Farsakoğlu ruhsatları verirken neredeydiniz?

Farsakoğlu ruhsatları verirken neredeydiniz?

 

Farsakoğlu ruhsatları verirken neredeydiniz?

 

Büyükada’da Saat Meydanı’nda 24/08/2014 günü içlerinde bazı siyasi partilerinin  üyelerininde bulunduğu 25-30 kişi bir eylem gerçekleştirdi.

Ellerindeki pankart ve dövizlerden anladığımız kadarıyla bisiklet ve faytonları eleştiren eylemciler bir basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

Adalar’da eline pankart alanın meydanlara çıkma modası yaşandığı bu dönemlerde,eylemcilerin  bağırıp çağırıp kenara çekilmesi,devamında ise hiç bir girişim yapılması olayın şov amaçlı olması yönünde adalılarda ortak görüş ağırlık kazandı.

 

Eski Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu bisiklet ve akülü araçlara ruhsat verirken hatta koltuğunu Atilla Aytaç’a devir ederken giderayak 150 adet bisiklet ruhsatını Heybeliada’ya verirken neredeydiniz!

 

Bisikletleri haklı olarak  protesto eden eylemcilere şu soruyu sormak lazım,eski Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu bisikletlere ruhsatları verirken(Bisikletlere en çok ruhsat verilen dönem Mustafa Farsakoğlu dönemidir)hatta giderayak,aday olmadığını öğrendiğinde 150 adet bisiklet ruhsatını Heybeliada’ya verirken neredeydiniz!

İkinci olarak soracağımız soru ise,Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç göreve geldiğinden bu yana kaç adet bisiklet ruhsatı vermiştir.Cevabını biz verelim ‘sıfır’…Şu ana kadar hiç kimseye ruhsat verilmemiştir.Ayrıca  Aytaç çeşitli yerlerde verdiği beyanatlarda bisiklet ruhsatı vermeyeceğini,olanlarında azaltacağını belirtmiştir.

 

Bisikletleri kiraya verenleri niye eleştirmiyorsunuz?

 

Dikkatimizi çeken bir ayrıntı ise eylemlerde suçun tamamının sebebi olan bisiklet kiraya veren ticari işletmelerin hiç eleştirilmemesi.Kaçak olarak bisikletleri kiraya verenler,sahte plakalarla bisikletleri kiraya verenler,bakımsız bir şekilde bisikletleri kiraya verenler,plakasız bir şekilde bisikletleri kiraya verenler kısacası Adalar’da bisiklet terörü estiren ve büyük miktarlarda paralar kazanan bu işletmelerin eleştirilmemesi dikkat çekiyor.

Bunun nedeninin herhalde sokakta dolaşırken esnaftan dayak  yeriz korkusu olsa gerek diye düşünüyoruz.Ancak adagazetesi olarak net bir şekilde söylüyoruz,Adalar’da bisiklet terörünü yapan bisiklet kiraya veren işletmelerdir.Ayrıca büyük bir miktarda para kazanan bu işletmelerin ne oranda vergi verdiği de maliye tarafından araştırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Peki sorunun kaynağını herkes bildiğine göre bu eylemler de niye hedef saptırılıyor?Bisikletleri denetleme yetkisine sahip olan kamu kurumlarının bu görevi yerine getirmesi kadro eksikliği sebebiyle imkansız olduğuna göre bu eylemlerin amacı ne olabilir?

 

CHP yıpratılmak mı isteniyor?

 

Son zamanlardaki seçim sonuçlarına bakıldığında Adalar,artık CHP’nin kalesi olduğu görülüyor.Bu eylemlerde ise sorunun kaynağı olan bisiklet kiraya veren işletmeler yerine direk belediye başkanının hedef alınması,eylemcilerin arasında  bazı siyasilerin olması olayın siyasi bir boyutu olduğu akıllara getiriyor.Sorunu çözmesi gereken tabi ki belediye ancak kadro eksikliği nedeniyle belediyenin bu denetimleri yapması imkansız gibi görünüyor.Örneğin Kınalıada’da bu denetimleri yapması gereken memur sayısı 1  bisiklet sayısını ise hiç söylemelim varı gerisini siz düşünün.Diğer Adalarda ise durum daha vahim.

 

Çözüm Kadronun güçlendirilmesi!

 

Bisiklet ruhsatlarının hepsinin iptal edilmesi kesin sonuç gibi görünse de artık Adalar’da büyük bir pazar haline gelen bu sektörü kapatmak zor gibi görünüyor.Denetiminin sıkılaştırılması da kadroya bağlı.Kışlık nüfuza göre ödenek alan Adalar Belediyesinin elindeki bu kadro ile sağlıklı denetim yapması imkansız.

 

İkametgâhlarınızı Adalar’a aldırın

 

Kesin çözüm,yazın yüz binlerce kişinin yaşadığı Adalar İlçesinde kışın 12-13 bin kişinin yaşaması ve devletin kışlık nüfusa göre ödenek göndermesi sorunun baş kaynağı.Kışlık nüfusun 50.000 olması sorunları çözeceği görüşündeyiz.

Ödeneğin bu rakamlara göre gönderilmesi belediyenin kadro sorununu çözmesine vesile olacak denetimler artacaktır.Kısacası bu işler eline pankart alıp meydanlara çıkmakla değil,taşın altına elini koymakla çözülür.Adalılar olarak kışlık nüfusu arttırmak sayıyı 50.000 civarına getirmek durumundayız.

 

Faytonlar İBB UKOME’ye bağlı

Adalar’da hizmet gören faytonlar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki  UKOME’ye bağlı.Adalar Belediyesinin faytonlara müdahale etme yetkisi söz konusu değil.

Temizlik hizmetleri ise CHP’li kardeş belediyelerin yardımıyla önceki senelere göre daha iyi yürütülüyor…

 

 

Akülü araçlarda  plaka 65 yaş üstü  yaşlılara veriliyor

 

Akülü araçlara ise plaka verme yetkisi Adalar Belediyesinde.Tam teşekküllü hastanelerden rapor alan 65 üstü vatandaş belediye ye başvurarak plaka alabiliyor.Vatandaş bunun da çözümünü bulmuş,plakaları 65 yaş üstü yaşlılara  aldırıp başka kişilere kullandırıyorlar.Eski Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu zamanında önüne gelene plaka verilmiş.Bu plakaların çoğunun kontrol edilip iptal edilmesi gerekiyor.

 

 

Şükrü ABANOZ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz