DOLAR 13,3786
EURO 15,2093
ALTIN 792,126
BIST 2025,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması kime hizmet ediyor?

07.03.2021
A+
A-

Büyükada Fayton Meydanı düzenlenmesi için açılan yarışmanın yapılacağı yerle ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı.

Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması'nda kafaları karıştıran detaylar!

Büyükada fayton meydanının tasarlanması olan, Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması adı altında açılan yarışmanın yapılacağı yer olan eski fayton meydanı, şimdiki İETT araçlarının bekleme yeri olan alanla ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı.

Adalar’da İmar Planı yok

Her ne kadar yarışma adı altında Büyükada’nın güzelleştirilmesi için yapılan bir yarışma gibi görünüyor olsa da, bizce göz boyamaktan öte bir yarışma veya algı yaratma operasyonundan öteye geçmiyor.

Anlatmaya çalışalım…

Adalar İlçesinin hali hazırda bir imar planı yok. Yapılan yarışmada Adaların imar planı olmadığı için proje vs. neye göre yapılacak? Arsanın (Meydanın) üzerinde birçok özel mülk var. Toplamda 15’e yakın özel mülkiyet var. Alandan (Meydandan) 5 adet sokak geçiyor. Eski isimlerine göre Kıvılcım sokak, (Zağnozpaşa) Küçük Karakol Sokak, Palamut Sokak. (Fenerbahçeli Lefter Sokak), İsa Çelebi Sokak ile Lonca Sokak arası. Bu sokaklar ne olacak? Sokakların adlarını değiştirerek insanların hafızasını mı siliyorsunuz? Arsanın sahibi yıllar sonra gelip yerini bulamasın mı amaç! Amaç, sokakları meydana katıp birileri tarafından kiralanan etrafındaki dükkanların rantına mı ortak olmak! Hatırlarsanız bunun haberini daha önce yapmıştık. Bunların dışında alanda yapı adası var, parseller var, özel mülkiyet var. İmar Planı yok. Yok yok yok… Bu bilgiler arasında bu yarışmanın amacı ne? İBB’de artık müdürlük kuramıyorsunuz böyle ajans adı altında para mı topluyorsunuz /aklıyorsunuz? Büyükada’yı güzelleştireceğiz diye insanların gözünü boyayarak birtakım kişilere rant sağlanmasına, Adalarımızın talan edilmesine izin veremeyeceğiz.

Hatırlar mısınız? FETÖ’nün işine çok yarayan 5366 sayılı bir yasa vardı. Bu yasa Adalar’da dönemin ANAP İlçe Başkanı Murat Pekin’in gayretiyle uygulamaya geçirilmedi. Ancak Beyoğlu Tarlabaşı’nda ve birkaç yerde daha geçti. Tarlabaşı’nı yağmaladılar, tabiri caizse milletin mallarına çöktüler, mahkemelik oldular ve sonunda proje durduruldu. Projenin müellifleri arasında kim var derseniz, Büyükada Fayton Meydanı yarışmasında jüri üyeleri arasında bulunan Mimar Hasan Çalışlar!

Bu yasanın amacı neydi?

Büyükşehir belediyeleri, ilçe ve ilk kademe belediyeleri, il, ilçe belediyeleri ve nüfusu 50.000’in üzerindeki belediyelerce ve bu belediyelerin yetki alanı dışında il özel idarelerince, yıpranan ve özelliğini kaybetmeye yüz tutmuş; kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarınca sit alanı olarak tescil ve ilan edilen bölgeler ile bu bölgelere ait koruma alanlarının, bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilerek, bu bölgelerde konut, ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanları oluşturulması, tabiî afet risklerine karşı tedbirler alınması, tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılması…

Bu Kanun, yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda oluşturulacak olan yenileme alanlarının tespitine, teknik altyapı ve yapısal standartlarının belirlenmesine, projelerinin oluşturulmasına, uygulama, örgütlenme, yönetim, denetim, katılım ve kullanımına ilişkin usûl ve esasları kapsıyor idi…

Kulağa ne hoş geliyor değil mi!!!

Meydanın üstünde onlarca haciz/şerh var

Kentsel tasarım yarışması yapılacak olan alan, eski fayton alanı. 22 Ada 1,2,3,4,5,6,7 parsel’den oluşuluyor… Yine alanın içinde eski başka bir pafta olduğu ve burada da özel mülkiyetler olduğu belirtiliyor. Kısacası alanda 15’e yakın özel mülk var.

Biz şimdilik 22 Ada 1,2,3,4,5,6,7 (fayton Alanı) parselleri tek tek inceleyelim…

Mülkiyeti Adalar Belediyesi’nde olan Yalı Mah. İstavrinos-Palamut mevki, 22/1 parsel, 36.50 m2 Kagir ev, üzerine çeşitli kamu kurumlarını tarafından 47 adet haciz/Şerh işlemi uygulanmış. (İst. 8. İcra, 6.icra, Adalar İcra, Adalar vergi)…

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Yalı Mah. İstavrinos-Palamut mevki, 22/2 parsel 9.50 m2 üstünde odası olan dükkan üstünde 2 şerh…

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Yalı Mah. İstavrinos-Palamut mevki, 22/3 parsel 19.50 m2 Ahşap hane üstünde 1 şerh…

Mülkiyeti İstanbul Belediyesine ait olan, Yalı Mah. Küçük Karakol mevki, 22/4 parsel, 19.50 m2 Ahşap Hane üstünde 5 haciz… (ist.8.İcra,6.İcra)

Mülkiyeti İstanbul Belediyesine ait olan, Yalı Mah. Küçük Karakol mevki, 22/5 parsel, 21.50 m2 Ahşap Hane üstünde 5 haciz… (ist.8.İcra,6.İcra)

Özel Mülklere kayyum atanmış

Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’nın yapılacağı yerin üstünde özel mülkler var. Özel mülklere ise kayyum atanmış.

Mülkiyeti Rıfat oğlu Ahmet Sadrettin B. (3/8 hisse) ve Hasan oğlu Veli Necdet Sünkitay (5/8 hisse) ait olan, Yalı Mah. Kostantin-Mehmetçik mevki, 22/6 parsel, 81.50 m2 arsa üstünde şerhler ve beyanlar bulunuyor. Beyanda, yer için Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Def. Kadir Bey Kayyum olarak atanmış.

Mülkiyeti Abdülhamit kızı Bedia Coral (1/3 hisse) ve Ali oğlu İsmail Küçük (2/3 hisse) Yalı Mah. Mehmetçik mevki, 22/7 parsel, 93.50 m2 arsa üstünde şerhler ve beyanlar bulunuyor. Beyanda, yer için Adalar Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Def. Kadir Bey Kayyum olarak atanmış.

Tamamen algı operasyonu ve Adalıların gözünü boyamaktan öteye geçmeyen bu projenin arkasındaki planları deşifre etmeye devam edeceğiz.

Şükrü ABANOZ

YORUMLAR
 1. Mülayim MUTEDİL dedi ki:

  Ada gazetesi; bütün imkansızlıklara ve partizan kurnazların, olanı biteni gizleme çabalarına rağmen, kamuoyunu aydınlatma görevini üstün bir hizmet anlayışıyla yapmaya çalışıyor.
  ADA GAZETESİ’nin; emeği geçen bütün bireylerini yürekten kutluyorum.

 2. andrea dorya 2 dedi ki:

  Adamın biri fayton meydanındaki dükkanları topluyor. Kimin adına topluyor? Meydanla ilgili gelecek uygulamaları kimden öğrenmiş? Belki de hayata geçmesi yıllar sürecek bir projeye önceden bu kadar büyük yatırım yapılması hangi ekonomik gücün işidir. Onlarca dükkan demek yüzlerce istihdam demek. Bu dükkanları kim kimin adına çalıştıracak? Ne tür bir yapılanmanın eşiğindeyiz?

 3. adali dedi ki:

  Gerçektende biravo.

 4. ismet dedi ki:

  önce 1/5000 lik ibb meclisten geçecek sonra 1/1000 lik adalar belediye neclisinden geçecek , hani şu bir gün erkene alınıp başkanın iki teklifinin red edildiği meclisten yani chp nin çoğunluğu kaybettiği meclisten bu alanla ilgili hayal kuranlar bazı meclis üyelerini küçümseyen EGO timsali şahıslar huuu duyuyormusun ilçe başkanı sözkonusu olan sizlerin ufak kişisel çıkarlarınız değil adaların geleceği unutma bu geleceği 7 meclis üyesi belirleyecek

 5. Her Şey Çok Güzel Olacak! dedi ki:

  Adalar Belediyesinde enterasan bir şekilde adamlarda enerji hiç bitmiyor.Daha geçen gün belediye meclisinde çuvalı başına geçirdiler,adamlar tam gaz bu işi nasıl yaparız diye yeni filmler peşindeler.İBB de bunlardan farklı değil mecliste ve komisyonlarda aradıklarını bulamadıkları için değişik isimler adı altında yaptıkları karmaşık yapılanmalarla kanunların kenarından geçerek işi kotarmaya çalışıyorlar. Son günlerde İBB nin son zamanlarda icad ettiği İBBMiras adı altında bir sosyal medya hesabı var İstanbul genelinde içinde rant olan yerlerde onarım bakım adı altında ilgili kurumlardan izin alınmadan yaptıkları işleri anlatıyorlar.”Şu çeşmeyi onardık,bu duvarı tamir ettik gibi”tabii bu yaptıklarını nasıl izin alınarak yapıldığını ve bu işlerin resmi mali kayıtları ile söyleseler sıkıntı yok.Ama burada amaç her zamanki gibi kuralların yanından geçmek ve bir takım yandaşlarına rant sağlamak. Büyükada fayton meydanı denilen yerde de durum farklı değil,bu alanda 2 adet yapı adasında toplam 24 ada parsel var.Bu parsellerin içinde ahşap hane,kargir hane,üstünde odası olan dükkan gibi yerler var.Bu parsellerin bir kısmının altında kuyuları var.Bu yapılar 1960 lı yıllarda kamulaştırmasız el atma şeklinde yıkılarak o alanda bir fayton meydanı oluşturulmuş.Şimdi madem bu meydana düzenleme yapılacak öncelikle zemindeki temel kalıntıları ve kuyu ağızları ortaya çıkarılmalı ve devamında malikler ile irtibata geçilerek bu yapıların ihyası sağlanmalıdır.haberde adı geçen kanunun asıl amacı budur.Yoksa tamamen kanunsuz bir şekilde yarışma düzenleyerek jüri,danışma kurulu,derece ve mansiyon ödülleri,sekretarya vb.isimler adı altında kamunun parasının bir takım yerlere aktararak göstermelik ve sonucu uygulanamaz yarışmalar düzenlenmesi palavradır.Yok eğer paralel devlete hizmet etmek ,o hizmet hareketinin adadaki meclis üyesine kolaylıklar sağlamak ise buyurun bakalım el mi yaman bey mi yaman!