Eyüp Sultan Belediyesi binlerce köpeği toplayıp yok mu ediyor!

Eyüp Sultan Belediyesi Göktürk’te küpeli, aşılı, kısırlaştırılmış köpekleri oklu iğneyle vurarak topladığı iddiası hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Eyüp Sultan Belediyesinin binlerce köpeği toplayıp yok mu ediyor

Eyüp Sultan Belediyesi Göktürk’te küpeli, aşılı, kısırlaştırılmış köpekleri oklu iğneyle vurarak topladığı iddiası hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

“Kanunlara meydan okuyan Eyüp Sultan Belediyesinin binlerce köpeği toplayıp yok etmesi ” başlıkla bir bildiri yayınlayan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu olayı kınayan bir açıklama yaptı…

Açıklama şöyle;

“Basın Kuruluşlarının Bilgisine,

Eyüp Sultan Belediyesi, çoğu kısırlaştırılmış 100 e yakın köpeği oklu iğnelerle vurarak, İBB KISIRKAYA’ ya getirme bahanesi ile -birazını getirirken, birazını da oradan alırken YOK ETMEK üzere yakalamıştır.

Kısırlaştırma yapılmadığı için sayıları sürekli artan sokak hayvanları ile karşı karşıya kalan vatandaş ŞİKAYET ettikçe, belediye hayvanları oklu iğneler ile vurup, yakalayarak, başka ilçelere ve ormanlara atmaktadır. Hayvanların önemli bir kısmı da YOK OLMAKTADIR.

Oysa belediye 4 Veteriner hekimi ve kısırlaştırma için uygun bir merkezi olmasına rağmen bu imkanlarla kendi merkezinde KISIRLAŞTIRMA yapmıyor.

Yıllardır göstermelik bir sayıyı kilometrelerce uzaklıktaki İBB bakımevlerine götürerek ‘’kısırlaştırma’’ yapılıyor diye halkı kandırmaktalar .

4 veteriner hekimle, kendi merkezlerinde, her gün 80 köpeği kısırlaştırmış olsalardı, yılda 20 000 köpek ederdi. Üreme kontrol altına alınmış olurdu.

Sokaklarda çok sayıda köpek varsa bunun sebebi görevini yapmayan Eyüp Sultan Belediyesidir.

Çipleme adı altında resmen başka ilçelere ve ormanlara köpek atmaya devam edecekleri  bizzat belediye tarafından yapılan kamuoyu açıklamasıyla ifade edilmiştir.

Hayvanların öldürülmeye devam edileceğinin ifade edildiği bu kamuoyu açıklamalarıyla, öldürmeyi yasaklayan, çoğalan sokak hayvanı nüfusunu KISIRLAŞTIRMA gibi bilimsel, insani ve vicdani bir yolla kontrol altına alınmasını hükme bağlayan, 2004 yılında Ak Parti tarafından çıkarılan Hayvanları Koruma Kanununa açıkça meydan okuyarak, insani duyguları rencide ederek, onbinlerce hayvanın vebalini almışlardır.

Eyüp Sultan Belediyesi’nin, 4 Veteriner hekimi ile kendi merkezinde acilen kısırlaştırma çalışmalarına başlaması bu sorunun bilimsel, insani ve YASAL olan TEK ÇÖZÜMÜDÜR.. ”

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu

Nihal Aydın

Eyüp Sultan Belediyesi’nden açıklama

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı, hayvan barınaklarındaki kötü koşullar ve sokak köpeklerinin iğneli oklarla vurulduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Eyüpsultan Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, sokaktaki köpeklerin toplatılmasına ilişkin, “Sokakta hayvanlarımız eziliyor, aç ve susuz kalıyor, tacize uğruyor, strese giriyor. Hayvanların da ruh halleri tıpkı insanlar gibi bozuluyor. Şevkat ve merhametle bakıldığı, ihtiyaçlarının giderildiği, hastalıklara karşı aşılarının yapıldığı, rehabilite edildikleri ortamda, geçici olarak barındırıp sonra da tekrar yaşam alanlarına salıveriyoruz” dedi.

Koçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, sokaktaki hayvanlarla ilgili ilçe halkından çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek, belediyenin bu hayvanların reabilatasyonuyla ilgili eylem planı hazırlığında olduğunu kaydetti.

Sokaktaki hayvanlara yönelik şikayetlerin azaltılmasına ilişkin hayvanseverlerle birlikte eylem planı konusunda görüşmeler yaptıklarını anlatan Koçer, şöyle devam etti:

“Toplamda 6 madde konusunda anlaştık. Özellikle hayvanlar için barınak noktalarının oluşturulması, daha iyi yaşam şartlarının sağlanması, sahiplendirilmelerin yapılması gibi konularda anlaştık. Bu eylem planının detayları konuşulurken, birden görüşmeler kesildi ve karşı, karalayıcı, suçlayıcı bir kampanya başlatıldı.”

Koçer, belediyenin bu konuda duyarlı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Sokakta hayvanlarımız eziliyor, aç ve susuz kalıyor, tacize uğruyor, strese giriyor. Hayvanların da ruh halleri tıpkı insanlar gibi bozuluyor. Şevkat ve merhametle bakıldığı, ihtiyaçlarının giderildiği, hastalıklara karşı aşılarının yapıldığı, rehabilite edildikleri ortamda, geçici olarak barındırıp sonra da tekrar yaşam alanlarına salıveriyoruz. İşte böyle bir çalışma içerisindeyken hayvanseverler daha önce de yaptıkları gibi bir kampanyaya giriştiler. Aslında bu hayvanlara kamudan başka sahip çıkan yok. Biz de tarafları toplamış çözüme giderken, birden bu işin kesilmesi ve karşı kampanya olarak karşımıza çıkması, bizi çok düşündürdü. Çözümü engelleme çalışması olarak algılıyoruz bunu. Çünkü çözülmezse bu konu, sokak hayvanlarının aleyhine bir sonuç doğacak. Bizim arzumuz sahipsiz hiçbir hayvanın kalmaması. Gönüllülük sistemini getirmeye çalışıyorduk. Bir yandan kısırlaştırma kapasitemizi artırmaya çalışıyorduk, beslenme noktalarımızı artırmaya çalışıyorduk, Gönüllülerin sayısını arttırmaya çalışıyorduk.”

Çalışmalarının sokaktaki hayvanlara sahip çıkılması yönünde olduğunu belirten Koçer, “Bizim yapmaya çalıştığımız, sokak hayvanlarına sahip çıkmak, sahiplenmelerini sağlamak, bilinç ortaya çıkarmak ve bu konuda taraf olanlarla iş birliği yapmak” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Eyüpsultan’da hayvan barınaklarındaki şartların kötü olduğu ve belediye ekiplerinin kısırlaştırılmış, küpeli ve aşılı olan sokak köpeklerini bile iğneli oklarla vurduğu iddiaları sosyal medyada tepki çekmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz