DOLAR 6,7787
EURO 7,4705
ALTIN 372,49
BIST 104.954
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Erdoğan, “Türkiye bölücü terör örgütüyle yaklaşık 40 yıldır mücadele ediyor”

16.10.2019
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’nda, Türkiye’nin bölücü terör örgütüyle yaklaşık 40 yıldır mücadele ettiğini kaydetti.

Meclis’in yeni yasama yılının ilk grup toplantısının hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son haftalarda gerçekleştirdiği Sırbistan ve Azerbaycan ziyaretleri hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis gündemine dair çok önemli hazırlıklar ve kanun tasarıları bulunduğunu belirterek Yargı Reformu’nun birinci paketi başta olmak üzere tüm bu çalışmaların titizlikle takip edileceğine inandığını söyledi.

AK Parti milletvekillerini, Meclis çalışmalarına katılmaları konusunda uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde de Cumhur İttifakı olarak Meclis’i etkin şekilde çalıştırmakta kararlıyız. Ülkemizin ve milletimizin hayrına olduğuna inandığımız her konuda, Meclis’te temsil edilen diğer siyasi parti grupları ve milletvekilleri ile uzlaşma yollarını aramayı sürdüreceğiz. Bununla birlikte, Meclis’in gereksiz yere oyalanmasına, kilitlenmesine, işlevsiz hâle getirilmesine yönelik hiçbir girişime de eyvallah etmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı’nın 9 Ekim saat 16.00’da başlatıldığını hatırlatarak Türkiye’nin harekâtı başlatma noktasına bir anda gelmediğini, Türkiye’nin bölücü terör örgütüyle yaklaşık 40 yıldır mücadele ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin her hâl ve şart altında müttefiklik hukukunun gereklerini yerine getirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Buna karşılık, müttefiklerimizin yüzümüze başka konuştuğu, arkamızdan ise başka işler çevirdiği, inkârı mümkün olmayan bir şekilde açığa çıkmıştır. Her şeye rağmen Türkiye’nin tavrı barıştan, huzurdan, esenlikten yana olmuştur, böyle de olacaktır. Suriye meselesi, Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasını yeniden dizayn edilmesini amaçlayan bir projenin ürünüdür. Gerçi, biz Suriye yönetimine, daha ortada hiçbir çatışma yokken, demokrasiden, hukuktan, haktan, adaletten yana tavır takınması için çok tavsiyede bulunduk, çok çabaladık. Özellikle, vatandaş dahi sayılmadıkları için ezilen, horlanan, dışlanan Kürt kardeşlerimize, yine ülkemizle irtibatları sebebiyle baskı altında tutulan Türkmen kardeşlerimize hakkaniyetle davranılması için ısrarcı olduk. Bunu bizzat Esed’in kendisine defaatle söylemiş bir liderim.  Maalesef bizim hüsnü niyetle yaptığımız tekliflerimiz değerlendirmeye alınmadı, hatta tam tersine baskı, şiddet ve zulüm yolu seçildi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle 4 milyon Suriyelinin Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Tamamına yakını Arap olan bu mülteciler, maalesef ifadeyi kullanmakta bile edep ettiğim Arap Ligi’ne hiç yakışmıyor. Ey Arap Ligi acaba siz ne kadar Suriyeliyi kabul ettiniz? Siz, Suriye’yi Arap Ligi’nden çıkardınız. Şimdi de Türkiye’ye hakaret etmek için Suriye’yi almak gibi bir projeyi hayata sokmaya çalışıyorsunuz. Yaşanan kaos ortamını fırsat bilen kimi güçler, DEAŞ adı altında bir cinayet makinesi icat etmiş ve iplerini sürekli ellerinde tutarak ortaya salmıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap Ligi’nin mültecilerle ilgili bir kuruş destek vermediğini, 6 milyar Avro sözü veren Avrupa Birliği’nin de sadece 3 milyar Avro’yu uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla Kızılay ve AFAD’a gönderdiğini yineleyerek Türkiye’nin ise mülteciler için bugüne kadar 40 milyar Dolar harcama yaptığını vurguladı.

Terör örgütü DEAŞ’ın faaliyet gösterdiği, katliamlar yaptığı, müdahalelere sebebiyet verdiği bölgelerin tamamının coğrafyamızın kadim halklarının yaşadığı yerler olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın İslam ve Müslümanların en büyük düşmanı ve yüz karası olduğunun altını çizdi.

