ERGUVAN ŞOFÖRLERİ MAĞDUR

ERGUVAN ŞOFÖRLERİ MAĞDUR

ERGUVAN ŞOFÖRLERİ MAĞDUR

 

İstanbul’da sayısı iki binin üstünde olan, şehir içi ulaşımı sağlayan Erguvan renkli otobüslerin şoförleri İstanbul gibi bir şehrin trafiğinde, büyük stres altında, yoğun bir biçimde ve dinlenemeden çalıştıkları bilinmektedir. Bu yoğun trafik ve stresli ortamda kimi zaman hakarete maruz kalarak, kimi zaman darp edilerek çalışan şoförlerimiz bu durumlarda da yalnız bırakılmıştır.

Bu kadar ağır bir yükü omuzlayan şoförler, oldukça düşük bir maaşla çalışmaktadır. Görevleri nedeni ile giymek zorunda oldukları kıyafetleri dahi kendi paraları ile almak zorundadırlar. Bunun yanı sıra senelik izin, bayram izni ve hatta hafta sonu izinleri gibi özlük haklarını dahi kullanamayan şoförlerimiz otobüslerin servis, bakım, yakıt ikmali ve gece yarılarında otobüslerin temizliğini yapmak zorunda bırakılmaktadır.

Tüm gün fazla mesai yapan otobüs şoförleri dinlenmeleri gereken zaman diliminde bir de otobüslerin fazladan işleri ile ilgilenmek durumunda kalmaktadır. Günde 8 haftada 45 olan çalışma saatlerini oldukça aşan otobüs şoförlerimiz fazla mesailerini de alamamaktadır. Dolayısıyla mesleki hastalıklar ve psikolojik sorunlar yaşamaktadırlar.

Her gün binlerce vatandaşımıza toplu taşım hizmeti veren otobüs şoförlerimizin hakları ihlal edilmektedir. Bu hak ihlallerin araştırılması ve bu probleme yönelik çözüm odaklı çalışmaların tespiti ve alınması gereken tedbirlerin tespiti amacıyla CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL tarafından Anayasanın 98, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’nci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması Önergesi verilmiştir.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

İstanbul’da şehir içi toplu ulaşım hizmeti veren Erguvan renkli otobüslerde görev yapmakta olan otobüs şoförleri ağır ve yüksek konsantrasyon gerektiren bir iş yapmaktadırlar. Otobüs şoförlerinin yeterince dinlenememesi ve bu nedenle birçok kazanın ortaya çıkması, bu kazaların hem maddi zarara hem de can kayıplarına neden olması dolayısıyla rahat olmayan bir çalışma ortamında görev almak zorunda kalan erguvan renkli otobüs şoförlerinin, hali hazırda zor olan çalışma şartlarının daha da ağırlaşması, ve özlük haklarını gereği gibi alamamaları nedeni ile İdarenin bu zaafiyetlerinin giderilmesi konusunda çözüm odaklı çalışmaları tespit etmek amacıyla Anayasanın 98, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’nci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim. 21.10.2014

 

Av. Mahmut TANAL

İstanbul Milletvekili

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz