Etnospor Kültür Festivali’nin 3’üncüsü 9 Mayıs’ta başlıyor.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla geleneksel Türk sporlarının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla geleneksel olarak düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin 3’üncüsü 9 Mayıs’ta başlıyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, çok sayıda yabancı davetli ile birlikte Etnospor Kültür Festivali açılış programına katılacak.

Etkinlik ve oyunlarıyla sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yankı uyandıran festivalin bu seneki ayağına, “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganı damga vuracak. Festivalin bu yılki en önemli sürprizleri, Arap dünyasının ünlü “Şahin kuşları” ve Japon atlı okçuları “Yabusame” olacak.

Değeri 1 Milyon TL’yi bulan Şahinler, Etnospor Festivali’nde en özel gösterilerini sergilerken, dünyanın hayranlıkla takip ettiği Japon atlı okçuları, en görkemli gösterilerini ziyaretçilere sunacak. Gösterilerde Arap dünyasının Şahinlerine, Anadolu’nun ünlü kuşları Doğan’lar da eşlik edecek.

Tüm dünyada geleneksel sporların ve oyunların tanıtılması, yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için çalışmalar yürüten Dünya Etnospor Konfederasyonu, imzasını taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın katkılarıyla çeşitli medeniyetlerin geleneksel spor ve oyunlarını tarihin tozlu raflarından kurtarıp, günümüze kazandırılıyor.

Yenikapı Meydanı’nda 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde toplam 883 sporcu, 13 spor dalında müsabaka yapacak. Çeşitli atlı akrobasi gösterileri de sunulacak. 43 oba çadırı ile bir de han çadırı alana kurulacak. 14 Türk devleti ve topluluklarına ait çadırların yanı sıra Katar çadırı da olacak.

Kazak kültürüne ait “ak ev” de yine festival alanında kurulacak. 20 adet bölgesel çadır ile bazı belediyelerin çadırları yine Türk geleneksel sporlarını temsilen dikilecek. “Diriliş: Ertuğrul”, derviş ve geleneksel dondurma çadırı da Etnospor Kültür Festivali sürprizleri arasında yer alacak.

Spor dallarında 84 at kullanılacak, katılımcıların da çocuklarıyla binebilecekleri atlarla birlikte 150 at olacak. 26 geleneksel çocuk oyunuyla birlikte TRT Çocuk alanında, “Rafadan Tayfa” ile “Maysa İle Bulut” karakterleri çocuklarla buluşacak. Ziyaretçiler, mangala turnuvaları, fetih güreşleri ile çeşitli sahne gösterilerini keyifle izlerken, çok sayıda ülkenin yöresel yemeklerini de tatma imkânı bulacak.

TÜRK DÜNYASI ŞENLİĞİ
Yenikapı Meydanı’nda 5 gün sürecek festivalde Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu’ya özgü şenlikler hayat bulacak. Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra 14 farklı medeniyeti temsil eden geleneksel çadırlarda oba yaşamı, Mehter Takımı ve kılıç kalkan gösterileriyle tarihi el sanatları atölyelerigibi pek çok aktivite yer alacak. Festival, Türk devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları, Orta Asya geleneksel toyları ve yağlı güreş etkinlikleriyle adeta bir şölene dönüşecek.

BU YIL HANGİ SPOR DALINDA KAÇ SPORCU YARIŞACAK?
1) Aba güreşleri: 40 sporcu
2) Şalvar güreşi: 20 Sporcu
3) Kuşak güreşi: 24 sporcu
4) Mas güreşi: 20 sporcu
5) Fetih güreşleri: 45 başpehlivan ile toplam 300 sporcu
6) Atlı okçuluk: 47 sporcu
7) Atlı cirit: 32 sporcu
8) Kökbörü: 19 sporcu
9) Aşık oyunları: 12 sporcu
10) Mangala: 206 sporcu
11) Geleneksel yaya okçuluğu: 170 sporcu
Toplam Sporcu Sayısı: 883

ATLI GÖSTERİLER
Kırgız atlı akrobasi grubu: 12 kişi
Sovgat Atlı Gösteri Grubu 7 kişi

ÇADIRLAR
Toplam 40 adet çadır ile 1 han çadırı

TÜRK CUMHURİYETLERİNE AİT ÇADIRLAR
– Avrasya Türk Dünyası
2- Özbekler
3- Kazaklar
4- Kırgızlar
5- Türkmenler
6- Azerbaycan-Karapapak
7- Kırım Türkleri
8- Uygur-Doğu Türkistan
9- Nogaylar
10- Balkanlar
11- Suriye Türkmenleri
12- Irak Türkmenleri
13- Afganistan Türkleri
14- Afgan Türkmenleri
15- Ahıska-Gagavuz-Kuzey Kafkasya

YABANCI ÜLKE KATILIMCI VE ÇADIRLARI
1. Katar Şahin Çadırı
2. Kazakistan Han Çadırı
3. Japonya Atlı Okçuları

BÖLGESEL ÇADIRLAR
Marmara Bölgesi

  1. Balıkesir
    2. Bursa
    3. Edirne
    4. Sakarya
    Ege Bölgesi
    1- Denizli
    2- Afyon

İç Anadolu Bölgesi
1- Kayseri
2- Konya
3- Kütahya
Karadeniz Bölgesi
1- Kastamonu
2- Ordu
3- Tokat
Doğu Anadolu Bölgesi
1- Elazığ
2- Erzurum
3- Van
Güneydoğu Bölgesi
1- Adıyaman
4- Gaziantep
Akdeniz Bölgesi
1. Antalya
2. Hatay
3. Kahramanmaraş

DİĞER ÇADIRLAR
1. Diriliş Ertuğrul Çadırı
2. Derviş Çadırı
3. Geleneksel Dondurma Çadırı

ÖZEL GÖSTERİ ÖZEL ATLAR
Spor dallarında kullanılacak at sayısı: 84
Binicilik at sayısı (halk): 58 (30 yetişkin + 28 midilli)
Akrobasi alanında kullanılacak at sayısı: 17
(12 Kırgız Akrobasi ekibi ve 5 Adet Sovgat Gösteri Grubu)
Genel toplam at sayısı: 159

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
1) Topaç 2) Çember 3) Tiktak 4) Kale Oyunu 5) Menekşe 6) Aşık 8) Sıçratan Top 9) Bezirgân Başı 10) Üç Taş 11) Beş Taş 12) Dokuz Taş 13) Misket 14) İp Atlama 15) Salıncak 16) Çuval Yarışı 17) Yumurta Taşıma Yarışı 18) Kaşık Kukla 19) Masal 20) Bilmece – Mani Küpleri 21) Köy Seyirlik Oyunları 22) Koz Oyunu 23) Seksek 24) Mendil Kapmaca 25) Birdirbir 26) Çocuk tiyatrosu 27) Dalya 28) Halat Çekme Yarışı 28) İstop 29) Kutu Kutu Pense 30) Menekşe 31) Yağ Satarım 32) Cicili Tavuk 33) Basmık 34) Teneke
Ayrıca TRT Çocuk alanında “Maysa ve Bulut” çocuklarla birlikte olacak. “Rafadan Tayfa” da sahnede yer alacak.

ENGELLİLERİN YARIŞACAĞI SPOR DALLARI
Mangala: 34 Kişi
Geleneksel Okçuluk: 15 Kişi

FETİH YAĞLI GÜREŞLERİ
Baş Pehlivan: 45
Diğer Boylar: 255
Toplam: 300

SAHNEDE YER ALACAK EKİPLER
1- Osmanlı Kılıç Kalkan ekibi
2- İstanbul Türk Halk Müziği Korosu
3- Mehter Takımı Gösterileri
4- Rafadan Tayfa
5- Yöresel Halk Oyunları Ekipleri
6- İstanbul Halk Müziği Korosu
7- 200 kişilik farklı ülkelere ait kostümleriyle folklorik dans toplulukları açılışta yer alacaklar

OBA ALANINDA DÜZENLENECEK TOYLAR VE ETKİNLİKLER
Gelin Toyu (Eski Usule Göre Gelin Gelmesi)
Beşik Toyu (Bebek Duasının Beşikte Okunması)
Tuşo Toyu (Yürümeye Başlayan Çocukların Yarışması)
Aksakallar (Geştek) Toyu (Geleneksel Müzik Aletleriyle 30 Kişilik Grubun Müzikal Ziyafeti)
Göktürk Alfabesi Atölyesi
Bölgelerin yöresel oyunları
Uygulamalı ekmek yapımı
Demircilik
Kilimhane
Alanda Türkmenistan pilavı dağıtımı

UYGULAMALI GELENEKSEL ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Farklı branşlarda toplam 45 el sanatı atölyesi

  1. Ahşap Boyama
    2. Ahşap El Sanatı
    3. Ahşap ve Oyma
    4. Ahşap Yakma
    5. Bakırcılık
    6. Bastonculuk
    7. Bıçakçılık
    8. Cam Boncuk Yapımı
    9. Cam Süsleme
    10. Cam Üfleme
    11. Çinicilik
    12. Çömlekçilik
    13. Deri Bileklik
    14. Deri Börk
    15. Deri Zırh
    16. Ebru Sanatı
    17. Edirnekâri Ahşap Bezeme
    18. Filografi
    19. Gümüş İşlemeciliği
    20. Hakkaklık
    21. Hat
    22. İğne Oyası
    23. İpek Dokuma
    24. Kaligrafi
    25. Keçecilik
    26. Kırkyamacılık
    27. Minyatür
    28. Nalbant
    29. Örme Halı
    30. Porselen
    31. Rölyef – Bez Bebek
    32. Sanatsal Yazma
    33. Sedefkâr
    34. Seramik
    35. Sıcak Cam
    36. Tahta Baskı
    37. Takı Tasarımı
    38. Tarihi Asma Kilit
    39. Tespih Ustası
    40. Tezhip
    41. Trabzon Kumaş
    42. Türk Dünyası Takıları
    43. Türk Müzik Aletleri
    44. Yemeni
    45. Yorgancı

DİĞER ALANLAR VE ETKİNLİKLER:
Namazgâh
İzcilik grupları
Türes Yemek Alanı
Evrensel Tatlar:
1. Afganistan
2. Arnavutluk
3. Azerbaycan
4. Bangladeş
5. Çad
6. Amman
7. Filistin
8. Gürcistan
9. Irak
10. Kamerun
11. Karadağ
12. Kazakistan
13. Kenya
14. Kırgızistan
15. Kosova
16. Makedonya
17. Moğolistan
18. Moldova
19. Namibya
20. Özbekistan
21. Pakistan
22. Romanya
23. Senegal
24. Sırbistan
25. Sudan
26. Tacikistan
27. Tanzanya
28. Tunus
29. Ukrayna
30. Ürdün
Ülkelerin geleneksel tatlarının sunumu
Ustalarından Tekke çorbası, Keşkek, Özbek Pilavı yapımı ve servisi

BU SENEKİ YENİLİKLER:
* Katar’dan gelen Şahincilik
* Geleneksel Katar Çadırı
* Japon Atlı Okçuluğu (YABUSAME) ve Japon Kılıç Gösterisi (IAODO)
* Kırgızistan ve Kazakistan Kökbörü Maçı
* Geleneksel Kazak Çadırı
* TİKA Kubbe Projesi (5 kıtada 170’e yakın ülkede verilen hizmetlerin video halinde yer aldığı kubbe projesi)
* Evrensel Tatlar Alanı (TİKA işbirliği ile 30 farklı ülkenin mutfaklarından yemekler sergilenecek)
* Halk Bankası 80. Yıla Özel 80 Sanatçıdan Oluşan Halk Çarşısı
* Türkiye’nin Yolculuğu Sergisi (Geçmişten günümüze kadar Türkiye tarihindeki dönüm noktaları)
* 4 farklı kategoride ilçe şampiyonlarının katılımı ile İstanbul Okullar Arası Mangala Turnuvası Finali
*Türkiye Okullar Arası Görme Engelliler Mangala Turnuvası Finali gerçekleştirilecektir.

