Faytoncular ayaklandı!

adalar,faytoncular,kaymakamlığa,tl,tescil,şu
Share

adalar,faytoncular,kaymakamlığa,tl,tescil,şu

 

 06   Ağustos 2013   12.02  (son güncelleme  06.Ağustos  2013  17.08)

Faytoncular ayaklandı!

Adalar belediyesinin Büyükada da Lünapark mevkiine ücretli minübüs ve akülü araç ile insan taşıması,faytoncuları ayaklandırdı.

Bütün faytoncular kaymakamla görüşmek için   şu an Kaymakamlığa gidiyor.Kalabalık bir Faytoncu gurubunun  kaymakamlığa gittiğini öğrenen Adalar Belediye Başkanı Dr.Mustafa Farsakoğlu herkesten önce kaymakamlığa gelerek Adalar Kaymakamı Ahmet Arabacı’yla görüşüyor.

 

fotoğraf (11)

 

Faytoncular şu an dışarıda belediye başkanının dışarı çıkmasını bekliyorlar.

faytoncular “hepimizden 100 TL plaka   tescil adı altında para aldılar ancak 20 TL makbuz verdiler geri kalan 80 TL ne oldu”diye hesap soruyorlar…

 

Oda başkanı Adalar kaymakamı Ahmet Arabacı ile bir görüşme yaptı.Görüşme sonrası olayın bir daha tekerrür etmeyeceği sözü alan faytoncular,olaysız bir şekilde  Kaymakamlığı terk ettiler…

21 yorum

 1. Faytoncuların sonu geliyor ondan ayaklandılar… İSPARK bunları kollama. İyi giyinsinler adam gibi araçlarını kullansınlar. Mesele yok. Birgçogu içkili fayton kullanıyorlar.. Emniyet ise seyrediyor… Lütfen bunları kontrol edin. Atlara hiç acımadan yokuş yukarı kırbaçlıyarak çıkartıyorlar… Bunlara dur demek için illa birilerinin bağırması mı lazım…

  • faytoncular ayaklanıcağına önce müşteriye nasıl davranıcagını ögrensinler ve gerçekten aralarından eleme yapmak lazım nerde eskiler verda hanıma yürekten katılıyorum atlara okadar eziyet ediyorlarki dayanamayıp söylediğimizde binmeseydin diye cevap alıyorum evime gelene kadarda bi çok kez adamın küfürleriyle hakaretleriylemi evime gelicem ben ve çok kişide bu konudan muzdaripiz…

 2. Faytancular kendi yemek yediği kapları pisletiyor. Son derece saygısız ve terbiyesizce davranıyorlar. Atları acımasızca kullanıp arkadaşında dediği gibi sürekli kırbaçlıyorlar. Üstelik fayton ücretleride aşırı derecede pahalı. Belki hergün binmeyen birisi için önemli olmabilir fakat biz evimizin konumu ve sağlık sorunlarımızdan dolayı hergüm binmek zorundayız….

 3. aslında bunların sucu yok odaları ve yönetmi ve baskanları var bunların suclu bunlar siyaset yapmaktan bunlar için zaman ve vakit olmadığı içinde bunlarda kendilerini yönetecek hallere geldiler fayton önce sunu bakmak lazım bunları kulannanlar kimlerdir eğitim durumları nedir sabıka aranıyormu aranmıyormu buna bakmak lazım bu is artık nostolozikten cıktı ve rant kapısı oldu o üzdende dahada kötü seylerle karsılasacagız zaman bakalım neler gösterecek

 4. Gerçekten dertli Ada halkı ve esnafı yanı sıra böylesi önemli şikayetler varken birazda farklı pencereden bakmak gerekmez mi?

  Eleştiri yapanlar esnafın içinde bulunduğu durumu, şikayetleri ve yaşam alanlarındaki olumsuzlukları dikkate almalıdır.

  Bu konuda gerek ilçe gerekse Büyükşehir Belediyesinin hiç bir ciddi destek ve düzenlemede bulunmaması esnafı mutsuz ve huzursuz etmektedir.

  Hal böyle olunca da işinden, kazancından ve atının yaşam alanından şikayetleri olan faytoncu esnafında hem müşteriye hemde ata olumsuz yansıyan davranışlar gelişebilmektedir.

  Zaten kısa bir mevsim döneminde kazandığı ile bir yılı geçirebilme mücadelesi veren Faytoncu esnafı bu konuda halktan daha dertlidir eminim.

  Bu konuya el atılması, Faytonculuğun yaşatılması ama Faytoncu esnafı ve Atların yaşam alanlarının insanca bir düzenlemeye tabi tutulması şarttır.

  Eğer bu yapılırsa hem ada halkının, hem faytoncu esnafının hemde ada ziyaretçilerinin mutlu olacağı bir sonuç alınabilecek ve gerek belediyelere, gerekse Hayvan Hakları Federasyonu ve benzeri hayvan severlere dair STK lara şikayetler azalacaktır.

  • SAYIN RECEP BEY…SİZE KİM GAZ VERDİ ADADAN ADAY OLUN DİYE ..3 AY ADADA EN ÖNEMLİSİ DE ADALI OLMAYAN İNSANLAR GELİP ADADAN BELEDİYE BEŞKANI ADAYI OLMUYOR MU ÇOK GÜLÜYORUM.ADA SORUNLARINI NE BİLİRSİN,FARSAKOĞLU’NUN GETİRDİĞİ VE SONRADAN GÖNDERDİĞİ BİR ELEMAN DEĞİLMİYDİN?BİLMİYORSAN ÖĞREN HER HOROZ KENDİ ÇÖPLÜGÜNDE ÖTER…

 5. Faytoncuların büyük kısmı cahil kaba nasıl denetim sağlanıyor anlamak elde değil gece 12de meydana gidin içenleri görürsünüz ama ne içtikleri önemli polis denetim i şart

 6. sn recep calı siz galiba büyük adada yasamıyorsunuz yada olanlardan haberdar deyilsiniz yada olacaklanlardan emin deyilsiniz bir anket yapında bunları süreren yada sahipleri kimler oluyor satanlarıda kimler alıyor araba meydanı nereye kosuyor demek lazım

 7. Ayrıca başı boş ve aç bırakılmış atlar, çöpleri toplamaktan aciz bir belediye olunca etrafı talan edip kötü ve iğrenç bir görünüme sebep oluyorlar. Sahilde tam belediyenin önünde hem de güpe gündüz parkta dikilen körpe çiçekleri yiyen atları görünce BELEDİYE NERDE, demek geçti içimden.
  Her zaman olduğu gibi sorumlu kimsenin olmaması insanı canından bezdiriyor maalesef.

 8. Faytoncular, hem atlara işkence ediyorlar (açlık, bakımsızlık, susuzluk ve şiddet) , hem de ada sakinlerini ve ziyaretçileri terörize ediyorlar. Faytonun tamamen yasaklanmasından yanayım. Büyükada’da ve diğer adalarda ATLI FAYTONLAR YASAKLANSIN! Bu konuda aynı düşünen herkesi şu kampanyaya imza ile destek vermeyi öneriyorum: http://www.change.org/tr/kampanyalar/başbakanlık-istanbul-büyükşehir-belediyesi-adalar-belediyesi-büyükada-da-ve-diğer-adalarda-atlı-faytonlar-yasaklansın

  • 50 yıllık Büyükada’lı olarak rahatlıkla belirtmeliyim ki faytonlar adaların SEMBOLÜDÜR. Adalar’ı cennet yapan en önemli unsurların başında adalarda motorlu taşıtların bulunmaması gelmektedir. Lütfen şunun bilincinde olun: faytonları bitireyim derken adaları bitirirsiniz!!! Faytoncular ve atlarla ilgili konularda herkes haklıdır ama tümden yasaklamak yerine denetleyici-düzenleyici unsurları oluşturup problemi kökünden çözersiniz.

