DOLAR 8,1153
EURO 9,8023
ALTIN 464,3
BIST 1365,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Çok Bulutlu

Geciktiniz ama hoş geldiniz. Artık biraz eylem gerek

18.06.2013
A+
A-

Geciktiniz ama hoş geldiniz. Artık biraz eylem gerek,CHP: “Taksim molotofçuları polis mi?”

 

CHP’den AP’ye: Geciktiniz ama hoş geldiniz. Artık biraz eylem gerek

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM-AB Uyum komisyonu Başkanvekili Umut Oran, önümüzdeki hafta yapılması planlanan ancak iptal edilmesi gündeme gelen Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının mutlaka yapılması gerektiğini belirterek, “Gezi Parkı olayları ise bir turnusol kağıdı oldu. Takke düştü kel göründü. Avrupa Parlamentosu Sosyalist & Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda başta olmak üzere AB’ye ‘hoş geldin’ diyoruz, biraz geç anladılar ama artık gerçeği anladılar. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için AB’nin de artık daha fazla sorumluluk alması, Türkiye’ye sağlıklı bir şekilde bakması, baskıcı, anti demokratik uygulamalarla dolu bir “parti – devlet” anlayışına karşı durması gerekiyor. Bu noktada, AB’nin de üstüne düşen sorumluluğu üstlenmesini, sadece konuşarak değil, uygulamaları ile de demokrasiden yana duruşunu ortaya koymasını bekliyoruz. Daha özgür, demokratik, çoğulcu bir Türkiye hem bölgenin, hem Avrupa’nın hem de Türkiye’nin çok temel bir ihtiyacıdır” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:
AB demokrasi ve özgürlük için önemli bir çıpa. Avrupa’daki demokrasi ve insan hakları standartları da bizler için önemli bir gösterge. Biz onurlu ve adil koşullarda tam üyelikten yanayız.  AB ile işbirliğine de hazırız.
Hoşgeldiniz, geç oldu ama anladınız
Ne yazık ki olayların bu noktaya gelmesinde AB’nin de sorumluluğu var. Bu zamana kadar AB, AKP’nin gerçek yüzünü göremedi, AKP de AB’yi bir araç olarak kullandı. Bugün ortaya çıkan baskı rejiminin kurulmasında AKP’nin AB sürecini de bu yönde kullanmasının payı vardır. Gezi Parkı olayları ise bir turnusol kağıdı oldu. Takke düştü kel göründü. Avrupa Parlamentosu Sosyalist & Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda başta olmak üzere AB’ye ‘hoş geldin’ diyoruz, biraz geç anladılar ama artık gerçeği anladılar.
Türkiye-AB KPK mutlaka yapılmalı
Bu noktadan sonra sadece söylem yetmez artık uygulama ve eylem gerek. AB’den sadece söylem bazında değil eylem olarak da hareket bekliyoruz. AKP’nin kurduğu bu baskı rejimi mutlaka sürekli olarak takip edilmeli, anti demokratik uygulamaların tamamı izlenmeli. Kopenhag kriterlerine uygunluk ve siyasi haklara yönelen baskıların ortadan kaldırılması için adımlar atılmalı.  Gelecek hafta yapılması planlanan Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısı mutlaka yapılmalı ve bu danışma mekanizması güçlü bir şekilde çalıştırılmalı.
Süreç durmamalı, 23-24. fasıllar açılmalı
AB süreci asla durmamalı, tam tersine Yargı ve Temel Haklar ile ilgili 23. Fasılla, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik  ile ilgili 24. Fasıllar açılmalı, bu yolla AKP demokratik adımlar atmaya zorlanmalı. Uzun tutukluluk süreleri, hukuksuz gözaltılar, sahte delilerle süren yargılamalar ve diğer hak ihlalleri mutlaka gündeme getirilmeli. Biz bunları sürekli anlatmaya çalıştık, bu zamana kadar bazıları kulaklarını ve kalplerini kapattılar. Artık yaşananlar sonucuna dünyadaki hiçbir demokrat bu yapılanlara karşı sessiz kalamaz.
Adil seçim sistemi
Bunun yanında adil ve demokratik bir seçim sisteminin kurulması için de AB gereken girişimleri yapmalı. Biz özellikle seçim barajının düşmesi, seçimlerin sağlıklı yürümesini engelleyen usulsüzlüklerin giderilmesi, sandık güvenliğini ve oy sayımını manipüle edebilecek her türlü uygulamanın ortadan kaldırılması için gereken girişimleri yapıyoruz. Avrupa Birliği de tam üye olmak için müzakerelere devam eden ülkemizde bu olayların takipçisi olmalı.
Türkiye – AB ilişkileri çok eski bir geçmişe sahip, devlet politikası olarak yürütülen, önemli bir süreçtir. Mevcut AB Bakanı bu süreçte sınıfta kalmıştır ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceğini göstermiştir.
AB de eyleme geçmeli 
Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için AB’nin de artık daha fazla sorumluluk alması, Türkiye’ye sağlıklı bir şekilde bakması, baskıcı, anti demokratik uygulamalarla dolu bir “parti – devlet” anlayışına karşı durması gerekiyor. Bu noktada, AB’nin de üstüne düşen sorumluluğu üstlenmesini, sadece konuşarak değil, uygulamaları ile de demokrasiden yana duruşunu ortaya koymasını bekliyoruz. Daha özgür, demokratik, çoğulcu bir Türkiye hem bölgenin, hem Avrupa’nın hem de Türkiye’nin çok temel bir ihtiyacıdır.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin