DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Erdoğan için yapılan ‘istifa’ başvurusu rededildi

09.09.2014
A+
A-

Erdoğan için yapılan ‘istifa’ başvurusu rededildi

Erdoğan için yapılan ‘istifa’ başvurusu rededildiAnayasa Mahkemesi CHP’nin Erdoğan için yaptığı ‘istifa’ başvurularını reddettiAnayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeyip görevine devam etmesine ilişkin yaptığı itirazı karara bağladı. AYM, başvuruyu kişi yönünden yetkisizlik nedeni ile kabul edilemez buldu. Kararda ayrıca, cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarının Başbakanlığa gönderildiği ancak sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmadığı hatırlatıldı.

CHP, 10 Ağustos’ta yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeyip bu görevleri devam ettirmesi nedeni ile etkili başvuru, adil yargılanma ile seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek AYM’ye başvurmuştu. AYM’ye aynı gerekçeler ile CHP milletvekili Atilla Kart da başvurmuştu. AYM iki başvuruyu birlikte değerlendirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçildiği ve buna ilişkin mazbatanın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 15 Ağustos’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verildiği hatırlatıldı. Kararda ayrıca, “Cumhurbaşkanı seçimi sonuçları yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiş ancak sonuçlar başvuru tarihi itibarı ile Resmi Gazete’de yayımlanmamıştır” denildi. Kararda, Atilla Kart’ın Erdoğan’ın AK Parti kongresine katılımının engellenmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, başbakanlık makamının boşaldığı iddiası ile cumhurbaşkanlığına ve cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlanmadığı gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvurular da hatırlatıldı. Kararda AK Parti’nin kongresinin iptaline ilişkin Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldığına da vurgu yapıldı


 .

“BAŞVURUCULARIN İDDİALARI GÖREVLERİN RESEN SONA ERİP ERMEDİĞİNİN TESPİTİNE İLİŞKİN OLUP DOĞRUDAN SEÇİMLERE YÖNELİK DEĞİLDİR”

 AYM’nın gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı: “Başvurucuların iddiaları Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’nı yürütmekte olan cumhurbaşkanı seçilmesi ile ilgili olarak anılan görevlerinden ayrılmış sayılıp sayılmayacağına veya bu görevlerin resen sona erip ermediğinin tespitine ilişkin olup doğrudan seçimlere yönelik değildir. Başvurucular Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmadan önceki süreçlerde belirtilen durumun tespitini istemişler, müracaat süreçleri olumsuz sonuçlanmış veya bir kısım talepleri hakkında bir karar verilmemiş olmakla birlikte başvurunun özü seçme ve seçilme hakkı bağlamında etkili başvuru yollarının bulunmaması ve hak arama özgürlüğünün ihlaline ilişkindir.”

“Başvuru tarihinde yukarıda bahsedilen görevleri ifa etmekte olan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlerinden ayrılması veya bu görevlerin sona ermiş sayılması hususunun, başvurucu Atilla Kart’ın güncel ve doğrudan etkilenmesi, dolayısıyla bu kişiye mağdur statüsü kazandırması söz konusu olamayacağı gibi belirtilen hususların doğrudan seçimlere ilişkin olmaması nedeni ile de siyasi bir parti olan diğer başvurucunun tüzel kişiliğine ait haklarına bir müdahale oluşturduğundan da bahsedilemez. Bu durumda cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’nın sona ermesine veya sonlandırılmasına ilişkin hususlar nedeni ile güncel ve kişisel hakları doğrudan etkilenmeyen başvurucuların bireysel başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.”

Başvurucuların, ihlale neden olduğunu ileri sürdükleri hususlardan mağdur olmadıklarını vurgulayan AYM, başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları incelenmeksizin ‘kişi yönünden yetkisizlik’ nedeni ile kabul edilemez olduğuna oy birliğiyle karar verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.