 9. TÜM SORUNLAR BİTTİDE ADADAKİ FAYTONLARMI BATTI SİZE.SİZ BUNLARI BIRAKINDA BAŞKA OLAYLARLA İLGİLENIN SIĞ HERİFLER.ATMIŞ FAYTONMUŞ YOK ATLAR AÇMIŞ .3 AYLIĞINA GELİYOSUNUZ BİDE AHKAM KESİYOSUNUZ.MEMNUN OLMADIGINIZ FAYTONUN VE SÜRÜCÜSÜNDEN ŞİKAYETÇİ OLUN ÜÇ BEŞ KİŞİNİN YAPTIGINI TÜM FAYTONCULARA YÜKLEYEMEZSİNİZ .ONLARDA BABA,ABİ, AMCA ,DAYI,ENİŞTE VSVSVSVS LER EVLAT BAKIP EV GEÇİNDİRİYOLAR.SİZİN GİBİ 12 AYLIK İŞLERİ YOK 3 AY ÇALIŞIP 9 AY GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORLAR.İNSANLARIN NE ZORLUKLARLA BU İŞLERİ YAPTIGINI UNUTMAYIN LÜTFEN.

  • Kesin bu işin yolunu bulanısın. Sabah saatlerinde yataktan kalk da bir dolaş, etrafa zarar veren, parklarda çiçekleri yiyen, çöpleri etrafa saçan başı boş KARNI AÇ ATLAR çıkacak karşına.

   Bir iş yapılıyorsa layıkıyla yapılmalı; ETRAFI VE İNSANLARI RAHATSIZ ETME HAKKINI KİM VERDİ SİZLERE.

  • yaz kış adada oturuyoruz.faytoncuların hakaretleri,berduş hallerinden,kazıklamasından,içkilisinden,ukalasından ;faytonların pisliğinden, b.k kokusundan ,yüksek fiyatlarından bıktık…İstanbulda ve heryerde yaşayan vatandaşlar gibi evimize temiz rahat ve en önemlisi ucuz ulaşım hakkımızı istiyoruz..3 aylık yazlıkçı değiliz…Ucuz ulaşım hakkı istiyoruz..Faytonlara mecbur değiliz..Haa ekmek parası kazanıyoruz ekmeğimizle oynamayın diyorsanız..Kazandığınız kaba etmeyin..temiz olun,düzgün olun,içkili fayton kullanmayın.vs vs vs..Yoksa şuna emin olun adalılar artık faytonlardan nefret ediyor…

 10. Faytonlardan şikayetteki sığlık ve dil benzerliği artık rahatsız edici boyutlara ulaştı. Lütfen faytonların UKOME’ye, UKOME’nin de İBB’ye bağlı olduğunu bilerek konuşun. Adalar Belediyesi’nin elinde, zabıtanın keseceği küçük para cezalarından başka yaptırım gücü yok. Faytonların başıboş ve denetimsz kalmasını isteyenlerin başında İBB geliyor. Yasa ile açamadığı motorlu ulaşım çağını, “vatandaş istiyor(!)” gerekçesiyle başlatabilmek için… Baskı yapacaksanız, İBB’ne yapın, faytonların denetiminin Adalar Belediyesi’ne verilmesini sağlayın. O zaman bizim de Adalar Belediyesi’ne baskılarımız sonuç verir.

  Atlara acıdıkları için faytonların kaldırılmasını isteyen arkadaşlara gelince: bu gerçekleşirse, o 1000-1500 atı nasıl kurtarmayı planlıyorsunuz? Sizin göziniz görmeyince, eziyet çekmeyecekler mi sanıyorsunuz?

  • Bırakın Allah aşkına, Başı boş atlar güpe gündüz belediyenin arkasındaki deniz kenarında Belediye panosunun altındaki rengarenk çiçekleri hem de öyleyin iş saatinde yiyorlarken, belediyede konuyu anlatacak tek bir yetkili bulamamış biriyim ben.

   Tek bir ata müdahale edemeyen belediye, bütün atlarla nasıl ilgilenecekmiş.

   KOMİK OLMAYIN LÜTFEN.

   Biz olaya dışardan bakan değil; BİZZAT ADADA YAŞAYAN ve acizliğinizi gören; ona göre oy kullanacak olan bilinçli bireyleriz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*