DOLAR 8,7255
EURO 10,406
ALTIN 497,189
BIST 1414,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Eski Mali Hizmetler Müdürünün “sahtekarlık” planı sert kayaya çarptı!

29.04.2021
A+
A-

Adalar’da imar planı olmadığı için arsa ve binalarda emlak vergisinde muafiyet (kısıtlılık) isteyebilir, vergi tutarlarınızın 1/10’nu ödeyebileceğinizi daha önceki haberimizde paylaşmıştık.

Eski Mali Hizmetler Müdürünün sahtekarlık planı sert kayaya çarptı!

Bu haktan yararlanmak isteyen DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin, taşınmazları için tahakkuk eden emlak vergilerinin Emlak Vergisi Kanununun 30. maddesi uyarınca 1/10 oranında emlak vergisi tahakkuk ettirilmesi gerekirken tam vergi tahakkuk edildiğini, ödeme emrinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek ödeme emrinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiş, mahkeme kararında Murat Pekin’i haklı bularak tahakkuk etmiş verginin ödemesinin durdurulmasına karar vermişti.

Adalar Belediyesi Mali Hizmetler Eski Müdürü Hacer Özdemir’in “SAHTEKARLIK oyunu!

Adalıların faydasına olan bu kararı içine sindiremeyen dönemin mali hizmetler müdürü Hacer Özdemir, birtakım hukuksuz işlere girerek kararı sakatlamaya çalışmış, düzenlediği altında Emine Ordu, Şadan Güzel ve Serdar Karipoğlu isimli memurların imzasıyla hukuksuz bir tutanak düzenleyerek Murat Pekin’i savcılığa vermişti.

Bugün mahkemesi görülen konunun karar celsesinde mahkeme Pekin’in beraatine karar verdi. Konu ile ilgili telefonla ulaştığımız Murat Pekin gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Pekin: “Biliyorsunuz 2019 da Adalar Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne, Adalar ilçesinde imar planı olmadığı için arsa emlak vergilerinin yüzde 10 olarak tahsil edilmesi gerekçesiyle dava açtım. Davayı belediye memurlarının bana ödeme emri tebliğinden iki gün sonra yasal süresi içinde açtım ve 7 ay sonra davayı kazandım. Siz bunu haber yaptınız ve herkes bu kararı emsal göstererek vergilerinin buna göre hesaplanması için belediyeye başvurdu. Bildiğim yüzlerce kişi başvuruyor. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde bu işin başlarına bela olacağını anlayan birkaç kıt akıllı memur, bir iki serseriden aldıkları akılla bir plan yapıyor. Diyorlar ki, bu karar kesinleşir ve biz zor duruma düşeriz. O zaman biz bu kararı sakatlayalım ve davayı bir şekilde temyiz sırasında çıkmaza sokalım. Kamu memuru demeye utandığım bu dört kişi, yedi ay evvel sanki ben tebligat üzerinde sahtekarlık yapmışım gibi bir tutanak tutuyorlar. Tuttukları tutanağa da yedi ay evvelinin tarihini atıp beni Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına veriyorlar. Diyeceksiniz ki yedi ay evvelinin tarihini attıklarını nereden anladınız? Çok basit, madem ben sahtekarlık yaptım o zaman neden hemen savcılığa suç duyurusunda bulunmadın da yedi ay sonra ben davayı kazanıp millet de parasını istedikten sonra savcılığa gittin? Zira kamu görevlisi suçu tespit edince hemen gerekli yerlere müracaat etmek zorunda. Neden yedi ay bekledin? Neyse uzatmayalım, bu rezilce bana karşı yapılan saçma sapan ithamı şu anda Urfa’nın Suruç ilçesinde görev yapan sayın savcımız gözünden kaçırıyor olacak ki davaya dönüştürüyor. Tabii şu andaki sayın duruşma savcısını da beraat yönündeki mütalaası ve sayın hakimin kararıyla beraat ettim. Dava sürecinde belediye avukatlarının mahkum olmam için nasıl hiçbir değeri olmayan saçma sapan dilekçeler verdiğini sadece gülerek izledim. Dava sırasında o rezil tutanağın altında imzası olanlardan biri, bulaştığı işin sonuçlarını anlamış olacak ki, mahkemede benim bu konudan haberim yok diye ifade değiştirdi. Diğeri ise korkusundan kendisine yapılan tebligata rağmen mahkemeye gelmedi. Diğer ikisini de konu dışı olduğu için sayın mahkeme çağırmadı bile. Şimdi ne olacak söyleyeyim. Birbuçuk sene sabırla bekledim beraat edeyim dedim. Şimdi beraat ettim. Şimdi bana iftira atarak ateşle oynayan bu dört kişi hakkında hukuk önünde sağlam bir hesaplaşmaya gideceğim ki bu işlerin böyle ucuz olmadığını öğrensinler. Bu kişiler kim diye soruyorsunuz. Adlarını siz açıklamışsınız ben bir daha anmaya lüzum görmüyorum” dedi.

Şükrü ABANOZ

YORUMLAR
  1. andrea dorya1 dedi ki:

    Murat Pekin bağımlılık yapmış bu sahtekar salaklara. Murat bunlara koydukça bunlar zevkten tur atıyorlar.

  2. Hortum dedi ki:

    Haber içeriğinden ne sahtekarlığı yapıldığı tam belli olmuyor.Madem ortada sahtekarlık var ve ateşle oynanıyor nerede bu suçun cezası? Madem ortada kazanılan bir dava var neden vergi muafiyeti uygulanmıyor? Garip bir durum