Bugün dahi hâlâ, bölgede Müslümanlar lehine atılabilecek her adımın önüne, DEAŞ faktörünün bir engel olarak çıkartılmaya devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üstelik DEAŞ’ı proje olarak geliştiren, maddi olarak destekleyen, fiilen yönlendiren ülkeler, bugün karşımıza güya en büyük DEAŞ düşmanı görüntüsüyle çıkıyor. Hâlbuki biz bu konuda kimin ne rolü oynadığını gayet iyi biliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın bölgede çöküşünü başlatanın, El Bab’da 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hâle getirenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, “Başta FETÖ’cüler olmak üzere güya biz DEAŞ’a karşı müşfikmişiz. Tıpkı bir balon gibi sürekli şişirilen, gücü sadece masumlara yeten bu örgütün foyasını, Fırat Kalkanı Harekâtıyla biz ortaya çıkardık. Bu harekâtta yaklaşık 3 bin teröristi etkisiz hâle getirerek, DEAŞ balonunu söndürdük. Esasen, Fırat Kalkanı’nın ardından müttefiklere, Rakka ve Deyrizor tarafı başta olmak üzere, Suriye’de DEAŞ’ın elindeki diğer yerleri de özgürleştirmeyi teklif ettik. Hatta harekât planlarımız dahi hazırdı” sözlerine yer verdi.

Müttefiklerin Türkiye gibi meşru bir güç yerine, PKK-YPG gibi bir terör örgütüyle hareket etmeyi tercih ettiklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teröristler, Fransa’da bir eylem yaptığında, Fransız halkının acısını paylaşmak üzere tüm dünya ile birlikte biz de oradaydık. Buna karşılık DEAŞ ülkemizde 50 kişinin, 100 kişinin öldüğü pek çok canlı bomba saldırısı gerçekleştirdiğinde, yanımızda hiç kimseyi bulamadık. Meselenin DEAŞ değil, hele PKK hiç değil, sadece ve sadece bölgemize yönelik bir projenin hayata geçirilmesi olduğu gerçeği, attığımız her adımda bir kez daha karşımıza çıktı” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerinde iki yol bulunduğuna işaret ederek, “Ya Avrupa’da ve Amerika’da yazılan bu senaryoda bize biçilen role teslim olacak, yanı başımıza gelenlere ve geleceklere rıza gösterecek, kasap bıçağına boynumuzu uzatacaktık ya da mücadele edecektik. Türkiye’nin ve Türk milletinin mazisinde teslim olma seçeneği asla olmamıştır. Biz de yapmamız gerekeni yaptık, milletimizle birlikte mücadele bayrağını yükselttik. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek devletini kurmuş bir millete başka türlüsü zaten yakışmazdı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin DEAŞ tehdidi ortadan kaldırmasının ardından garip bir manzarayla karşılaştıklarını, bir tarafta rejimin yüzbinlerce insanı katlederek, milyonlarca insanı yerinden ederek ilerlediğini, diğer tarafta ise PKK-YPG, Amerika’nın ve Avrupa’nın sınırsız desteğiyle, bir milyon Arap’ı, Kürt’ü, Türkmen’i, Süryani’yi ve her kesimden insanı yerinden ederek Türkiye sınırında bir terör koridoru oluşturduğunu anlattı.

NATO üyesi ülkelere de seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ya bu PKK-YPG ne zaman NATO’nun üyesi oldu da benim haberim olmadı, bu nasıl iştir? NATO üyesi ülkeler YPG’nin, PYD’nin yanında yer alıyor ve onlara her türlü desteği veriyor, silahsa silah, mühimmatsa mühimmat, başta Amerika, 30 bin tır Irak üzerinden bunlara silah, mühimmat, araç gereç desteği verildi. Öbür tarafta Avrupa Almanya’sıyla, Fransa’sıyla her türlü desteği veriyor. İşte şu anda tüneller var, 90 kilometreyi aşkın tünel; nerede? Suriye’de. Peki, bunun çimentosu nereden geliyor? Lafarge. Lafarge nerede? Hemen orada, bu bir Fransız firması. Neyle izah edeceksiniz, kimi aldatacaksınız? Bunların durumu devekuşu gibi, saklayamıyorlar, her şey meydanda, ama bunların da hesabını verecekler” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye aleyhinde yürütülen kampanyanın en önemli malzemelerinden birinin “sivil katliam” iftirası olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin tarihinin hiçbir döneminde sivil katliamı yapmadığını vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde Ruanda’da, Cezayir’de yüzbinlerce insanı katledenin Fransa olduğunu söylediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen bana nasıl bunları söylersin dedim, aynaya bak aynaya dedim. Bunlar için Afrika’nın kitabını şöyle bir açtığımız zaman, Afrika’nın kitaplarında neler var neler var. Yani bunların hepsi maalesef bu tür kara kaplı, evet, defter ve kitaplarla bunların mazisi dolu” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.