Farkındalık ve vazgeçiş

Farkındalık ve vazgeçiş

İle paylaş:


Farkındalık ve vazgeçişİnsanlar dönem dönem,  olumsuz durumlar yaşar ve bu durumlarda bir vazgeçiş, bırakma, uzaklaşma yaşanılabilir. Bu dualarda insanlar ne yapacaklarını bilememekte bazen olumsuz durumlara, olumsuz tepkiler vererek durum daha da vahim hale gelmektedir. Kişi bu durumları rahat ve olumlu atlata bilmesi için farkındalığını geliştirmelidir. Bu konu üzerine Akif Manaf Farkındalık Nedir ve Nasıl Farkında Olunur? Kitabından alıntı yapmak istiyorum.

“ Farkındalığın yükselince herhangi bireyden vazgeçmenin anlamsız olduğunu anlayacaksın. Vazgeçmek çabalamak demek. Mücadele etmek demek. Oysa gerçek vazgeçiş çabasız bir eylemdir. Vazgeçmenin gerçekleşmesi için mücadele etmek gerekmez, Vazgeçmenin gerçekleşmesi için mücadele etmek gerekmez, farkında olmak gerekir. Farkındalık en büyük vazgeçiştir.

Farkındalık sayesinde illüzyon uykusundan uyanıp gerçek yaşamın farkına varınca sahte yaşam sis gibi dağılacak. Bazıları bu sahte veya yapay yaşamadan vazgeçemeye çalışıyor ama sonuç olarak tam da geçemiyor. Neden?

Çünkü farkındalık tamda gelişmemiş. Çünkü sahte yaşam cazibesini kaybetmemiş. Birey sahte yaşamdan hala zevk alabileceğini düşünmekte. O zaman  denemeye devam etsin. Farkındalık yükselince bu zevklerin sahte olduğunun farkına varacaktır.

Bu zevklerin acı dolu olduğunu girecektir. O zaman  vazgeçiş kendiliğinden gerçekleşecektir. Gerçek vazgeçiş doğal bir olgudur. Gerçek vazgeçiş bir vazgeçiş değildir; bir özgürleşme dır. İstediğin için değil, artık istemediğin için vazgeçiyorsun ve bunun için çaba göstermiyorsun.

Vazgeçme negatif bir eylemdir yani birşey reddetmektir veya yok etmektir. Oysa gerçek yaşam, pozitif eylemlerden ibaret. Pozitif eylem kabul etmekten ibarettir. Yani varoluşsal sevgiyi, coşkuyu, saadeti içine alacaksın ve Varoluşsal akışla bir olacaksın. Sahte yaşamdan vazgeçmek için çabalamak yerine gerçek yaşamın tadını çıkaracaksın.

Ve gerçek yaşamın tadını çıkarınca sahte yaşamın tadı kaybolacaktır.”

HERKESİN FARKINDALIKLI HAYAT YAŞAMASI DİLEĞİMLE. ..

Şirvan Yücel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*