SAYILARLA FESTİVAL
Toplam akredite sporcu / katılımcı sayısı: 1024
Ülke ya da şehir dışından gelenlerin sayısı: 720
Kırgızistan’dan Atlı Akrobasi için 15 sporcu,
Katar’dan Şahin Gösterisi için 7 kişi,
Kazakistan’dan Kökbörü için 13 sporcu,
Japonya’dan Yabusame için 25 kişi ağırlanacak.
Evrensel Tatlar için de 52 yabancı misafir olacak.

ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ
1. GÜN PROGRAMI (9 Mayıs Çarşamba)

ATLI SPORLAR SAHASI
13.00 – 13.30  – Tören yürüyüşü

13.30  / Protokol Konuşmaları
Sn.Haydar Ali YILDIZ – Okçular Vakfı Başkanı
Sn.Bilal ERDOĞAN – Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı
Sn.Mevlüt UYSAL – Büyükşehir Belediye Başkanı
Sn.Vasip ŞAHİN – İstanbul Valisi
Sn.Osman Aşkın BAK – Gençlik ve Spor Bakanı

12.15 – 12.30 / 16.30 – 17.00 – Atlı Akrobasi Gösterisi (Kırgızistan)

12.30 – 13.30 – Yabusame Atlı Okçuluk Gösterisi (Japonya)

13.30 – 14.30 / 17.00 – 18.00 – Atlı Cirit Müsabakası (Bamyacılar-Lahanacılar)

14.30-  15.10 – KökbörüMusabakası (Kırgızistan-Kazakistan)

15.10 – 15.30 – Şahin Gösterisi (Katar)

15.30 – 16.30 – Atlı Okçuluk Müsabakası

ATLI GÖSTERİ ALANI
13.30-14.00/17.00-17.30 – Savat Atlı Gösteri Topluluğu

YAĞLI GÜREŞ ALANI
13.00-19.00 – Fetih Yağlı Güreşleri (Baş pehlivan ve diğer tüm boylar)

GELENEKSEL GÜREŞ SAHASI
13.30-14.00 – Şalvar Güreşi

15.00–15.30 – Aşırtmalı Aba Güreşi

16.00–16.30 – Kuşak Güreşi

17.00-17.30 – Kapışmalı Aba Güreşi

NAS GÜREŞİ SAHASI
13.30-20.00 – Nas Güreşleri Müsabakaları (Müsabakalar hariç Halka açıktır)

14.00/16.00/18.00 – Mas Güreşi dostluk müsabakaları (Yakutistan,Moğolistan)

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI
13.00-20.00 – Aşık oyunları (Müsabakalar hariç Halka açıktır)

13.00-20.00 – Mangala Oyunu (Müsabakalar hariç Halka açıktır)

13.00-20.00 – Geleneksel Çocuk Oyunları (Tüm gün halka açıktır)

OBA ALANI
14.00-14.30/17.00-17.30 – Duvak açma töreni

15.00-15.30/18.00-18.30 – Beşik Toyu

16.00-16.30/19.00-19.30 – Tuşo Toyu

13.00-20.00 – Bölge Kültürel Çadır etkinlikleri. Türk Devlet ve Toplulukları çadır etkinlikleri /Derviş Çadır Etkinlikleri/Diriliş Ertuğrul Çadırı etkinlikleri/Katar Kültürel Çadırı

OKÇULUK VAKFI ALANI
13.00-20.00 – Okçuluk Talimi- Muharebe Alanı etkinlikleri- Atölyeler

AVRASYA GÖSTERİ MERKEZİ SAHNE ETKİNLİKLERİ
13.00-14.00 – TRT – Rafadan Tayfa

14.00-14.30 – Kılıç-Kalkan gösterisi

15.00-16.00 – İstanbul Halk Müziği Korosu Konseri

13.00-20.00 – Anadolu Yöresel Halk Oyunları Etkinliği

AT BİNİCİLİK VE PONY CLUB ALANI
13.00-20.00 – Pony Club At Biniciliği (tüm gün boyunca halka açıktır.)

13.00-20.00 – Yetişkinler için At Biniciliği (tüm gün boyunca halka açıktır.)

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
13.00-20.00 – El sanatları atölyeleri (40 farklı el sanatı uygulamaları ve sergileri)

13.00-20.00 – TİKA Evrensel Tatlar (Ülke Mutfakları Yemek yapımı etkinlikleri)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz