatıldığı programda Michael Kuyucu’ya Türk müzisyeninin dünyada başarılı olması için Türk sanat müziği ve geleneksel türkülerden faydalanılması gerektiğini söyledi. Atalay, “Türkü ve sanat müziği eserlerini senfonik orkestra ve düzenlemelerle seslendirip Türk müziğini dünyaya tanıtmak istediğini söyledi ve “Türkiye’de olmasa da ben yurt dışında bu işi muhakkak yapacağıma inanıyorum.” Dedi.

Radyolara Noname Tepkisi!

Engin Atalay başta radyolar olmak üzere Türkiye’de medyanın ve müzik endüstrisinin aşırı popülist bir mantıkla hareket ettiğini söyledi. Atalay, Michael Kuyucu’ya :

 

“Ülkemizde müzik sadece ticari anlamda destekleniyor. Mesela bir yeni bir çalışma (şarkı)  yaptık epey emek verdik, şarkıyı radyolarda çaldırmak için nerdeyse takla atıyoruz. Bir de “noname” diye bir şey çıkartmışlar. “Noname” değilim ben benim bir adım var. Adım “EnNoname ismi olmayan demek.  O Çaldıkları şarkıcılarda bir zamanlar noname’diler .” diyerek özel radyo kanallarının müzik politikasını eleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*